• bu dizideki en hastalıklı karakter ne firdevs yöreoğlu ne de bihter ziyagil’dir.. açık ara farkla cemile’dir.

nişanlı olmadıkları halde, her gün 8-9 saat bir arada çalışacakları kişiye nişanlıyız diye yalan söyleyebilecek kadar hastadır. sevgisine karşılık alamayınca öldürme potansiyeli falan var kızın.

bence hikayede daha kilit bir rolü olması lazım.

unuttum kitapta yeri var mıydı bu kadar, bakacağım ama operasında hiç hatırlamıyorum cemile karakterini.

edit: harf yanlışı.
  • acilen aşkı memnu the beginningsve aşkı memnu the afterlife çekilmesi gereken über dizi.

bak ruhumuzun buna ihtiyacı var, biri sesimizi duysun.

ıslenebilecek konular
    the beginnings:
    - firdevsin evlilik tuzağına düşmesi
    -anne olmak istemeden yine tuzağa düşürülmesi
    -kürtajin imkansizligi
    -firdevsin kötü anneliği
    -iki kızına olan etkisi
    -sünepe kocasının iflası
    -aldatma
    -yaşadığı toplumdan nefret etme
    -tipik biçilen kadın rolünü reddetme

the afterlife:
    -behlülün çöküşü
    -adnanin görünmez iplerle dehlulun hayatını karartmasi
    -nihalin psikopatlasmasi belki de bir takım bozukluklar gelistirmesi
    -madamayla adnanin yakinlasmasi

bak buna çok ihtiyacımız var. biri bizi duysun.
  • evdeki tüm erkeklerin amsalak olduğu dizi. bir tek usta hariç, o da atanamamış spastik amk.
  • yalıda yaşayan herkesin için geçmiş yemin ederim. pinti adnan paraya kıyıp bir peyzaj mimarı tutamamış. belediyenin park ve bahçeler müdürlüğü'ne cüzi bir miktar fişeklemiş de onlar el atmış gibi. canım yalının koruluğa kadar arazisi uzanıyor ama ortam aile çay bahçesi gibi gözüküyor.
  • bir insanın yavaş yavaş intihara nasıl sürüklendiğinin belgeselidir.
  • 858585885 kez izliyorum ama toplantim var, aski memnu basladi da ben katilmasam olur mu diyip girmeme fikri cik aklimdan :/

nedense youtubedan izlemekle tividen izlemek arasinda fark olan dizimiz.
  • sürekli 'unutursak kalbimiz kurusun' minvalinde şeyler görmekten içime daral gelince neydi bu milletin bu kadar abarttığı behlül-bihter aşkı dur hatırlayayım diye kitabı bir daha okudum. yani hayal meyal sosyal medyada dönen mevzularla asla alakasının olmadığını hatırlasam da tam emin olmam lazımdı.

adnan:
    kitapta inanılmaz pasif biri, tek varlığını bihter'le evlenme kararıyla gösterip ardından köşesine çekiliyor ve nihal'i de bu girdapta yalnız bırakıyor. behlül ve bihter aşkından şüpheleniyor ama kuvvetli bir delili yok. etkisiz eleman.

matmazel:
    adnan'a aşık değil. nihal'e anne olmaya çalışmış, disiplinli bir kadın. bihter behlül'le kaçamağını öğrendi zannedip kocasını fiştekleyerek yalıdan gönderiyor. giderken de behlül'den sakın diye nihal'e mutlak bir öğüt veriyor. olayların yaşandığı dönemde yalıda yok.

beşir:
    beşir habeşli bir siyahi. nihal'e delice aşık. behlül'le bihter'i görüyor ama kimseye söyleyemiyor. finalde ölmeden evvel kendi gidip adnan bey'e her şeyi anlatıyor.

bülent:
    saftirik bir çocuk. anne hevesiyle ablasından ayrılıp bihter'e koşuyor. tek ihtiyacı daha çok gülmek. evde gölgesi olmasın diye yatılı okula şutlandığını bile bilmiyor. babası gibi saf. behlül'e nihal'in ilişkiyi öğrenmesini sağlayan kâğıdı getirmek dışında ciddi bir rolü yok. etkisiz eleman.

cemile-şakire hanım-eşi:
    bunlar bihter'in gazabına uğrayıp yalıdan şutlanan ilk ekip. cemile dizideki gibi beşir'e aşık falan değil, nihal'le hiçbir zoru yok. kitapta bambaşka biriyle evleniyor. ve bu olaylar olurken hiçbiri yalıda değil.

peyker-nihat:
    en sevdiğin çift. nihat işleriyle meşgul, babası hilmi dizide uydurma karakter kitapta yok. nihat en fazla karısını seven, gazetesini okuyup hayatına devam eden biri. tek olayı adnan'ın evlilik talebini bihter'e iletmek. etkisiz eleman. peyker sanırım annesine benzemeyen yegane insan. evli ve çocukluyken ona asılan, onu yoldan çıkarmaya çalışan behlül'e net sınırlar çizen ve bihter'e 'ben kocamı aldatmak için evlenmedim' diyen koca yürekli kadın. bihter'in dikkati bu vesileyle kayıyor behlül'e. tebrikler peyker.

firdevs hanım:
    bu kadın acayip biri. anne desen değil, eş desen değil. kocaman yaşına bakmadan behlül'le bile flörtleşti kitapta. kızlarının gençliğini ve tazeliğini çaldığını, onu genç yaşta kayınvalide, anane yaptığını düşünüp onlara düşman oluyor. melih bey takımı diye bir şey uydurmuşlar onun üzerinden camiaya hava atıyorlar ama düşkün ve adı çıkmış biri pek tabii. bihter'le behlül'ü tahmin ediyor ve yalıya yerleşir yerleşmez nihal'le behlül evliliğinin tohumlarını serpiyor. anneden çok düşman kendisi. asla kızlarını sevmedi bence.

