• viyana: bileti makineye basmaya gerek yok. genelde kontrol de edilmediginden zaten, ve turnike olayi olmadigindan girin, belese seyahat edin. zira avusturyalilar sizin bunu yapmayacak kadar medeni oldugunuzu dusunmektedirler genelde. ah o nasil bir yanilgidir oyle.
  • istanbul : metro tüneliyle kesişecek şekilde kuyu ya da tünel kazın. yakalanırsanız "inşaat için zemin etüdü yapıyoruz" dersiniz.
  • onur ataoğlu'nun japon ne yapmış kitabından birebir alıntıdır.

tren ve metrolarda ulaşım ücreti kaç durak gideceğinize göre değişiyor. bu yüzden istasyonun bilet gişesindeki haritaya bakarak gideceğiniz istasyon için gereken tutarı öğrenir, biletinizi alırsınız. ineceğiniz durağa kadar biletinizi saklar, inişte otomatik turnikeden geçirirsiniz.
    .............
    bunu öğrendiğimde, tabii ki bir türk olarak aklıma her türlü hinlik geldi. bir japon arkadaşıma sordum:

-yirmi duraklık mesafe katetsen ama görevliye iki durak katettiğini söylesen ne olacak? senin trene nerden bindiğini nasıl anlayabilir?

arkadaşım bana hayretle baktı:

-böyle bir şeyi niye yapayım ki?
    -yani mesela 750 yen yerine 150 yen ödersin... çaktın mı köfteyi?
    -ama böyle bir şey yaparsam tren şirketleri zarar etmeye başlarlar. dolayısıyla zaman içinde fiyatlarını arttırmak zorunda kalırlar ve benim çocuklarım gelecekte bu hizmetten daha pahalıya faydalanırlar.

adam ciddi mi diye bir süre yüzünü inceledim. gayet ciddiydi. utancımdan , deprem olsa, yer yarılsa da içine girsem diye bekledim... ama ilk kez japonya'da otuz saniye boyunca deprem olmadı ve öylece kalakaldım.

istasyon insanları bölümü- sayfa 121
    (bkz: başka sorum yok sayın yargıç)
  • avrupa birliği'ne girmek için gerekli olgunluğa erişemediğimizi gösteren teknikler.
  • metro şöförü (?) olun herhangi bir evropa şehrinde, hergün beleş binersiniz metroya bi de her ay başında para verirler metroya biniyorsunuz diye. çok karlı.
  • aynı zamanda bir takım hırsızlık teknikleridir. ecnebi vergisi beleş metro ile gasp edilirken çok güzel, doğuda kaçak elektrik bizden kesilince ouvv. hırsızlığın tanımı her yerde aynıdır.
  • bildiğin hırsızlık teknikleri.
  • istanbul: yanlış yerden çıkmışım deyin, güvenlik görevlisi turnikeyi açar.
  • vatikan: burada metro yoktur, lakin merdivenleri kullanabilirsiniz.
hesabın var mı? giriş yap