• bundan birkaç sene önce amerika'da bir maden kazası yaşanır. göçük altında kalan işçilerin biri dışında hepsi ölür. sağ kalan ancak 48 saat oksijen eksikliği çektikten sonra beyninin birçok fonksiyonunu kaybeden, yürüyemeyen, duyamayan ve konuşamayan işçi üzerinde deneyecek başka bir şey kalmadığında adını unuttuğum doktoru bir teoriye dayanarak düzenli dha (omega 3) kürlerine başlar. teori şudur; omega 3, bu vakadaki sorunlara neden olan hasarı - tıbbi olmayan adıyla miyelin kılıfı zedelenmesi denebilir - onaran tek maddedir. durumunun düzelmesi umulmayan işçi aylar içinde konuşmaya ve yürümeye başlar, iyileşme süreci hala devam etmektedir ve tek tedavisi günde 300 mg balık yağıdır.

teori de şu kanıtlanmış gerçekten yola çıkıyor: insanın orta afrika'da yaşayan ataları bir zamanlar sadece ot ve kırmızı etle beslenirken (görece çok daha düşük zekalıyken) batı afrika'ya göç ederek denize erişiyor; bol bol balık, istiridye, midye vs. yemeye başlıyor. bu da bir dönemden sonra hominid fosillerinin yakınında kılçık ve deniz kabuklarınınkilerin de yığınla bulunmasından anlaşılıyor. bol balık yağı, daha kaliteli miyelin kılıfı demek. miyelin kılıfının gelişmesi de, sinirlerin verileri çok daha hızlı iletmesi anlamına geliyor. atalarımızın omega 3 ve dolayısıyla dha tüketmeye başlaması, zeka evrimimizde önemli bir kilometre, ya da sıçrama taşı olarak görülüyor. bu anlamda balık yağı, clarke ve kubrick'in monolit'i gibi bir görev üstlenmiş. birçok başka faydası da var ama içlerinde belki de en etkileyici olanı beyne olan faydaları. hamilelikte düzenli alınan omega 3'ün bebeğin zekasını artırdığı da bilinen bir gerçek.

balık yağı kapsüllerinin mideden gelen kokusundan rahatsız olanlar için biri pahalı, biri ucuz iki öneri: pahalı olanı gnc marka balık yapı kapsüllerinin kullanılması. kaplamaları kalın olan bu 1000 mg'lık kapsüller mide asidinden zarar görmeden bağırsağa ulaşabiliyor. ziyan olmuyor elbette, bağırsakta emiliyor. böylece ağza balık kokusu gelmiyor.
    ucuz ve pratik öneri ise sıradan, kolayca patlayan kapsülleri buzlukta dondurup öyle kullanmak. dondurmak balık yağına ve omega 3'e zarar vermiyor, donmuş kapsüller de kalın kaplamalı olanlar gibi bağırsağa ulaşıp işini "kokusuzca" görebiliyor.

edit: pahalıların ucuzlardan esas farkı açık deniz balıklarından üretilmesiymiş. ucuzlarıysa pis atıklarımızı ve ağır metalleri sünger gibi çeken çiftlik balıklarından.
  • surada gunde toplam 15 gram epa+dha kullanip akciger kanserini kemoterapisiz zimbalayan 78 yasindaki adamla ilgili bilimsel calisma var:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16201843

kanser olan tanidiklariniz varsa arastirmayi detayli incelemekte yarar var.
  • her sabah meyve sıkacağında yarım kilo uskumruyu sıkarak taze taze içtiğim yağ.
  • kullanım amaçlarına göre içeriğindeki maddelere bakarak alınması gereken gıda takviyesi.

bazılarında epa değeri yüksek oluyor, bazılarında da dha değeri yüksek oluyor.

epa daha çok kalp ve damar sağlığı üzerinde etkili. damar sağlığı, pıhtılaşma sistemi ve kalp sağlığı konusu olunca epa favori gösteriliyor.

dha ise daha çok beyin gelişimi, hafıza, zeka ve göz sağlığı üzerinde etkili. çocuklarda görülen okuma bozukluğu ve dikkat dağınıklığı üzerinde de etkili. günlük 600-1000 mg arasında alınması tavsiye ediliyor.

