• yeni başlayanlara, kredi biriktiremiyom diyenlere amatör bir guide yazıyorum ona göre. nasıl sevdiysem artık. boş vakit değerlendirmek için oyunseverlere hediye gibi lan. resmen elimden bırakamıyorum.

kaldı ki bu tip yarış oyunlarında son derece beceriksiz biri olmama rağmen, 7. sezonu açmak üzereyim ve başlayalı henüz 10 gün oldu olmadı. şu an b sınıfından canavar gibi bir citröen survolt ve aston martin'im, a sınıfından ise babalar gibi bir dodge viper'ım var. daha üst modellere henüz bulaşma ihtiyacı duymadım. 300 bin de kredim var. bu arada araç boyaları desenleri kredili. hiç gerek görmediğimden beş kuruş harcamış değilim. aklınızda olsun.

kontrollerine öyle veya böyle alışıyor insan. sıkıntınız olmasın. hevesiniz varsa ve yarış oyunlarını seviyorsanız zaten bayılacaksınız.

bi kaç ipucu vereyim meraklısına. oyuna d sınıfı tırışka bir dodge ile başlıyorsunuz. kurcalayınca modifiye seçeneklerini göreceksiniz. her araba için ayrı ayrı modifeye yapmanız gerekeceğinden elzem 1. modifiyelerin ötesine geçmeyin. 2. basamakla beraber akıl almaz tutarlara ulaşıyor modifiyeler.

dandik dodge ile başladıktan sonra kontrollere alışmaya çalışın. ivme, maks. hız, araç hakimiyeti ve nitro katkısı için ayrı ayrı 4 adet özelliği var her aracın. bunların tamamı oldukça önemli olacak ileride, o yüzden araç alırken özellikle hakimiyet değerine bakıp neyle karşılaşacağınızı anlayın. yine de sıkıntı yok, her aracın kontrolüne alışıyor insan.

neyse, dodge ile bir miktar kredi biriktirdikten sonra d sınıfından daha uygun bir araç almaya bakın. audi r8 bu sınıf için gayet güçlü ve kontrolü kolay bir araba. bir iki modifiye ile canavar gibi oluyor ama siz benim yolumu izleyip bi ton krediyi modifiyeye harcamak zorunda değilsiniz.

d sınıfından c sınıfına atlayınca zaten işler hızlanacak. hele bir sezon daha açıp b sınıfı yarışlarla karşılaşınca alacağınız citröen survolt ile yarışırken iyice rahatlayacaksınız. bu arada survolt oyundaki en iyi araçlardan biri. sınıfına göre düşük görünse de çabuk hızlanması ve oyundaki en hacimli nitro haznesine sahip olması sebebiyle her derde derman.

ancak esas ipuçları şunlar: oyunda, yarış başına alınan yıldız sayısı arttıkça, yeni sezonlar açılıyor. yeni sezonlar, yeni yarışlar ve yeni yıldızlar anlamına geliyor. yıldızlar da kredi. ayrıca her üst sezonun yarışlarında, ödül olarak verilen krediler de artıyor. özetle, olabildiğince yıldız toplayıp sürekli yeni sezon açmaya bakın. bu arada günlük giriş bonuslarını iyi kullanın. yıldızları yarış başına bir kez alabiliyorsunuz. mesela, standart bir yarışta, 1.liğe 3 yıldız veriliyor ancak tekrar oynayıp 1. bitirirseniz yeniden 3 yıldız alamazsınız. haliyle günlük giriş bonusu 100% olduğunda, ilk defa yarışacağınız veya daha önce hiç yıldız almadığınız yarışları seçmeye bakın. yıldız demek kredi demek.

sezon açmak, yıldız sayısı ile ilgili olduğundan, en azından 5. sezona gelene kadar, tek araç için düzenlenen yarışlara pek bulaşmayın, bu yarışlar için şart koşulan arabaları almayın. mesela 6. sezon açılana kadar infiniti yarışı yalnızca 1 adet. elbette aynı sınıf için açılan yarışlarda kullanabilirsiniz ancak buralarda kullanabileceğiniz daha uygun kredili araçlar mevcut. buna ilk başta boşa kredi vermeyin. sezonlar arttıkça, hangi aracı, hangi yarışta kullanabileceğinizi göreceğinizden tercihleriniz buna göre şekillenmeli.

