• oyunun başında bir herifle diyaloğa giriyoruz, dizlerinin ne durumda olduğunu soruyoruz, daha sonra da daha iyi bir sandalete ihtiyacı olduğunu söylüyoruz. herifin cevabı "camilerden daha iyisini bulabilirim" oluyor.

senaryo ekibinde ortadoğuda yaşamış biri yoksa beni dövsünler ya. bu ne güzel bir tespit.
  • nalet olsun içimdeki assassin's creed sevgisine! yine görür görmez ön siparişi verdik. her sene küfür kıyamet oynuyorum şu oyunu. böyle assassin olmaz böyle assassin olmaz, dolandırıcılar, para tuzağı diye söyleniyorum, bir yandan da ağlayarak oynuyorum. şimdi bekle ki 2023 gelsin küfür kıyamet bunu da bitirelim.

çıkmamış oyunda 15 yıllık ac oyunculuğuma dayanarak bir kehanette bulunayım; mentorumuz roshan'da bir hainlik seziyorum.
  • sokağa adım atsak her yerden arapça sesleri geliyor bari bırakın da oyunda arapça dublaj seçmeyelim yav.
  • içinde assassin olmayan assassin's creed oyunlarından sonra ilanıyla umutları biraz yeşertmiş oyun.
  • kağıt üstünde harika görünüyor. hikaye odaklı, 500 saat olmayan, gizliliğin öne çıktığı bir assassin's creed istiyoruz yıllardır ve nihayet serinin özüne dönen bir oyun geliyor. umarım iyi olur ve umarım başarılı olur, devamı gelir. oyunla ilgili bildiğimiz ne varsa şu videoda anlatmaya çalıştım: https://youtu.be/lwmmql-eidk
  • ubisoft, oyunun arapça dublaj desteği ile çıkacağını duyurdu. bize de bırak dublajı, kıçı kırık bir altyazıyı bile eklemiyor.

assassins's creed oyunları bu ülkede çatır çatır satıyor çıkar çıkmaz, indirimde değil, bir sürü kişi ön sipariş veriyor. yani şu seri kadar popüler olan çok fazla oyun yoktur türkiye'de. keza far cry oyunları da gayet iyi satıyor. türk oyuncusu ubisoft oyunlarını seviyor. ama yine de hep yukarıdan bakılıyor türkiye piyasasına. starfield'dan önce esas bu oyuna türkçe gelmesi gerekiyor. türkçe dil desteğini rockstar'dan, microsoft'dan, ea'den önce ubisoft'tan istememiz gerekiyor. bunu bize borçlular aq.

önceden ekonomiden dolayı kimse alamıyor, ondan türkçe dil desteği gelmiyor diye de düşünürdüm ama yok. bundan daha iyi bir örnek olamaz. bu resmen siklenmediğimizin işareti. ekonomiden falan değil yani. o kadar umurlarında değiliz ki oyunlarının kapış kapış gittiği ülkeyi sallamıyorlar bile. bu benim gözümde ırkçılığa kadar gider. bunu sakın mültecilere karşı olan tutumla bir tutmayın. sonuçta mültecilerin faydası yok, paso zararı var. ama biz onların yağlı kapı diyeceği bir pazarız. bu arada türkiye'yi siklenmez, güçsüz görünen, önemsiz bir ülke konumuna getiren kim varsa burunlarından fitil fitil gelir umarım.
  • ben şahsen abbasi dönemi yerine nizamülmülk'ü, hasan sabbah'ı, ömer hayyam'ı görebileceğimiz selçuklu döneminde geçen gerçekten haşhaşileri anlatan bir oyun tercih ederdim ama bağdat setting'i de güzel olacak gibi duruyor. hem bu defa ac1 remake'i season pass ile gelecekse belki bu bölümler de ac1 öncesinde dlc'ye eklenir daha doyurucu bir deneyim olur.

çoğu kişi ac1'deki al muallim'i hasan sabbah sanmaktadır ancak kendisi hasan sabah'ın ölümünden iki yıl sonra doğmuş olan raşidüddin sinan el-ismaili'yi temsil eder. kendisi de hasan sabbah gibi ismaililik tarikatine mensup bir haşhaşidir ve zaman içinde örgüt içinde yükselerek suriye haşhaşilerinin lideri olmuştur. ancak dediğim gibi hasan sabbah'la aynı zamanda bile yaşamamıştır.

gerçekten uzun süredir ilk defa bir assassin's creed oyunu için heyecanlandım ya. en son origins keyif vermişti. odyssey de bir miktar heyecanlandırmıştı. iyi böyle fanbase'in saçma salak viking olsun samuray olsun amerikan olsun korsan olsun gibi taleplerini dinleyeceklerine serinin akdenizli ve mezopotamyalı özüne dönsünler, ben her zaman desteklerim.
  • (bkz: 153131375)

aynen ben de böyle düşünüyorum. insanlar herhangi bir oyun için gameplay konusunda çok takıntılı değiller aslında. hikaye güzel oldukça yok parkur sistemi kötü olmuş, yok savaş sistemi kötü olmuş, yok menüler kullanışsız olmuş gibi şeylere çok takılmıyor. ac serisi eğer ezio/altair/desmond-vari bir şekilde geçmiş ve günümüz ve hatta gelecek zaman dilimlerini bir şekilde entegre halde devam ettirebilseydi, desmond sonrası çıkan oyunlar hayal kırıklığı yaratmazdı.

