• sevan nişanyan'ın sanıyorum zamanında birilerince çalınıp, internette paylaşılan mernis kayıtlarından elde ettiği verilere göre 2009 yılı itibariyle türkiye'de 7562 kadın ve 115 erkeğin kullandığı isim. ben bu 115 kişiden biriyim. babam kız beklediği ve bu ismin bereketine inandığı için kendini şartlamış. gelen çocuk erkek olunca da annemden izinsiz ve habersiz adımı başak olarak kaydettirmiş.

doğduğum yıl hepi topu benden başka 3 erkeğe daha başak ismi verilmiş. onu geçtim, toplamda da o kadar azız ki, muhtemelen 115'imizin de hikayemiz aynıdır.

çocuklar böyle konularda çok acımasız olabiliyorlar (kendimi ayrı tutmuyorum.) ama kendi adıma çocukluğumda çok sıkıntı çektim diyemem. her zaman yaşıtlarıma oranla cüsseli ve güçlü olduğum için benimle dalga geçmek bazı şeyleri göze almayı gerektiriyordu. ayrıca zamanla benimsiyorlar seni her şeyinle. hatta hasbelkader adı başak olan bir kız gelirse ayırt etmek için ona 'kız başak' deniyordu çünkü muhitin 'esas' başak'ı erkekti.

hayatım boyunca belki yüzlerce kez (hatta belki binlerce) hiç haddi olmayan insanların, kimseye hiçbir faydası olmayan 'ama başak kız ismi değil mi?' sorusuna maruz kaldım. en son geçen sene check up için gittiğim doktor bu klişeye düşmemek adına 'isminiz biraz garip' diyerek resmen gördü ve arttırdı. (kendisiyle şu an iyiyiz ama ne kadar saçmaladığını belirtene kadar ne dediğinin farkında değildi.)

otellerde, uçaklarda, restoranlarda her zaman hayali bir başak hanım'ın varlığı iddia edildi, en son uçuşumda hostes başak hanım'ın yerinde oturduğumu söyleyerek kim olduğumu sordu. (neyse ki gayet nazik biriydi ve çok içten özür diledi.) benden bir şeyler istemek için email atıp, bu emaillerinde beni severek ve yakından takip ettiklerini iddia eden onlarca kişi bana başak hanım diye hitap etti.

hiç adımı değiştirmeyi düşündüm mü? evet, üniversite yıllarımda uzunca bir süre. peki değiştirir miyim? asla. sanırım ben de adımın bereketine inanıyorum, ayrıca adımı seviyorum.

anlamı ne derseniz:

- ok ya da mızrağın ucuna geçirilen sivri demir, temren (kaşgarlı mahmud
    , divanü lugati't-türk, 1073)

- ekin başı (meninski, thesaurus, 1680)

https://www.nisanyansozluk.com/?k=başak
  • ismim.

babam solcudur benim. ben doğunca da emek olsun demiş adıma. alın terini helal kazancı akla getirsin diye.

annemse köyde büyümüş. o da toprak olsun demiş kızımın adı. köyü, anadoluyu hatırlatsın.

karar veremeyince dedeme sormuşlar. ne olsun adı diye. "başak" olsun demiş dedem.

başak, hem emektir hem toprak. biraz anadoludur, biraz alın teri.

başak koymuşlar ismimi. her insan adını sever de ben ayrı bi severim bu yüzden.
  • bir bayan ismi. bu bayanların büyük kısmı ilköğretim düzeyinde okulun öküzleri tarafından isimleri taşak şeklinde deforme edilerek söylenip, sonra da ehuehehuh diye gülündüğü için erkeklerden küçük yaşta tiksinirler. bir kısmı lezbiyen bir kısmı da aseksüel olur. ilerleyen dönemde mitra statüsü kazananları, küçük yaşlarda beyinlerine kazınan bütün acıları değişik er kişilerin burnundan fitil fitil getirir, akıllarını alırlar
    (bkz: bütün genellemeler yanlıştır)
  • bu isme sahip olan cirkin kiz gormedim hayatimda.nasil olur da olur?oluyo i$te..
  • karadeniz yöresinde, fındık toplama mevsimi bittikten sonra çoluk çocuğun yere düşmüş olan fındıkları toplamalarına verilen ad.

örnek:

ben bu sene ... tl lık başak yaptım.
  • bir boxer markası. (bkz: harf oyunlu cin markalar)
  • sol frame'de görünce dalgınlıkla "efendim" diye cevap vermek istediğim bir kız ismidir. ayrıca bu isme sahip olanlar ilkokul döneminde dalga geçilmeye mahkumdur. koca adam olup hâlâ fonetik benzerlikten espri çıkarmaya çalışan insanların da eğlencesi olmuştur bu gariban ismim.
  • güzel mi bilmem ama bereketine inandığım bir isimdir. (bkz: batıl inanç)
  • bende kişiyi görmeden önden her nedense minimum 1.70 cm boyunda, 55 kilo kumral yeşil/ela gözlü, bir afet izlenimi uyandıran isim.
  • tahıllarda danelerin bulunduğu bitki organıdır. tür ve çeşitlere gore farklılık gostermekle birlikte gorevi daneleri dıs ortam kosullarından korumak ve olgunlasma tamamlanana kadar danelerin dokulmemesini saglamaktır.
hesabın var mı? giriş yap