mesela sadece audi araçların (oyunda yaklaşık 4-5 adet, farklı klasmandan audi var) yarışabileceği pistler olduğu gibi, belli tip audilerin yarışabildiği pistler de var. doğru modeli alırsanız her iki yarışta da kullanıp toplam 10 yıldız birden alabilirsiniz. hatta 3-4 yarışta kullanılabilen araçlar var. özetle, önünüzü görmeyi bekleyip boşa kredi harcamayın.

ikincisi, oyunda sağlayıcının düzenlediği etkinliklerden mümkün olan hepsine katılın. bu etkinliklere sadece katılmak bile 2-4 bin arası kredi ödülü verdiği gibi, yarışta derece aldığınızda hem kredi hem modifiye paketi gibi ödüller verilebiliyor. bazı etkinlikler belli araçlar için açılıyor. bu araçlar henüz sizde yoksa, ve almak için başka sebebiniz de mevcut değilse, almayın. katılamadınız diye de üzülmeyin, 1-2 güne yeni etkinlikler gelecek.

üçüncüsü, aldığınız her araç için sezonlar haricinde, uzmanlık mıydı neydi, öyle bir yarış biçim var. kazandığınızda hem yarış ödülünü hem de yarış kazanma başına konan spesifik kredi ödülünü alıyorsunuz. ilk beş yarışı 1 modifiye ile oynayabiliyorsunuz. bu yarışları oynayıp, kredileri toplayın. hiç değilse arabanın maliyetinin bir kısmı çıkacak.

oyunda her arabayı sırayla almanıza gerek yok. ihtiyaca göre aldığıunızda kredilerin ne kadar hızlı biriktiğine sevineceksiniz.

drift olayını öğrenin. bana kolay geldi ama araçtan araca göre değişiyor. aracın maks hızı, ivmesi ve hakimiyet değeri drift kontrolünde önemli.

yarışırken yapılacaklar:

yarışlar için pistlerdeki kısa yolları kapmaya bakın. genelde şehir içinde yarışıldığı için tek bir pist doğrultusu yok ve bazı yollar diğerlerine göre oldukça uzun. buralarda nitro beslemeleri fazla oluyor ancak hepsini kapmak mümkün olmadığından (veya zor olduğundan) kısa yolları her zaman tercih edin. nasıl öğrenecem demeyin, her yarışı defalarca oynayacağınız ve pistlerin çoğu tersten de olsa bir sürü yarışta mevcut olduğu için başta yavaş, sonradan hızlıca öğreneceksiniz.

rakiplere çarpmak. maks nitro ile hızlandığınızda dokunduğunuz her rakip enkaz haline gelecek ve nitronuzun bir kısmı yeniden dolacak. ayrıca bu size yarış sonuhnda ödül oalrak kredi de kazandıracak. rakiplere nitrodayken çarpmayı öğrenin ve bundan kaçmayın. hatta enkaz haline gelmekten, arabayı sağa sola veya yoldaki diğer araçlara çarpmaktan da çekinmeyin. çarpa çrpa çarpmamayı, patlaya patlaya, doğru düzgün kullanmayı öğeneceksiniz. neyse, ne diyordum, rakipleri enkaz haline getirin.

nitro meselesi de ayrı mühim. her yarışta son düzlüğe (veya finişe yakın yollara) mutlaka ama mutlaka bir miktar nitro ile girmeye bakın. son anlarda nitro çok işinize yarayacak. ayrıca keskin virajları drift ile alırken, dirfiti aracın burnu doğrultusunda kesip gazlamak için nitroyu kullanabilirsiniz. böylece keskin virajları da savrulup sağa sola gömmeden alabiliyorsunuz.

takla ve spinler. bunları nasıl ypacağınızı öğrenin (zaten çok kolay). spinler ve taklalar hız kaybettirse de başarılı olduğunda nitro haznesini neredeyse tamamen doldurabiliyor. ayrıca kimi yarışlarda 1-2 yıldız takla ve spinlerin sayısına göre dağıtılıyor. 4 düz spin'e 1 yıldız, tek sıçrayışta 3 spine 1 yıldız gibi. yani spin demek, takla demek kimi zaman yalnızca kredi + nitro demek olduğu gibi kimi zaman + olarak yıldız anlamına geliyor. yarışların ödüllerine dikkat edin bu yüzden.

alacağınız araçlar arasında, d sınıfından scion fr-s mutlaka olsun. bu da kontrolü bana göre oldukça kolay, gayet hızlı ve ivmesi iyi bir araba. bir iki modifiye ile canavar gibi oluyor. 6. sezondayım, hala kullanıyorum drift yarışlarında.

