• "o-de-mağ pi-gey" olarak söylenir.
  • jay z icin special edition saat yapmis saat firmasi.

hedef kitlesini asagiya cekmis saat firmasi, bir sirketin cocuklar ve torunlar tarafindan nasil yanlis yonetilebilecegine, nasil rezil edilebilecegine en buyuk orneklerden biri... en buyuk yanlis olur belki fakat, en goz onunde orneklerden biri...

para artik frank sinatra dinleyip kol dugmeleri takan centilmenlerde degil, bol pantul giyip beyzbol sapkasi takan zibidilerde, hedef kitlemiz de onlar olsun diye dusunup sevenlerini uzen saat firmasi...

audemars ile piguet'in kemikleri sizliyor mezarlarinda tabi.
  • 70'lerde çıkarttığı royal oak, 50 yıldır aşırı havalı bir saat. kesinlikle. yani model tek başına spor-çelik diye bir kavram yaratmış bir model, bazıları mekanik saatin japonlara direnebilmesini ve hayatta kalmasını bile bu modele bağlıyor.

yalnız son 6-7 senedir hem dünyayı hem de saat dünyasını esir aldılar. esir aldılar derken no name 200 dolarlık markaların çakmasını yapmasından bahsetmiyorum, bilinir markalar patır patır esinlenmiş saatler yapıyor. kendilerinin suçu değil bu, ama heryerde oak görmekten de gına geldi.

hadi hublot'yu geçtim, onlar direkt komple ap'yi kopyalayarak ilerliyorlar ama maurice lacroix aikon, bulova, baume & mercier riviera, omega constellation (hoş bu seri de baya bi' eski bir seri ama yeni modellerde benzetildi yanlış hatırlamıyorsam), chopard alpine eagle (ki bunu lansmanını hatırlıyorum 2019'da, insan utanır ya direkt birebir kopyalamaya), bulgari octo say say bitmiyor. herkes pastadan pay almak için uğraşmış. ya casio'nun bile oak serisi var, ki yani şu yukarıdaki saatleri almaktan bin kat daha mantıklı.

kanımca bu pandemi işleri bittiğinde patek philippe nautulis da bu kadar popülerleşecek, bir 10 yıl da onun benzerleri hüküm sürecek ama başka zamanın konusu bu.

edit: sevgili bizans uyardı, iwc'nin ingenieur'ünü de gerald genta tasarlamış, ben bilmiyordum. düzeltmiş olayım ve bu listeden sevinerek kendilerini çıkartayım
  • calistigim firmanin sahibinin liseli yegeninde bir adet royal oak modeli bulunan saat markasi. bu fiyatlari verebilmelerinden daha dogal bir sey yok, ancak bu yastaki birine boyle bir hediye verirsen, ileride tekne bile alsan yaranamazsin. yanlis isler.
  • beraber eğitim görmüş, beraber saat ustalığı yapmaya başlamış olan jules louis audemars ve edward auguste piguet tarafından kurulan; patek philippe , vacheron constantin ve breguet ve a. lange & söhne ile beraber dünyanın en iyi lüks saat firmalarından biri olarak kabul edilen saat firmasıdır. royal oak serisi muhtemelen yüzyıllarca sürecek bir saat klasiği olacak ürünüdür.
  • royal oak adlı tasarımı yirminci yüzyılın en iyi tasarımlarından birisi seçilen isviçreli saat üreticisi
  • saat firmalarının içinde, sahipliği ve yönetimi, kurucu ailede kalan 2 şirketten (diğeri: patek philippe) biri. diğerleri hep başkaları tarafından satın alındı, özellikle richemont tarafından.

edit. pp de kurucu ailede kalmis degil, baska bir aileye gecti. sadece coklu saat markasi barindiran holdinglere gecmedi.
  • jules audemars ve edward piguet tarafından 1874'de kurulmuştur.
  • entourage'de ari gold bunlardan bir tanesini transfer hediyesi olarak almıştı.
  • saat müzayedelerinde patek philippe ve rolex'in ardından en çok rağbet gören markadır.
hesabın var mı? giriş yap