• ulan ne mal adamlar var şu dünyada. ulan beğenmiyorsan beğenme de hala bunun yerine passat al,superb al , şirket veriyorsa kullan diyo adam.şaka gibi.

ulan geniş olsun da geniş olsun.sittir git karavan al o zaman keko.kesmezse kamyona bin .ferah ferah gidersin.

donanım yokmuşmuş.ulan sksen skodanın çöp işçiliği ile verilen tam donanımlı modelini audinin boş aracına değişmem ben.

a4 e parası yetmeyen alıyomuşmuş. ee bu skoda fanatiği a4 alınca a5 , a5 alınca a6, a6 alınca a7 alamadı diyecek.yeter ki superb kadar geniş olsun.

kısaca araba alırken ne olursa olsun , geniş olsun çamurdan olsun diyenlere önermediğim audi modeli.
  • jetta satışımız azalır diye polo sedan getirmeyen, tiguan'ı bozarız diye polo suv getirmeyen doğuş grubu bu aracın ancak en üst donanım ve motor paketlerini getirir meraklısına, o da ayıp olmasın diye. heveslenmeyin. ki haksız da olmazlar bu araç varken a4 alanın yuvası yıkılır.
  • bugün bir adet göçükçünün üstünde harikalar yarattığı aracım.

bundan 6 ay evvel çocukluk hayalim olan audi'ye 105 bin tl bayılıp aldığımın üzerinden sadece 12 gün geçmişti ki, 75 (yazıyla/yetmiş beş) yaşında bir ninenin ben park halinde beklerken, fren yerine gaza basması sonucu şu hale gelmişti kendileri. yaklaşık 2 gün sinirden konuşamamıştım. çok koymuştu lan. daha 12 gün geçmişti üzerinden alalı, poşetleri duruyordu lan allahsız. 10 yaşımdan beri araba kullanırım hiç kazam yok benim amk. geldi park halinde püskevit yerken vurdu. servis kapı ve sol çamurluk değişecek dedi haliyle. uğraşmıyolar çünkü.

6 ay sırf araç boya görmesin, değeri düşmesin diye şu şekilde gezdim amk. ta ki bugün çok methettikleri göçükçüye gidene kadar.

akşam arabayı bu şekilde görünce orada tövbe edip iki rekat şükür namaz eda ederek mahallede bisküvi arası lokum dağıttım. şükufe teyze buna çok sevindi.
  • türkiye'de satılacağı paraya avrupa'da a5 alırsınız ama gene bizim tosuncuklara göre fakir audisidir. fakir olmayan audisi a7'den itibaren olsa gerek.
  • savunucuları 72 km hızla nerede ralli yapacağımızı da söylesin bi zahmet.zira 72 km hızla yapılan geyik testini dahi geçememiştir.

ayrıca 72 km ile giderken bindiğim arabanın ani bir manevrada sağa sola yalpalamayıp beni hayatta tutması benim gayet ihtiyacım olan bir özellik.
  • audi'nin başarılı bir kompakt sınıf sedan denemesi.

öncelikle belirtmek lazım ki, tasarımı gerçekten başarılı. orantılı hatları, kubbemsi tavan, çok uzun olmayan bagaj kapağı, aerodinamik hatlar aracın şık ve cezbedici olmasını sağlamış.

iç mekan kalitesi üst seviyede, yalnız bej koltuklar tercih edildiğinde sunulan bej renkteki kokpitin alt kısmınıda plastik kalitesi biraz daha iyi olabilirdi. aracın içi kompakt sınıf beklentilerini karşılayabilecek nitelikte ancak bu sınıfta kendisinden çok daha geniş araçlar var. o nedenle rakiplerine göre iç mekanının genel olarak daha dar olduğunu ve özellikle arka koltukla baş mesafesinin az olduğunu söylemek lazım.

ön koltukta benim gibi bacak boyu uzun birisi oturduğunda arka koltukta şoför arkasında oturmak gerçekten zorlaşıyor. ön taraf rahat ancak burada da ön koltukların minderlerinin kısa ve dar kaldığını belirtmem lazım. 2-3 cm daha geniş ve 2-3 cm daha uzun olabilirdi ön koltukların minderleri. bir de bu aracın b sütunu bana fazla kalın geldi. aracın boyutları ve tasarımı gereği b sütununun biraz daha önde oluşu ve ön kapının büyük olamayışı kabul edilebilir ancak kalın b sütunu da eklenince, arkaya doğru itilmek zorunda kalınmış ön koltuktan iniş binişler ciddi anlamda zorlaşıyor.

aracın görüş açıları iyi yalnız dikiz aynası çok küçük geldi. mmi sistemine alışmak kolay. kokpitte az düğme olsa da herşeye kolayca hükmedilebiliyor. kapı içi cepler biraz kullanışsız olsa da, kokpitte yeterince göz var.

gelelim sürüş özelliklerine ve günümüzde en büyük önemin verildiği yakıt tüketimine. daha 38 km'de iken bana teslim edilen ve 2 gün boyunca toplam 1000 km, şehirler arası yollar ağırlıklı olmak üzere oldukça da tempolu kullandığım 1,6 tdi 110 ps'lik s-tronic şanzımana sahip araç, ortalama 7 lt. motorin tüketti. bu rakamın daha dikkatli bir kullanımla ve aracın ilk kilometreleri aşıldıktan sonra ortalama 5,5 - 6 lt. seviyesine gelmesi mümkün olabilir diye düşünüyorum. hatta gerçekten dikkatli kullanılırsa 4 lt.'li seviyeleri yakalamak bile olası.