yani kalp sağlığı üzerine yoğunlaşmak istiyorsanız epa değeri yüksek olan, beyin gelişimi ve hafıza üzerine yoğunlaşmak istiyorsanız da dha değeri yüksek olan balık yağlarına yönelmeniz gerekiyor.
  • omega 3: yagli baliklar, balik karacigeri ve keten tohumu
    omega 6: aycicek yagi, misir ozu yagi
    omega 9: zeytinyaginda bulunur.
    simdi bu yaglarin hepsi elzem fakat beynin %60i yagdan olusur ve bu yag omega 3 tur. ustelik omega3/omega 6 olarak bir orandan bahseder bilim cevreleri. bu oranin 1/1 olmasi makbulken yani yenilen 1gr.aycicek yagina karsilik 1gr.balik yagi almamiz gerekirken bu oran son zamanlardaki yayginlasan dengesiz beslenmeyle 20:50ye cikmistir. kanserle olan iliskilerine gelince omega 6 lar uyarici konumdayken omega 3ler baskilayicidir.
    son olarak keten tohumu omega 3 kaynagi olarak pek gorulmez. cunku ala (alfa linoleik asit) formundadir bitkisel oldugundan ve bunun ancak %10-15 i epa/dha ya dönüsür.
  • prostat kanseri yaptığı iddiası "kanda yüksek oranda omega-3 asidi olması durumunda" bilgisiyle okunmalıdır.
    haberin orijinal kaynağı http://www.fhcrc.org/…ids-risk-prostate-cancer.html
    "balık yağı takviyesi aldı, testisini de eline aldı" gibi bir sonuca varmayınız. "yüksek oranda" diyor. yüksek...oran.
    "her gün bir kadeh şarap kalbe faydalı, bir şişesi yuva dağıtıyor" gibi düşünün

aynı kanser merkezi bu defa balık yağının göğüs kanseri riskini azaltma ihtimalinin kuvvetli olduğunu söylemiş
    http://www.fhcrc.org/…7/fish-oil-breast-cancer.html

şimdi şu habere bakın:
    http://www.cnnturk.com/…adan.daha.zararli/632545.0/

elma zararlı...dişlerinizi kaybedersiniz hafazanallah. çocuklara elma yedirmeyin, desem yeri mi değil mi?

doktor, sağlıkçı, otacı, herbal kıl tüy yün olmadığımın ışığında okunarak şey edilsin bu şey.
  • b vitamini, omega 3 deposu gayet basit ve ucuz bir ürün olan balık yağı, yerli üretim olan "balya" adı altında 3-5 tl gibi bir fiyata satılırdı. ancak nalları diken balya'dan sonra piyasada 15-20 tl'den başlayan fiyatlarla seven seas, carlson, solgar vs adlı ithal ürünler bulunmaktadır. üç yanı denizlerle çevrili cennet vatanda deniz balığı olmadığı gibi balık yağı da bulunmamaktadır.
  • doktor değilim. o yüzden birazdan yazacağım her şeyin yalan olduğuna gönül rahatlığıyla inanabilirsiniz.

tanım: epa ve dha oranı bol olanı makbul şey.
    özet: alacağınız balık yağının epa ve dha oranları ile içinde "bulundurmadıkları" önemlidir.

öncelikle, ürünün içeriğini gösteren etiketi ürün fotoğraflarında gösterilmeyen ürünler piyasadaki en iyi ürün olamazlar. örneğin bir aft'nin ürünü ne kendi ürün sayfalarında, ne de online satış yaptıkları sayfada bu ürünün içeriğini gönül rahatlığıyla gösteremiyorsa, bilin ki işin içinde bir iş vardır.

hadi bu etiketi koymadın, epa ve dha oranlarını neden yazmadın? çünkü omega 3'ü omega 3 yapan epa* ve dha* yağ asitlerinin* oranları çok düşük. veya fazladan kalorileri var veya saçma sapan yerlerden yakaladıkları balıkları kullanarak yaptıkları için ürünlerinin içeriğinde metaller var veya o var bu var.