sınıflarına göre alınabilecek, karlı arabalar:

d - dodge dart, audi r8, tesla model s, cadillac ats, cadillac xts, alfa romeo mito gta
    c - audi rs 3 sportback, mercedes-benz sls amg electric drive, audi tts coupe, chevrolet camaro gs, lotus exige s roadster
    b - citroen survolt, aston martin v12 zagato
    a - cadillac coupe, dodge viper, chevrolet corvette,
    s - ferrari fxx evoluzione

araçları bu sırayla almak zorunda değilsiniz. hatta bu araçları almak zorunda da değilsiniz. seçim yaparken mutlaka ama mutlaka oynayacağınız yarışı, aracın size kazandıracağı yıldızı hesap etmeye bakın. unutmayın ne kadar yıldız o kadar köfte.

ayrıca oyuna para harcamayın. bak tekrar yazıyorum: oyun parası, kredi, kupon, cart curt için asla para ödemeyin. gerçekten hiç gerek yok. illa ödeyecekseniz de kredi, oyun parası, kutu vs. almayın. araba paketi alın. fakat yine söylüyorum, oyuna para harcamanıza gerek yok. bana sorarsanız asla harcamayın. öğrenerek, deneyimleyerek oynayın, keyfini çıkarın.

kasım 2015: bir kuruş para harcamadan canavar gibi arabalara sahip oldum. geliştirmelerini bilmem nesini yapıyorum artık. kupalarda başa güreşiyorum. ve şu an 1,5 milyondan fazla kredim var. mavi kuponlardan da 1500 civarı bir şey biriktirdim. gerçekten para harcamanıza gerek yok keyif almak için.

ağustos 2016: oynamaya başlayalı neredeyse 1 yıl olmuş. 60'a yakın araba, 5000 civarı jeton, 9 milyon kadar kredi ve yığınla upgrade için kullanılacak araba parçası birikmiş. bir iki tane, jetonla alınan afilli araba da aldım. almasam biriken jeton sayısı 8-10 bin civarı olacaktı. oyun şu an pay to win yolunda hızla ilerliyor. sürekli güncellemeler, yeni eklenen araçlarla beraber, heves edip aldığımız janjanlı araçların çöpe gittiğini görüyoruz zira bu yeni eklenenler sürekli sınıflarının en iyi arabası oluyor. halen bir kuruş para harcamış değilim, harcayacağımı da düşünmüyorum. kariyer modu neredeyse bittiği için uzun süredir zamanımı eventlerde harcıyorum. hani sıfırdan oynamaya başlayacaksanız bilin de girin. oyun kaçınılmaz olarak pay2win'e dönüyor.
  • ön yargıdan olsa gerek oynadığımı öğrenen bütün erkekler " aaaa kızlar oyunu o oynar mı yaa!?" tepkisi verdi. oynamak ne kelime, dünya turunda çatır çatır saf dışı ederim.
  • alplerde tek sıçrayışta dörtlü düz viril yapamadığım oyun.
  • online modda yanınızdan vın.. diye bir karartı geçiyorsa bilinki sıçtınız demektir.
    (bkz: ferrari)
  • mobilde konsol tadına en yaklaşan araba yarışı oyunu budur sanırım. grafiğinden müziğine kadar her şeyi mükemmel!

ilk çıktığı zamanlar app strore'dan hem de parasıyla need for speed indirmiştim, pişman olmuştum. oyun o kadar kötüydü ki, mobilde oyun oynanmaz demeye yaklaşmıştım. oyuna hiç müdahale etmesen bile 1.ci olarak yarışı kazanıyordum, yani arabayı kontrol etmiyordum aslında - dolayısıyla mücadele de yoktu.

oysa ki asphalt öyle mi? zorluğu tadında, kontroller harika, arabalar nefis. ve uzun zamandır yapmadığım bilgisayar oyununda manzara seyretmek aktivitesini bana tekrar yaptıracak kadar güzel pistler ve grafikler var. çinin hastası oldum.

bu oyunu geliştiren barcelonalılara selamlar ve saygılar efenim.
  • neyinin beğenilmediğini anlamadığım oyun. hayvan gibi oyun yapmış adamlar işte. sadece müzikleriyle ve open gl destekli grafikleriyle bile nuh nevi zamanından kalma most wanted'dan daha iyi.
  • 8. sezona geçmek üzereyim, çıkardıgım özetler for dummies:

- gıdım gıdım biriken paranızı mantıklı harcayın. benim gibi gidip d sınıfı (d for dandik) araçların hepsini sırayla almayın. en güzel taktik şu: her sınıfın orta veya orta-üst klas "güzel g değerine sahip" aracını alın. çok bahalu demeyin, biriktirin. her klastan 3-4 araba yetiyor.