aracın direksiyonu düşük hızlarda oldukça yumuşak, manevralar çok kolay gerçekleşiyor. yüksek hızlarda gerekli sertliği ve direktliği yakalıyor. aracın performansı s-tronic şanzımanla birlikte 110 ps'lik bir araçtan beklenenin üzerindeydi açıkçası. yüksek süratlere ulaşmak kolay, ilk hızlanmalar biraz tutuk olsa da, uzun yolda sollamalarda ara hızlanmalarda oldukça tatmin edici.

bu arada belirtmem lazım ki ben şanzımanın iki modundan "s" olanını daha çok beğendim zira daha hızlı vites yükseltip, aracı baymadan anında vites düşürüyor, ayrıca ilk kalkışta klasik çift kavramaları şanzımanların yaptığı gibi anında 1-2-3. viteslere ulaşmıyor, daha yüksek devirde vites değiştirdiği için dur-kalk trafikte daha az iş yapıyor.

kullandığım araç ambiente donanımlı ve epeyce ekstralı olsa da üzerindeki lastikler bu donanım seviyesi ile standart sunulan 205/55 r16 idi. bu jant-lastik kombinasyonu konfor için iyi bir tercih olsa da, aracı biraz fazla esnetiyor. aracın yol tutuşu mqb platformu ve esp birleşimiyle başarılı fakat hızlı dönülen virajlarda hafif bir önden kayma, daha keskin hareketlerde arkayı hafif bırakma söz konusu. ancak toparlamak kolay.

gelelim fiyatlara.
    a3 sedan 1,6 tdi 110 hp s-tronic modelinin başlangıç fiyatı 100.231-tl olarak belirlenmiş.

kullandığım araçta yaklaşık 15.000 liralık ekstra donanım vardı ve bu vw açısından aşağı yukarı highline donanıma tekabül ediyordu. sınıfında en çok tercih edilen araçlardan volkswagen jetta'da highline donanım, (kullandığım a3'teki ekstralar eklenirse) aynı motor-şanzıman kombinasyonu ile 96.000-tl fiyata sahip. arada yaklaşık 20.000-tl'lik bir fark olduğu düşünülebilir.

öte yandan bu aracın doğrudan rakibi olmasa da, 1,5 lt. dizel 109 ps'lik motoru ile mercedes cla serisi'nin de 125.000-tl'den başladığı, denk donanımla 150.000'i bulabileceği görülüyor.

bu sınıfın en irisi ve aldığı para karşılığı en çok özellik sunan aracı olduğunu düşündüğüm skoda octavia ise en üst seviye elegance donanımı (yarı deri ve açılır tavan opsiyonuyla), aynı motor şanzıman kombinasyonunu 84.000-tl'ye sunmakta.

hatta bu aracın bir üst sınıfında yer alan volvo s60 da 1,6 lt. dizel 115 ps otomatik şanzımanlı hali ile 105.000-tl'den başlamakta, en üst donanım versiyonunun başlangıç fiyatı da 120.000-tl seviyesinde.

özetle; marka önemli, çok oturaklı ve rahat olmasa da premium bir aracım olsun, dizel otomatik olsun diyenler ve bunun için 115-120.000-tl'yi gözden çıkaranlar düşünebilir. ancak bir 15-20.000 daha çıkıldığı takdirde çok farklı seçenekler de ortaya çıkıyor, o da ayrı bir konu.
  • doğuş un boş benzinli modeline 80.000 tl istediği araçtır, boş dediysek bomboş hakikaten otomatik klima bile opsiyonel. utanmasalar sağ dikiz aynasını bile opsiyonel yapacaklar.
  • yol tutuşu, kendi fiyatının neredeyse yarısı eden aracın neredeyse yarısı kadardır. alın olum devam edin.

audi a3 2.0 tdi s tronic geyik testi
    honda civic geyik testi
    ford fiesta 1.5 tdci geyik testi

bu testler yüzünden bu kanıya varmadım. kendim deneyimleyerek bu kanıya vardım. vw grubunda (önden çekişliler için) golf hariç diğer tüm araçlarında virajlarda önden kayma eğilimi var. yol tutuş konusunda sıfır km a3 ün 2006 model focus kadar yol tutuşunun olmadığını gördüm, 2008 model lancer kadar yol tutuşu olmadığını gördüm. heee ben yetkili bir merci olmadığım için oraya da testleri bıraktım inceleyebilirsiniz.

edit: tabi araçlar insanların ihtiyaçlarına göre taliplilerine kavuşuyor. geyik testindeki temayı ''ralli yapmak'' sanan kullanıcılar için yol tutuşu çok da bir şey ifade etmediği gibi bu kullanıcılar vw grubunun tam olarak hedef kitlesidir. onlar için park sensörü hatta geri görüş kamerası belki olmazsa olmaz iken yol tutuşunu etkileyen çekiş kontrol sistemleri, şasi mühendisliği ya da bağımsız süspansiyon çok da mühim değildir.

inanıyorum ki vw grubu kendini geliştirip bir sonraki modellerinde hedef kitlesini daha da memnun edecektir. bugün geri görüş kamerası bulunan araçlar inşallah ilerde o kamera ile yaptığı kayıdı youtube ya da instagram gibi sosyal mecralarda otomatik yayınlayıp, yine otomatikman like sayısını arttıracaktır.
  • ana konusu aracın eksikleri ve parayı hak edip etmediği tartışılan bir entryde kişisel, görsel bir zevk alınan farlarına takılmış otomobildir.

üzerine 25-30 daha koyacakmış. karışık çerez mi koyuyorsun 25-30 lira allahın dürzüsü? milletin parası, milletin tercihi. ver üzerine 700 daha rs7 al, yanında 320i ed araba mı?
hesabın var mı? giriş yap