nihal:
    minimini nihal. hiç de öyle abartıldığı, lanetlendiği gibi değil bence nihal. annesi hastalanarak ölmüş, babasından başka kimsesi yok, o dönemin şartlarından tek eğlencesi konak ve buna bağlanmakta haklı. bihter gelince babasını ondan alacak diye korkuyor, babasının pasif davranışları, hakikaten kızından uzak kalması, bihter'in sırf nihal'e yaklaşmak için yalıdan önce cemile ve ailesini yollaması, sonra bülent'i yatılı okula göndermeleri, bülent'e anne dedirtmesi, yatağını nihal'in odasından ayırması, matmazeli evden göndermeleri vs hepsine kayıtsız kalıyor adnan bey. nihal ne kadar çabalasa da hayatını değiştiren bu evlilikten nefret ediyor ve bence haklı da. tamam nevrotik bir kişiliği var ama o yalıda hasta anneyle yıllar geçirip babaya tutunan bir kızdan fazla şey bekliyorlar bence. firdevs hanım şaka yoluyla behlül'le evlilik fikrini ortaya atıp herkesin kafasına ince ince işliyor ama nihal ilk başlarda komik bulsa da sonraları en çok tepki gösteren oluyor. behlül ona ilanı aşk ettiğinde de asla istemiyor ama behlül bu cevabı almadan bırakmaz tabii. düğün vs de yok. behlül adada nihal'e ilanı aşk edip evet cevabı alıyor ertesi gün olaylar kopuyor. behlüle gelen pusulayı okuyan nihal hemen her şeyi anlıyor. hiç öyle salak da değil yani. zaten evde onları yakalayan ve bayılan nihalin ardından olaylar açıklığa kavuşuyor.

behlül:
    sen nasıl bir karaktersin hakikaten çözemedim. peyker'e yazdın. hadi bihter'i hiç aklından geçirmedin kendi geldi sana ama koşulsuz kabul etmek müthiş bir yetenek. sonra bihter'den sıkıl kette'ye git. sonra kendini minimini nihal'le temize çekmeye çalış. kimseyi hakikaten sevdiğine inanmıyorum ama nihal için çabalaman fena değildi. bihter'i sevmediğini ve kaçma ihtimaliniz olmadığını aranızda bihter'in zannettiği bir aşk olmadığını da burdan bihter ve behlül aşkı fanlarına mutlulukla bildirmek isterim. neyini cazibeli buluyorsunuz bu aşkın gerçekten hayret ediyorum. sonunda kendine yakışanı yapıp amcasıyla yüzleşmeden, bihter'in öldüğünü bile görmeden yalıdan kaçmıştı zaten.

bihter:
    önce annesine hırsı ve zenginlik emelleriyle adnan'la evlendi. sonra ben aşırı gencim, aşırı güzelim, taş gibi kadınım yea bana yazık oluyor diye gidip kendini behlül'ün kollarına attı. dizide nasıl başlıyor bilmiyorum ama behlül'ün odasına gidip kendisini ona sunan ve bu fikri ortaya çıkaran bihter'in ta kendisi. behlül en fazla her erkeğin söylediği yalanları söyledi. kette'ye gidip bihter'i aldattığında bile kabul etti bihter. behlül bihter'i bu kadar alçalmış görünce soğudu ve uzaklaştı. behlül hakikaten çok karaktersiz adamdı. sonra nihal'le birbirlerini sevecekler de o önlerinde bunu görecek diye hırsından kudurdu. behlül onu ikna etmek, itirafını engellemek için onunla konuşurken nihal duydu ve olaylar gelişti. kendini de behlül'e olan aşkından değil, adnan onu evden kovunca camiada adı kolay kadına çıkacağından, annesi gibi olacağından korkup, adnan'la yüzleşmemek için öldürdü.

kitabın iki iğrenç karakteri bihter ve behlül. yasak olan lezzetli anladık da sizin aşkınıza nasıl haklılık payı çıkardılar onu anlayamadım. fanlarının olması acayip. behlül onunla hiçbir şartta evlenmezdi de kaçmazdı da. bi b.k yiyecekseniz ayrılın eşlerinizden gidin yiyin. yalının içinde herkesin hayatının içine etmenin, sonra da kendini öldürüp kahraman ilan edilmenin hiç manası yok. bir de bihter'in tek suçu behlül'e güvenmekti diyenler görüyorum, oğlum siz topunuz delirmişsiniz.

zorunlu edit: diziyi hiç izlemedim. yeryüzünde bu diziyi izlememiş tek insan tanesi olabilirim. sürekli diziyi seven çılgınlara denk gelip, sosyal medyada övülmesine deli olan biri olarak kitabı okuyup görevimi yerine getirdim. teşekkürler.

spoiler diyeni döverim. bu diziyi bi ben izlemedim bilmediğiniz bir şey olduğunu sanmıyorum.
  • bugün tekrar çekilecek olsa konser iptalci götveren tayfa ve sözde muhalif gerici tayfa el ele iptali için uğraşır.
  • bugünkü bölümde firdevs hanımın komodininde efrasiyab’ın hikayelerini gördüm galiba doğru mu gördüm meraktayım. 106754 üncü tekrarına denk gelince insan ayrıntıları da görüyor pek tabii.
  • demek ki ikinci kadınlara gül yağdırmak diye psikolojik bir rahatlaması var bu adamların. abartılı bir sevgi gösterisi. aklının kimde olduğu hiç belli değil aman aman.
hesabın var mı? giriş yap