- uzun düzlüklü yarışlarda max hıza, bol virajlı yarışlarda max g ve hızlanmaya odaklanın (survolt candır). hız yapacak yer yoksa fxx de alsan bir anlamı olmuyor.

- upgrade düzenini salak saçma yapmışlar. bin gayme verdin mi milimetrik iyileştirme yapıyor. ikinci iyileştirme için kat kat para istiyor. o parayı biriktirip daha üst araba alırsın öyle upgrade mi olur?

- her gün başında verdiği artarak giden ekstra bonus olayını dikkatli kullanın. yeni cillop araç alınca en rahat kazanacagınız yarışları haşırt diye harcamayın, bu bonuslar oldugunda yarışın ki yarış başına 10k üstü paralar cebe gelsin.

- drift olayı çok datlı para bırakıyor. bilmiyorsanız 2-3 denemede öğreniverin. yarış esnasında da eğer çok zor rakipler yoksa; uzun düzlüklerde drift ederek gidin ki nitro biriksin. keza, rampadan zımpalayacaksanız düz girmeyin, driflte girin ki flat spin sağlam nitro versin.

- bazı 1vs1'lar ve alplerde 4 barrel roll isteyen yıldız gibi çok zor örneklerde fazla zaman harcamayın. önce kolay sorulardan ilerleyin. para kazandıkça iyi araba almak, daha fazla para kazanmak ve yeni sezon açmaca kolaylaşıyor.

- yine de 250k üstü para isteyen abileri nasıl alacağımı bilemiyorum. yıldızları toplayıp bitirince, düz yarış kazanmak 3-4k'dan fazla vermiyor. bir araba almak için de 100 defa yarışıp kazanmaya kim sabreder? kalıplı indirimler lazım.

son olarak: bu tarz oyunları oynamayan biri olarak, "kontroller çok zor" diyen yarışçı dostları anlamakta zorlanıyorum. bu zorsa, eski oynadıklarınız oldukça kek oyunlarmış. sert dönüşler driftsiz olmuyor, driftle de çok kolay. belki bunun farkına varılmamış olabilir. tabii bir de "drift canavarı" araçlarla "drift öldüren" arabaları ayırdetmeniz lazım.
  • 1 aydan fazladır arada oynadığım oyun. 6. sezona geldim. oynayacaklara tavsiyem hakimiyeti düşük arabalar almayın. 7de upgrade ile düzeliyordu hakimiyet ama bunda yok o olay.

ben 7de de tüm arabaları almıştım o yüzden ala ala gidiyorum. c ve d serisinin tümünü aldım neredeyse arabaların çoğu yarışı kazandırmaz saç baş yoldurur.zaten f2p mantığından acaip uzun sürüyor bari zaman kazanın diye bi kaç tavsiye vereyim.

d serisinde audi r8 e-tron ile başlayın mini cooper ile devam edin sonra da nissan 370z ye para biriktirin. c de mercedes benz sls amg ve lotus exige. b de günlük indirim vardı aston martin v12 vantage aldım çok mennun kaldım. citroen survolt da iyi. a serisi araba almadım daha. s de ise lamborghini venenoda indirim vardı gene günlük onu aldım idare eder.

bi de çok oyunculu oyunda oda açıp istediğiniz haritayı oynayamıyorsunuz artık bu çok sinir. ve wifi ve tek oyunculu oyundan para gelmiyor. sadece kariyer ve çevrimiçi oyundan geliyor para.
    şimdilik bu kadar.
  • asphalt 7'deki kiralama özelliği olmayan oyundur. varsa da ben göremiyorum, ki bunun için deli olmam lazım sanırım. illa arabayı satın mı almam lazım arkadaş ne güzel kiralıyorduk.

7'ye göre muazzam zor. demoyu indirmiştim ancak mağazada ücretsiz olunca tekrar kurdum. 7'yi de indiriyorum, aradaki fark uçurum gibi resmen, 8'de sert virajlar drift yaparak anca geçiliyor. fantastik özellikler güzel. saçma demeye gerek yok. siz değil miydiniz 'abi oyun sıkıyor bir süre sonra ' diyen. adamlar bir iki ufak güzellik yapmış bizim için. para verip aldınız sanki amk, hemen eleştiriye geçiyor burada millet.
hesabın var mı? giriş yap