• tek eksiği isminin luçino, federico ya da vittorio olmamasıydı.
  • al yazmasını takıp başına selvilerin arasında yürüyüp giden, boyundan çok daha büyük ruhun sahibi... hem tohum hem kök ...
    şimdi sen gittin mi, hani elinden tuttuğun, kendinin gibi benimseyip bağrına bastığın çocuk gibi huzurla... hani o son bakış gibi bakakaldık ardından son yolculuğuna çıktığın arabanın...

sevgi emektir demiştin ya,
    öğrendim.

huzur içinde yat.
  • ressamlıktan gelen, bir süre film afişleri yapmış, "popüler sinema" yaptığı rivayet edilen bir insandır. bilgiç üstad tawırları, televizyonun en bilinen türk sinemacısı yüzü olması, kendi kendine otorite kesilmesi açısından aslen pek hazetmediğim bir kişidir ama kimi zaman güldürmüş, kimi zaman ağlatmış, bazıca eğlendirmiş; sinemasal anlatımından çok, bütünlüğü, eğlendiriciliği, kolay sindirilebilirliği olan filmler yapmıştır; bunlar arasında neler yoktur ki:

"köroğlu" mesela benim için güzide bir kahramanlık filmi ve tarihi belge olarak benimsenmiştir.
    "adak" gerçek bir olay olsa da, konusunu sevdiğimiz yine değerli bir filmdir.
    "taçsız kral" ki rahmetli metin oktay'ı anmak için bir hediyedir adeta.
    "hasip ile nasip" zeki-metin ikilisinin en güzel filmlerinden biri olmuştur.
    "adı vasfiye" sosyal içerikli filmlerimiz arasında yeri olan fantastik filmlerimizdendir.
    "aahhh belinda" tatlı bir fantezidir gençliğimizde yer etmiş.
    "bir yudum sevgi" belki de en iyi filmidir kendisinin.
    "salako" pek eğlenceli bir filmidir kemal sunal'lı.

tarihi kahramanlık filmleri modayken cüneyt arkın'lı, sosyal içerikli filmler modayken, femist diye eleştirilmesine yol açan, fetiş oyuncusu müjde ar'lı, moda olduğu zamanlarda "kemal sunal"'lı ve fantastik film yapayım derken ortaya çıkardığı "düş gezginleri", "hayallerim aşkım ve sen", "nihavent mucize" gibi ucubik filmleriyle türk sinemasında yetkin, hatta bir çok boşluğu dolduran, olmazsa olmaz, kendi halinde, habire etkilenen, bazen "aman ben eksik kalmayayım"cı bir amcamız olup çıkmıştır.
  • bir çam daha devrildi yeşil çamlar arasından...güle güle usta.
  • pedro almodovar'dan daha iyi bir yönetmendir benim için. en az 15 tane harika filmini sayabilirim. bir sürü farklı türde eser vermiştir. sadece kadın filmleri bile uluslararası arenayla yarışabilecek seviyededir. ah belinde mesela başyapıttır. geri kalan filmlerine hiç girmiyorum bile.

bir sürü çöp film de çekmiştir evet. ama bu değerini azaltmıyor atıf yılmaz'ın.
  • geceydi, çocuklar da vardı.

melek oldu...
  • 1982 yılında çektiği, bir necati cumalı uyarlaması olan "mine" filmiyle kadın filmleri dönemini başlatmış olan yönetmen.
  • türk sinemasının en büyük yönetmeni.
    benim memleketimin* çıkardığı en büyük adam.
    bu toprakların gördüğü en içli, en güzel filmi* çekmiş olan sinemacı.
    ülke sinemasının temellerini atmış, sonra o temellerin üzerine birkaç başyapıtla kat çıkmış bir adam. emekleri asla unutulmayacak olan usta.
    üstad.

kimseye haksızlık etmek istemem ama türkiye'den başka bir yönetmen için bu kadar üzülemezdim. yaşına ve devam eden rahatsızlığına rağmen müthiş heyecanını ve arayışını sürdüren adamdı atıf yılmaz.

huzur içinde yatsın.
  • hayat hikayesini "hayallerim askim ve ben" adiyla yayinlamistir, yillar sonra ayni kitabin kapagini degistirip "soylemek guzeldir" adiyla baska yayinevinden cikartmistir. birincisini bitirip ikincisine basladigimda deja vu hissiyle kavrulup durmustum, sonra ikisini karsilastirinca gercekle yuzyuze geldim. kitabin yeni isimle basilmasina gerekce olarak ilk kitabin "hayallerim askim ve sen" filminin senaryosu sanilmasini gostermisler, filmin ve kitabin adinin farkli olmasi bir yana, kitabi 5 saniye karistirmak senaryo olmadigini anlamak icin yeterli.

ayni kitap en son olarak 2002 senesinde "bir sinemacinin anilari" adiyla baska bir yayinevinden yeni bir kitap gibi cikartilmistir. ve de aynen ikinci kitapta oldugu gibi kitabin reklami olsun diye icinden sansasyonel bazi seyler basina dagitilmistir. hatta dogrulugu saibeli igrenc bir iddia yillar sonra tekrar basina sakiz olmustur. o kitaptan kazanacagi tas catlasa 10 milyar, bunun icin turkan soray'dan yilmaz guney'e unlu oyuncular hakkinda dogrulugu tartisilir seyler yazmak dogru mudur bilmem.
hesabın var mı? giriş yap