• brahem* paşanın, jan garbarek beyle birlik icra ettiği madar albümü: hah işte bu albümü elinize aldığınız vakit dinlenmesi gereken ilk nağme, kocaman: bahia..
  • bahia balıkçılar, denizciler
    bahia liman kızları,
    bahia tüm azizlerin,
    bahia san salvador'un.

orası güzel bir günde brezilya'nın başladığı yer
    ve ilk başkenti
    orası, afrika'nın hala sürgünde yaşadığı
    ve portekiz dilini konuştuğu yer.

orası insanların hala kavga etmeyi bildikleri yer
    çıplak ayak, çıplak el ya da bıçakla
    güzel bir mulato'nun güzel gözleri için
    postu deldirmeyi göze alarak.

gandhi'nin çocuklarını şarkı söylerken dinledim,
    xango'nun kızlarını dans ederken izledim.
    orası cenneti yeni bulduğum yer
    jorge amado'nun yeri tarafında.

şarkım bitmemiş olduğu için,
    onu da yanımda götürdüm
    birgün mırıldınmak için itapoa plajı'nda
    döneceğim sana.
  • barcelona'da `george orwell` meydanindaki en tirt bardir. pavyon kivamindaki kirmizi isiklari, bayik müzikleri ve icerdeki fransiz nufusu goruldukten sonra sozluge sove sove,kosar adim ordan uzaklasilir.
    gercekten her yazilana inanmamak gerekirmis...

aci tecrube vol.1
  • adriana lima'nın memleketi.
  • sanılanın aksine oldukça güvenli falan değildir; yolda yürürken yerde yatan bir ceset veya elinde bıçakla koşturan insanlar görebilirsiniz. tedbiri elden bırakmamakta fayda var. ama muhteşem insanlar içeriyor; çoğunluğu zenci olduğu için afrikada geziyor hissiyatına sahip olsanız da hayatı festival tadında yaşadıkları da bir gerçek. sokakta yürürken her an dans eden, müziğin sesini sonuna kadar açıp dükkanından bağıra çağıra şarkı söyleyen esnaf görme ihtimaliniz oldukça yüksektir.
  • bahiali iki kişiyle tanıştım. her ikisi de türk halk müziği, anadolu pop dinliyordu. sanırım bu bölgenin müziğiyle anadolu müziği arasında bir paralellik var.
  • kakao plantasyonlarının, ağalık düzeninin, ağzı bozuk adamların, devrimci fahişelerin, amado'nun memleketi.
  • gecekondular favela ismiyle ilk bu eyalette mimlenmistir.
  • portekizlilerin, brezilyayada ayak bastıkları ilk bölge olan, brezilyanın doğu sahillerinde uzanan, 13 milyonluk nüfusu ve 567,295 km karelik yüzölçümüyle brezilyanın en büyük eyaletidir. 1500de portekiz denizci pedro alvares cabral ilk kez bugün bu eyaletin topraklarında yer alan porto seguro'ya ayak basmıştır. başkent salvador dışındaki diğer önemli şehirleri feira de santana, ilheus, itabuna ve juazeiro'dur.
hesabın var mı? giriş yap