evet, tanesi 2mg'dan 200 tane kapsülü alıp da "oh be stokladım 6 aylık balık yağını" demek güzel ama omega 3 alayım derken ekstradan aldığın birçok şeyle daha yoruyorsun işte vücudu.

bakın şimdi ifos diye bir program var. açılımı da the international fish oil standards program. işleri güçleri yok balık yağı üreten firmalara sertifikalar veriyorlar ve yaptıkları teknik analizlerin sonuçlarını yayınlıyorlar. teknik analiz derken, sadece teknik değil, hijyen kontrolü falan da dahil. üstelik verdikleri sertifikaları da "ömür boyu" vermiyorlar. periyodik kontrollerde bulunuyorlar.

her entrymde yaptığım gibi yine uzatıp bokunu çıkartmadan evvel hemen belirteyim ki, bu adamların raporlarını pdf formatında ve marka marka gruplanmış halde şu sayfadan bulabiliyorsunuz.

hadi size bir sürprizim daha olsun. listede türkçe isim göremeyecek olsanız da aslında oradaki markalardan new life efa diye geçeni aslında bir türk şirketi. üstelik ürünleri raporlara göre her dalda beş yıldız alıp duruyor. örneğin new life efa daily diye bir ürünleri var ve en son analizin raporları şurada.

kendilerinin omega 3'lü ürünleri şurada.
    new life efa daily dedikleri ürünün ürün sayfası şurada. ürünün içerik bilgileri de hem kutusunun fotoğrafında, hem de ürün sayfasının en altında bulunuyor. 30 kapsül için fiyatı gün itibariyle 25tl. ben etrafımdaki çocukların bunu kullanmasını sağlıyorum. çocuklar 670mg kapsülü yutarken zorlanmıyor ve ayrıca da epa/dha oranları içeriğin çoğunu oluşturuyor.

yurtdışında yaşadığım için ben kendisine erişemiyorum ama benim kullandığım ürün de şu. içerik bilgilerini de yine aynı sayfadan görebilirsiniz. bu arada, bu ürünün ifos onayı yok. en azından ben bulamadım. ama oranları itibariyle az kapsül çok epa/dha diyenler kullanabilir. bu ürün new life'ın ürününden pahalı olabilir çünkü new life'ın epa+dha oranı 60%, benim kullandığım "now ultra" diye geçen ürünün oranı 75%.

not: ultra balık yağı olarak geçen ürünlerin en az 60% oranında epa+dha konsantrasyonu içerdiği kabul ediliyor.

ek: new life dediğim marka türk markası değilmiş, kutusunu görme şansım oldu. ama demiştim yazacağım her şey yalan diye.
  • obezite, diabet, kalp-damar hastaliklarindan alzheimer hastaligina dek genis bir etki skalasi bulunan elzem yag asidi turu. carlson un aktif dha orani evet yuksek fakat etil ester formunda oldugundan kuskuya dusup bu defa kandaki trigliserit formunda olan ve de benzer aktif dha oranina sahip nordic balik yagina gecis yaptim. birinci bakilacak sey, uluslararasi sertifikalara sahip agir metal testinden gecmis olmasi, digeri de trigliserit formundaki aktif dha oranidir. 250-500mg arasinda olmali. pek azimiz haftada 2 defa balik tuketiyoruz ve de denizlerin temizligi de ayri bir tartisma konusu. bu yag asidi vucutta uretilemediginden uzun vadede bir sekilde sistemlerimizde aksaklik meydana gelebilmekte. her yasta periyodik olarak kullanmanin sayisiz faydalari mevcut.

edit: verdigim gunluk doz ilk cocukluk donemi icindir. yoksa yetiskinler icin bu doz 500-1000mg arasinda olmali
  • "içinden ne çıkacak acaba, çok sevimli görünüyor" diyerek kapsülünü patlattığım madde. ve kesinlikle tavsiye etmiyorum. gece gece mide bulantısı yaratması yetmezmiş gibi kokusu da çıkmıyor bulaştığı yerden. ama salaklık bende tabii. hayır patlatamadın, bıçakladın, bari içindekini görme merakıyla sıkıp hem mutfağı hem de üstünü başını balık yağına bulama.

evde denemeyin!
hesabın var mı? giriş yap