eğer ubisoft insanlardaki özlemin sadece o dönemdeki oyun mekanikleri olduğunu düşünüyorsa ve hikaye konusunda herhangi bir adım atmadıysa yine can sıkıcı bir oyun olacak maalesef.

zamanında assassin's creed revelations fragmanını "durduk yere adamın amına koyan fragmanlar" tadında izleyip, ezio'nun altair'i gördüğü sahnelerde gözünden yaş gelen bir adam olarak söylüyorum ki bize hikaye lazım sevgili ubisoft karşim.
  • oyunun çok daha başlarındayım, 3-4 saat oynadım ama ben beğendim. sonunda da beğeneceğimi biliyorum. nedenini anlatayım.

peşin söyleyeyim, önceki oyunların aynı mekanikleri, yapay zeka ıq 55, hikaye vasat olacak muhtemelen, tüm bunları bile bile beğendim.

başlıkta da "fifa gibi her sene aynı oyun" muhabbeti yapılıyor. gerçekten de fifa gibi assassin's creed çıksın da oynayak diye bekleyen bir tayfa var. bu tayfaya rdr 2, god of war vs. bir çok açıdan assassin's creed oyunları kadar keyif vermez. aynı gün rdr 3 ile bir sonraki assassin's creed oyunu çıksın, muhtemelen assassin's creed oyununu önce dener.

ben de tam olarak o tayfadan olmasam da o tayfanın yakınında biriyim. benim için bu seriyi özel yapan şey hiçbir zaman oynanış olmadı, hikaye kalitesi de hiçbir zaman mükemmel değildi. beni oyuna çeken tarihi şehirlerin atmosferi ve o şehirlerde karşımıza çıkan tarihi yapılar, karakterler ve olaylarla ilgili bilgilerdi. ben kitap gibi her bilgi notunu okurdum eski ac oyunlarında. zaten benim için bu oyunlar mükemmel olmasa da sürükleyici olan, tarihi romanlardı.

mesela bir binanın önüne gelirim, hikayesini okurum, sonra oyunu durdurup o binanın veya o anda oyunun bana hakkında bilgi verdiği karakterin hikayesini okurum. sonra oyuna devam ederim.

biliyorum ki benim gibi bir çok oyuncu var. mesela gamer tayfaya sorsanız en iyi ac oyunu diyecekleri assassin’s creed ıv*oyunu benim gibi oynayanlar için en zor katlanılan oyunlardan biridir. ama asıl assassin's creed takipçisi kitlenin çoğunun öyle her hikayeli oyunu oynayan kitle olmadığını, bu formülü seven kitle olduğunu düşünüyorum. ya da assassin's creed'in bu formülü sayesinde hikayeli oyunlara ilgi duyup "assassin's creed gibi oyun" diye araya araya tüm hikayeli oyunları oynamış ama ezip auditore'den aldığı tadı hiçbir şeyden alamamak sendromu mağduru insanlar. ben de bu son gruba aitim.

eğer kese kese ilerleyeyim, yapay zekaya hayran kalayım, hikaye vay anasını serhat, neler dönmüş dedirttirsin diyorsanız bu oyun size vasat gelecektir. ama benim gibi oynayan kitleyi mutlu edecektir.

bunlar dışında atmosfer ve animasyonlar görsel olarak çok başarılı. ghost of tsushimadan esinlendiklerini düşündüğüm oyun ortası(eğitim için uydurulmuş hikaye kısmı bitip asıl hikayeye geçerken) açılış sahnesi de çok hoşuma gitti. müzikler de çok başarılı.
    https://youtu.be/5e_5ats5i-o?si=s44lb3pp4bd7olfj

edit: oyunu oynamak isteyip de fiyat hatasi döneminden faydalanamayan ve 800-900 lira vermek istemeyen arkadaslara da bir tavsiye birakayim. oyunu tek sefer oynarim bir daha acmam ve 1 ayda bitiririm derseniz 180 liraya xbox üzerinden ubisoft plus aboneligi alip oynayabilirsiniz. xbox sahibi olmaniza gerek yok. xbox sitesinden alip, ayni aboneligi pcdeki ubisoft plusta da kullanabilirsiniz: https://www.xbox.com/tr-tr/games/ubisoft-plus
  • - yeni ac, 2023 ilkbaharında nisan - haziran gibi çıkacak
    - 860’lı yıllarda isyanlarla boğuşan bağdat’tayız.
    - basim adında, suikastçılarla tanışana kadar hırsızlık yapmış genç bir karakter yöneteceğiz
    - oyunun ilham kaynağı ac1
    - diyalog seçimleri, level atlama, karakter cinsiyeti seçme gibi rpg dinamikleri kaldırılmıçiş
    - eagle vision geri geliyor. drone kuş mekaniği korunmuş
    - oynanış valhalla’dan biraz daha farklı olacak. animasyonlarla desteklenen daha olgun bir oynanış hedefleniyor
    -basim, string dagger isimli bir teçhizat kullanabiliyor
    - visions of loki adında, basim’in vücudunu ele geçiren loki’ye dair bir takip sistemi olacak
    - ubisoft gizliden gizliye assassin’s creed 1 remake’i ile de uğraşıyor. yeni oyundaki assetler kullanılarak remake yapılacak
    -ac1 remake season pass’e dahil edilecek
    - season pass, istanbul’u ziyaret edeceğimiz yeni bir bölüm içerecek
    - 10 eylül’de bu bilgiler resmen duyurulacakmış.
hesabın var mı? giriş yap