• "şimdilik hoşçakal yaban çiçeğim
    yasal mermisiyle bir komiser yaklaşmakta"

dönemi, böylesine iyi şekilde yansıtabilen şarkı..
  • sözleri, tam olarak aşağıdaki gibi olan ahmet kaya şarkısı;

bugün yine düşünemeyeceğin kadar başım belada
    köşe başları tutulmuş üstelik yağmur yağmada
    iler-tutar yanı yok
    fişlenmişim adım, eşkalim bilinmekte
    üstelik göğsümde yani tam şuramda
    kirli sakalıyla bir eşkiya gezinmekte

başım belada
    adamın biri vurulmuş sokakta
    cebinde adresim bulunmuş

başım belada
    tabancamı unutmuşum helada
    nerden baksan tutarsızlık
    nerden baksan ahmakça

başım belada
    üzerime kan sıçramış doğarken
    uykularım yarıda kalmış

başım belada
    senelerce kuralsız yaşamışım
    nere gitsem çaresi yok
    nere gitsem çaresi yok yanmışım

sevdim inanamayacağın kadar seni esmer kız
    kirpiklerimde çırpınan şu tuzlu gözyaşımda
    ihanetin adı yok
    neylersin ki çember daralmakta
    şimdilik hoşçakal yaban çiçeğim
    yasal mermisiyle bir komiser yaklaşmakta
  • ahmet kaya sesletim kurallarına göre,

sew-dim inana^mayaca-ğğın kadar se(süper hızlı)niy esmer kız(sert, keskin)
    kirr-pikk-lerim-de çır-pınan şuğ tuzlu gözyaşım-da
    ihanetin(bir çırpıda uçarcasına) adı yok

olarak okunması gereken bölümü de içeriyor olabilecek, sevgili caponseverin ifadesi ile "fantastik" sözleri olan bir eser.

bundan başka, amerikan filmlerinde ikinci tekil şahıs çekimi (başın belada) daha sık kullanılan, (birinin) başının belada olduğunu ifade etmenin en kestirme yolu.
  • $arkının gercek hikayesi $oyledir..ahmet abimizin kankası celal payda$'ın babası urfa'da ya$ayan bir e$kiyadır ve surekli firar halindedir,birgun ailesine para getirme amacıyla evine gelir(koylerde tuvaletler dı$arda oldugundan) tuvalete girerken silahını tuvaletin tepesinde serili olan mu$ambaya koyar ve oracıkta unutur.i$ini bitirip eve dondugunde silahının artık yanında olmadıgını farkeder,lakin i$ i$ten gecmistir,silah calınmı$tır,dolayısıyla celal'in babasının ba$ı beladadır.
  • benim gibi o yillari yasamak icin cok genc olanlara, donemin kaosu, adilsizligi, ve hatta paranoyasi hakkinda fikir veren guzel sarki.
  • ahmet kaya "sevdim inanamayacağın kadar seni esmer kız, kirpiklerimde çırpınan şu tuzlu gözyaşımda, ihanetin adı yok" dedigi an sigara kullanmamama (ve hatta sevmememe) ragmen bende bir sigara yakma istegi uyandiran sarki. sadik, sevgi dolu o esmer kiz icin de aglatir bir kez daha. (yasal uyari: sigara sagliga zararlidir)
  • ahmet kayanın hayatını en iyi özetleyen şarkı. yıllarca yanlışlara karşı durmuş, zalime karşı mazlumun yanında olmuş, sürekli sisteme kafa tutan, şarkıları yasaklanan, kasetleri toplanan, sürekli ötekileştirilen hayatı karakollarda, sorgularda polis gözetiminde geçen ve en son o lanetli gecede koskoca bir ülke tarafından linçe maruz kalan, hakkında uydurma resimlerle davalar açılan, bütün bunlardan dolayı yanında hiç kimseyi bulamayıp kurtuluşu ülkeden ayrılmakta bulan ve henüz genç denebilecek bir yaşta memleket hasretinden ölen, ülkesinde bir mezar yeri bile çok görülen ahmet kaya'yı ve onun hayatını en güzel şekilde özetleyen söz.

ölümünün üzerinden 13 yıl geçmesine rağmen hala ahmet kaya dinliyorum demekten korkuyorsa insanlar ahmet kaya olmak nasıl bir beladır varın siz düşünün.
  • içten içe acaba adamı ahmet abim mi mıhladı diye düşündüren şarkı. bir kere adamın cebinde adresin ne geziyor. silahta barut izi mi var da helada kaldı diye korkuyorsun? yani ahmet abi kusura bakma da benim için de bu cinayetin baş zanlısı sensin. assfahshsjjsjsms
  • ahmet kaya'nın sesinden "yasal mermisiyle bir tece yaklaşmakta" versiyonunu da duymuştum sanki...

(bkz: tc)
  • ağustos 1991'de çıkan 11. ahmet kaya albümü.

01- başım belada...................................(söz: yusuf hayaloğlu, müzik: ahmet kaya)
    02- tezgahtar nebahat..........................(söz: yusuf hayaloğlu, müzik: ahmet kaya)
    03- hiçbir şeyimsin.................................(söz: attila ilhan, müzik: ahmet kaya)
    04- kalan kalır........................................(söz: yusuf hayaloğlu, müzik: ahmet kaya)
    05- bir acayip adam...............................(söz: yusuf hayaloğlu, müzik: ahmet kaya)
    06- entel maganda................................(söz: yusuf hayaloğlu, müzik: ahmet kaya)
    07- ayrılığın hediyesi..............................(söz: yusuf hayaloğlu, müzik: ahmet kaya)
    08- yangın gecesi...................................(söz: attila ilhan, müzik: ahmet kaya)
    09- o vahşi at.........................................(söz: yusuf hayaloğlu, müzik: ahmet kaya)
    10- gel haydi gel....................................(söz-müzik: ahmet kaya)
    11- hasretinden prangalar eskittim........(söz: ahmed arif, müzik: ahmet kaya)
    12- oy havar...........................................(söz-müzik: ahmet kaya şiir: ahmed arif)
hesabın var mı? giriş yap