• bir kadın için kullanılabilecek en sığ ve yapay kelimelerden biri.
  • bu hitap şekli kime ediliyor merak ediyorum. küfür gibi algılanıyor. anlayamadım gitti. oysa gayet kibar duruyor..
  • akordeonun aşmış olanıdır aynı zamanda.
  • bayan'ın asıl anlamında bir sıkıntı yok, fakat bu tabir bu kelimeyi ısrarla ve sıklıkla kullanan kesimden dolayı itici gelmeye başlamıştır.

türk halkı kafa olarak ve inanç/kültür olarak biraz ilkel olduğundan ve bu yönde gitmekte ısrar ettiğinden, ingilizcedeki mister/mistress/miss kelimelerinin tam karşılığı artık "bay/bayan"lıktan çıkmıştır. ayrıca "ilkel"den kastım 2015 yılına göre birkaç yüzyıl geride olmaktır. yoksa daha da geriye yani en vahşi, en ilkele gidersek; o halklar türk halkının şu anki sosyal yapısından daha gelişmiştir (bu gelişimi dünya tarihinde bir parabol olarak düşünebiliriz *kolları yukarı olan, y=x^2). eldeki verilerle gidebildiğimiz kadar geri gidersek, tespit edip araştırabildiğimiz en ilkel kabilelerde bile kadınların sosyal statüsü bir orta doğulu kadının statüsünden daha yüksek mertebededir. 20.yüzyıl başında dokunulmadan kalmış avustralya yerlileri üzerinde yapılan araştırmalar ile bu gibi izlenimlere ulaşılmıştır.

her erkeğin kadınlarla problemi olur, hepimizin olmuştur. "kadınlarla yaşanmaz, ben kadın olsam ben de daha çok erkeklerle arkadaşlık yaparım" vs. gibi cümleler sarf edilebilir. kadınların duygusal durumları değişken ve farklı gelebilir ama kadını ikinci sınıf vatandaş olarak görmek ayrı mevzu, doğru değil. çünkü burada mesele zeka ve bilinçtir. zeka olarak bir farkımız yok, kadınlar gayet birçok erkekten daha zeki olabiliyor, oluyor. bunun cinsiyeti yok. kafası basan herkes eşit olmalı tabii ki.

özellikle, genelde "bayan" kelimesini halkın eğitim ve kültür düzeyi olarak çok gelişmeye imkan bulamamış kesimleri kullandığından, ve halkın bu kesimleri de kadını evde beslenen kedi gibi gördüğünden dolayı kadınların "bayan" kelimesini özellikle söyleyenlerden ötürü dışlaması normaldir. muhtemelen bilinçaltlarında bayan diye hitap edilmelerinin onları aşağılık göstereceğini ve statülerini düşüreceğini hesaplıyorlardır. nitekim doğru da, çünkü "bayan" diye hitap eden kesim genelde kadını ikinci sınıf vatandaş olarak görür.

bayan "erkek" gibi bir şey değildir. bayanın benzeri "bay"dır. bay ne kadar saçmaysa bayan da o kadar saçmadır. bana da "bay" dense "ne diyor lan bu değişik?" diye düşünürüm içimden. kadınların bir sürü sosyal statü problemi, eşitlik, kadınların hor görülmesi vs. gibi problemleri olduğundan "bayan"ı yukarıda saydıklarım sebebiyle benim "bay"ı geçtiğim gibi geçemiyorlar tabii ki. daha ofansif algılıyorlar. halkımızın yapısı değişene kadar bu duruma saygılı olmalıyız, "bayan"ın dışlanması da o zamana kadar bir sosyal savunma sistemidir diyebiliriz.
  • şu kelimeyi kullanan herkesin cinsiyetçi dna'ları var.

farkında olsunlar veya olmasınlar bu beni inanılmaz derecede irite ediyor. bir kadına bayan diyen bir adamın am görünce kibarlaşan abazadan hiç farkı yok gözünde. çünkü o adam, kadına insan gözüyle bakmıyor. onu görünce aklına sadece seks gelen sikik bünyesi abazalıktan aceleciğe geçiş sürecinde saçmalıyor. panikle birlikte kibarlaşması gerektiğini düşünüyor ve bu kelimeye sarılıyor. bu bir savunma mekanizması. gerçek düşüncelerini bu kelime ile kibarlaşarak örttüğünü sanıyor.

en kibarının ve hissettirmeyeninin içinde bile kadına karşı cinsiyetçi bir bakışı var.

bunu adam'lıktan bahseden herkeste de görebilirsiniz. hani şu sürekli adamlıktan bahseden, adamlık dersi verenler vardır ya. dikkat edin en çok onlar kullanır bayan kelimesini. çünkü adam, adamlık deyince onların siktiğimin beyninde mertebedir o. kadınlık ise aşağılık bir şeydir. adamlık mavraları bir kadını görünce biter. en yakınını satarlar. adamlığı bir buzluğa koyar ve beyinleri yerine çükleriyle düşünmeye başlarlar.

diyeceğim odur ki bugüne kadar bazı kıstaslarım/kıstaslarımız oldu. hiçbir erkek ortamımızda
    * sıraya, sıra kültürüne saygı göstermeyen bir adamı içimize almadık
    * kadına bayan diyen bir adamı içimize almadık
    * kitap okumayan bir adamı içimize almadık.
    * sevmeyi bilmeyen bir adamı içimize almadık.

bu adı konulmamış kurallar bütünümüzdü. tarih hep bunu tekerrür ettirdi.

bir kadına kadın diyemeyen adamdan da kadından da şüphe etmem. direk zekasına acırım. varlığına acırım. boşa gelmiş, boşa yaşamış, ziyan olmuş canlılardır onlar. hiçbir ide ile, hiçbir onurlu kavramsal düşünce yapısı ile tutarlı bir bütünleşme sağlayamazlar.

ve varlıkları, yokluklarından daha acıdır benim için.

işin asıl acınası tarafı da budur.
  • biraz 'kadın'a' yabancılık içeriyormuş gibi olsa da kötü bir kelime değildir.
  • bir erkek olarak her duyduğumda bir kusma hissi yaratan, söyleyenin max 70 iq seviyesinde olduğuna beni inandıran kelime.
  • ilk başta bu kelimeyi kullananlara laf edenlere gıcık oluyordum, gelgelelim artık kelimenin kendisine gıcık oluyorum ve kesinlikle kullanmıyorum. biri 2013 yılındaki bir entry'imi beğenmiş, bayan yazdığımı fark ettim ve değiştirdim biraz önce.
  • ben bu kelimeye neden bu kadar takınıldığını çözemedim.. kullanmıyor olsam da insanların gereksiz şeylere olan takıntılarına anlam veremiyorum.. cinsiyetçi düşünmek istedikten sonra her kelimeden bir anlam çıkartabilir insanoğlu..
hesabın var mı? giriş yap