• bandwidth i bi hortum olarak dusunursek internetten gelen veriler de sudur.. simdi hortumunuz ne kadar genisse o kadar fazla su akcaktir..
  • hep aklıma ide kablosunu getirir.
    http://amigakit.leamancomputing.com/…/cable-ide.jpg
  • (bkz: banvit)
  • evde kavgasını yaptığımız şeydir.
  • bandwidth matematik'te banded matrixler için kullanılan bir özelliktir...

1 0 0 0
    0 1 0 0 => şeklindeki matrix banded matrix için bir örnektir...
    0 0 1 0 yandaki matrix'in bandwith'i 1 dir.
    0 0 0 1

mühendislikte sıklıkla karşılaşılır bunlarla, çünkü mühendislikte kullanılan matrixler symmetric* ve banded*'dır.

büyük matrix çözümlerinde mesela 10000'e 10000'lik bi matrix;

10000 * 10000 =100 000 000 byte kaplıyacağına* bandwidth'ine göre (mesela 3'se)

3 *10000 = 30 000 bytelık yer kaplar...

büyük programlar hesaplamaları bu şekilde yaparlar...

yoksa eski 64kb hafızalı makineler 100 bilinmeyenli denklemleri bile çözemezdi...

bi de bandwidth optimizer denen programlar kullanarak matrixlerin bandwidth'ini azaltırlar ki daha az yer kaplasın diye, çok karmaşık zor bir olaydır yapanların elleri öpülesidir...
  • bandwidth konusunda usta andrew s tanenbaum, neredeyse tum network derslerinin vazgecilmez demirbasi olan computer networks kitabinda ilginc bir analiz yapar. gunumuz ag teknolojilerini otobanda giden ve ici video kasetlerle dolu bir otomobil ile karsilastirir ve otomobilin hem daha yuksek bant genisligi sagladigini, hem de daha ekonomik oldugunu ispatlar. elbette bunu savunmamakta fakat insani genis dusunmeye cagirmaktadir.
    soyle bitirir: "never underestimate the bandwidth of a station wagon hurtling down the highway".
    turkce meali: "otobanda ilerleyen bir station wagon aracin bant genisligini asla kucumsemeyin"
  • "it's never enough"
  • yurtdisinda yasarken 80mbitine sahipken, geri dönünce 2mbit olaniyla yetinmek zorunda kaldigim hede. simdi tekrar geri döndüm de, 48mbite kavusunca pek bir rahlatladim, icimdenki asosyali pek bir canlandirdim. allahtan uzun süreli bir kalis degil de, ordan yirtiyorum. muck.
  • torrent kullanırken bunun ayarlarına dikkat edilmelidir. aksi takdirde anasayfa google bile olsa 3 saat açılmasını beklersiniz.
hesabın var mı? giriş yap