• o değil de, nicole kidman'ı hiç bir filmde bu kadar güzel görmedim.
  • bir rivayete göre, val kilmer performansını arttırmak için günlük çekimleri izlemek istiyor. joel schumacher şöyle diyor: "relax val, we're selling toys here. it's just a comic book movie."
  • içinde val kilmer, tommy lee jones, jim carrey, nicole kidman, drew barrymore gibi birçok yıldızı bulunduran ve batman gibi süper bir karaktere sırtını dayayan bir filmin nasıl boktan olabilebileceğinin joel schumacher'ce verilmiş bir yanıtı...
  • serinin hayatını kaydıran filmdir. tim burton kendi filmlerinde itina ile robin karakterinden sakınmıştır. her ne kadar batman'in yanında hep taş gibi hatunlar olsa da, robin'le olan ilişkisi yıllarca çizgi roman severleri kıllandırmış nooluyoruz lan dedirtmiştir. joel schumacher batman filmlerine robin'i dahil etmekle kalmamış bir de kulağına küpe taktırıp kostümüne göğüs uçları ekletmiştir. filmin son sahnesi de açıkça "seç bakalım gay misin straight mi" şeklindedir. batman her ikisini birden seçmiştir. ohh suyundan da koy
  • (bkz: #27295133)

meme uçlu kostümler ilk defa bu filmde kullanılmıştır. tim burton'ınkilerde böyle bir olay yoktu. schumacher meme uçlarını kostümlerin yunan heykellerine benzemesi için eklediklerini söylemişti. ama onun yerine batman bir süper kahramandan çok polis akademisi'ndeki gay barın müdavimlerinden birine benzemiş.

(bkz: the blue oyster)
  • türkiye'ye verdiği en büyük zarar magazin forever akımını başlatması olmuştur.
  • nicole kidman bu filmdeki en güzel şeydir. hatta bütün batman filmlerindeki en güzel şeydir. sonuçta nicole kidman güzel bir şeydir.
  • harwey'in two-face'e,dick grayson'un robin'e edward nigma'nın riddler'e dönüşümü ve batman'in geçmişi çizgi romanla birebir aynıdır.demek istediğim çizgi romana en sadık batman filmi budur aslında.malesef neon ışıklı makinalı tüfekler gibi saçma şeylerde içermektedir.two-face daha çok burton'un jokerini andırmaktadır.genede ilk iki batman filminden daha iyidir bence.filmin en iyi kısmı dövüş sahneleridir sanırım bir sitede değnmişti buna ilk iki filmdeki yapmacık sahnelerden daha iyi diye (sanırım batman-on-film.com'du.) birde film aslen 2.5 saat olup bir çok sahnesi kesilmiştir.kesilen sahnelerden en güzeli bruce'un çocukken evinin bahçesindeki çukura düştüğünde,çukurun tepesinde gördüğü devasa yarasanın bruce'un karşına geçip kanatlarını açmasıdır.malesef bruce yarasayı gördükten sonrasını kesmişler.sırf bu sahne bile filmde tamamen yer alsaydı eminim daha iyi eleştiriler alırdı.
    http://www.youtube.com/watch?v=qdh9xavi7da

--- spoiler ---

anlattığımdan çok fazla anlamlı bu sahne tarif edemedim.

--- spoiler ---
  • güzel bir ortam vardir. herkes eğlenmekte ve mutludur. sonra dallamanın biri çıkar gelir ve tüm o ambiyansı siker atar. hah işte batman forever da batman serisi içinde o adamdır. lan ne güzel ilk iki filmde harika bir gotham city ve batman izlemiştik derken, sağolsun joel schumacher gelip herşeyin içine ediyor. ahh be tim burton'um yapımcı koltuğundan hiç mi müdahale edemedin. sadece bizi değil kendini bile düşünmen yeterdi. senin iki filmde inşa ettiğin herşeyin altına dinamit yerleştirmiş bu joel. içim kan ağlıyor kan. michael keaton'un üstüne val kilmer hiç olmamış be abi. yalandan da olsa karakterleri arası gel-gitlerini koymuşunuz ama o da çare olmamış. seksi bayan kontenjanı süper seçim olmuş. nicole kidman içimizin yağını eritti valla. kötü adamlardan tommy lee jones ehh işte oynamış, jim carrey döktürmüş. zaten adama ver rolü, gerisi geliyor. çılgın bilimadamı rolü onun için biçilmiş kaftan. peki drew barrymore'un o silik rolde ne işi vardı çözemedim. konu mankeni rolü için sıradan biri de oynatılabilirdi. ahhh gotham city ahhh, nolmuş sana öyle. tim burton'un elinde sen ne harika bir şehirdin. tadından yenmezdin. şimdi olmuşun kermes yeri gibi. rengarenk, sirkli falan. bir de özgürlük heykeli gelmiş şehre haberimiz olmamış. sürekli kayan kamera açılarına da hiçbir şey demiyorum. illa çizgiroman tarzı yapacaz diye mide falan bırakmadınız be. bi sağa eğ bi sola eğ derken kamerayı midem bulandı. robin sana hiçbir şey demiyorum zaten, bir sonraki filme sakladım söyleyeceklerimi.
  • daha iğrenci için (bkz: batman and robin)
hesabın var mı? giriş yap