• seneler sonra şu an farkına vardım ki; bir kedi için yazılmış olan şarkıdır.

bi insan vahşi sokaklarda niye arabadan kaçsın, niye aklı balıklara takılsın? değil mi?
  • kimine göre ölümü
    kimine göre yeniden doğumu (bence huzura ermeyi) anlatan burak güven yani mor ve otesi şarkısı ...
    sadece piano ile çalınınca ayrı bi lezzet ..
    ve aynı zamanda balığın çoğulu ..

çocuktun, kırılgandın
    artık korku yok nemli gözlerinde
    yüzlerce, binlercesi var
    omuzuna oturmuş, oradan sana bakar
    çektin gittin baharın peşine
    güzelim renkler yüzünde
    artık dönüp bakmazsın güneşin solduğu evlere
    çıplak dursam tanrıya sorsam
    niye ölür insan bile bile
    ardımda yıllar sinsice kalbime sorar
    niye bu suçluluk niye
    yolculuğun sonunda
    bembeyaz sevgini ört uykuma
    dün sabah seni gördüm
    aklın takılmış yine balıklara
    tertemiz, işsiz kalbin
    arabadan kaçıyor vahşi sokaklarda
  • sarkıcı cocukun odtü konserinde seyircilerin alkışlarına dayanamayıp tekrardan sahneye cıkıp* soyledigi birak zaman aksın adlı albumde yeralan hüzünleyici sarkı.
  • ... insanı çocukluğunun kalbinden vuran masal şarkı.
  • kesinlikle en hüzünlendiren şarkılardan biri...
  • burak guven in muthıs ve belkıde en guzel vukuatı.
  • canlı dinlendiğinde ayrı, canlı kaydı dinlendiğinde ayrı, albüm versiyonu dinlendiğinde ayrı, klibi izlendiğinde ayrı, kendiniz söyleyince ayrı etki yapan, ama hepsinde içinizi sızlatma potansiyeli yüksek enfes mor ve ötesi harikasıdır. burak güven'in vokali o kadar güzeldir ki insan düşünür bir an, acaba grubun tek vokali olsa mıymış diye. ama sonra tekrardan der ki iyi ki de böyle olmuş çünkü güzelliği daha iyi anlaşılıyor bu sayede.

çok yavaş ve masumca girer şarkı ama ilerledikçe hiddetlenir, şiddetlenir, hırslanır, acı verir, hissettirir her şeyi. standartların çok üzerinde çok başka yerde bir şarkıdır.

akustik canlı performans versiyonu şöyledir;

http://www.facebook.com/…o/video.php?v=158408719522
  • sahip olduğu albümün ismine paralel, zamana yol veren, bir yandan da zamana sıkı sıkı sarılan şarkı.
    cambaz çıkışlı* mor ve ötesi, yıllar geçtikçe bana şunu öğretiyor ki, onlar zaten bırak zaman aksın derken de, her şeyin ama her şeyin farkındalığında imişler. onları geçmişte de yakalamak ayrı bi mutluluk...
    şimdi bu gece bi iyilik yapın kendinize, bu şarkı eşlik etsin uyku öncesine:

"ardımda yıllar sinsice kalbime sorar
    niye bu suçluluk niye
    yolculuğun sonunda
    bembeyaz sevgini ört uykuma "
  • burak güven'in akustik versiyonunu daha güzel yorumladığı, mor ve ötesi'nin benim halen içerisinde bulunduğum çocukluk dönemi şarkılarından biri. o yüzden bu şarkıyı her dinlediğimde bende halen aynı çocuksu hisleri uyandırıyor.
  • yağmurlu bir öğleden sonra ufacık bir odada,uyku-uyanıklık arası yatağa uzanmakla özdeşleşmiş şarkı.bir yanda huzur,diğer yanda sıkıntı;arkada geçmiş,önde gelecek;hem sorgulama,hem kabullenme;karmaşanın düzeni...
hesabın var mı? giriş yap