• "kendi cenazesin' kılan aşıktır."
  • salak
  • uzun ince bir kızlayım sevişiriz gündüz gece
    ne ilk askim ne de sonuncu,dert kovucu sadece
    yalniz uyumuyi sevmezsin,biri olsun guzelolsun
    ask senin icin bir masaldir yatmadan once sadece
    senin olan vardir gerisi yalandir,gordugun gercek gerisi ruyadir
    donmemis dunyanin gunduzu gecesi var midir?
    asik olmak mi adam olmak mi zor?

asik anlatmis dunyayi gozuyle gormese de
    bazen bakmak hicbir seydir anlamak istemedikce

yasamak yetiyor insana dusunmek zor geliyor

yanlislar sevildikce dogrular degisiyor

asik olmak mi adam olmak mi zor?

sozleri olan redd sarkisi.tanimlamaya girmek istemesemde modern zamanin modern iliskilerine yazilmis ilk sarkilardan demek istiyorum
    (bkz: kirli suyunda pariltilar)

aylar sonra edit : şarkıyı her dinlediğimde aşık olmak mı zor adam bulmak mı zor diye söyluyorum böyle de bir durumu var
  • "aşık sevdiğinin kapısını çalar. içerideki ses 'kim o' der. aşık: 'ben' der. içerideki ses: 'aşkta ben yok' der. yıllar geçer; sonra aşık yine aynı kapıyı çalar. içerideki yine 'kim o' der. bu sefer aşık 'sen' der ve kapı sonuna kadar açılır.." mevlana.
  • "derdi tefrîk eyleyen dermandan âşık değil
    âşık oldur derdine derdi yine dermân ola"

ataullah iskenderî
  • "bilgisizi bedeniyle uğraşır
    bilgilisi sözcüklerle oynar
    âşığın işiyse kendini yok etmek." (urfî, fars şâir - 17. yüzyıl)

günümüz zaviyesinden kişisel bir tercümesi:

bilgisiz: tüketim toplumunun cisimleşmiş timsalidir. selfie çekip paylaşır. bir et gibi görür kendisini. egosantriktir. narsisisttir. günü yaşar. kültürlü geçinir ama cahillik kokar ağzı yüzü. aşk nedir diye sorsan kem küm eder yani o derece. şiirini yitirmiştir. yüzeyseldir. rekabete eğilimlidir. aldatmaktan imtina etmez. duygusuzdur. seks onun için sadece sekstir. son tahlilde frijittir, her ne kadar öyle düşünmese de. çünkü kendisini kandırmayı prensip edinmiştir. varsa yoksa kendisidir. hapishanesi kendi kabuk-bedenidir. tutku onun için bir tarihtir. kendisine, kendi iç sesine inanmaz, hep başkalarından alır. aşkı da bir intihal gibi yaşar. taklitçidir. modaya bağımlıdır. kolay vazgeçilir kendisinden. herhangi biridir, ona sık rastlarsınız orda burda. kendisinin toplamıdır, hiçbir şey çıkmaz kendisinden, kendinden başka.

bilgili: şairdir, yazardır, yönetmendir, ressamdır, fotoğrafçıdır, müzisyendir ya da. aşk üstüne yazar ve çizer. sözcükleri biçimlendirir. aşk onun elindeki bir simyadır da onu hep yeniden üretir. tutkuludur. duygusaldır. sözcükler olmadan o bir hiçtir. günü gelir aynaya bakmayı bile unutur. varsa yoksa sözcüklerdir onun dünyası. dünyayı sözcükler tablosu niyetine görür. bir dağ başında uzun bir nefes almak gibidir. baktığı pencereden seyreder iç âlemini. kendisine inanır, kendi benliğinden doğar. özgündür. televizyon bile izlemez. aşkın ölmediğine inanacak denli bir post-romantiktir. kendisinden vazgeçilemez kolay kolay, ancak bir benzerine ulaştırabilir sizi. en saf haliyle az rastlanan biridir. kültürel geleneğin bir toplamıdır, kendisi de o geleneğe aittir.

âşık: küllerinden doğan efrada aittir. yok olur her yeni aşkta ve ardından yeniden doğar. ben diyeyim anka sen anla simurg. buharlaşmaya meyillidir. aşkınlık içre donatılmıştır. hindistan'da bir tagore'dur belki, italya'da bir dante, anadolu'da bir yunus'tur ziyadesiyle. âşık veysel'dir bazan. bedeninden ziyade ruhuna, iç dünyasına, coşkusuna, hayallerine öncelik tanır. ayrılığı da vuslatı da aşmış bir sufidir kimi zaman. bazan da tüm âleme tepelerden bakan bir izoledir gönüllüsünden. kendisini de yukarıda açımladığımız bilgiliyi de aşmış bir öznedir. bir üstinsan gibi nadiren doğar dünyaya bir âşık, adeta kıymetini daha da artırmak istercesine. dünyanın toplamıdır ya da dünyayı sırtında taşır.

sonuç: ben âşık olmak isterdim.
  • - aşk adamı deli eder
    - o halde kim deli olmak ister?
    - aşık.
  • gerçek aşık verdikçe çoğalandır, aldıkça mahcup olan... sahte aşık aldıkça alandır, verdikçe azalacağından korkan...
  • günün birinde bir adam kara sevdaya tutulmuş. yemelerden içmelerden kesilmiş. o hoş sohbeti sedâsı tükenmiş. aynı sevdası gibi gün yüzü göremez, karanlıklarda kalır olmuş ruhu hep.
    eşi dostu, seveni sayanı yardımcı olmaya çalışmışlar. sohbetler etmişler, çilingir sofraları kurmuşlar, rakılar açmışlar. olmamış. türlü çeşit yöntem denemişler. ne doktorlar, ne üfürükçüler çare olabilmiş derdine, ne de arkadaşlar. en sonunda bi camiye, hocaya götürmüşler. hoca okumuş üflemiş, şimdi de git dua et demiş. adam bi heves koşmuş ve oturmuş caminin tenha yerine, başlamış duaya:
    -allahım sen benim aşkımı arttır, allahım sevdamı arttır.

işte âşık budur.
  • aile ismimiz.
    aslında komik bir isim bu. atalarım arasında hikayesini anlatmayı becerebileni bilmiyorum. oysa ailece ısrarla çuvallıyoruz. ailenin erkekleri olarak ısrarla aşık oluyoruz ve ısrarla çuvallıyoruz.
    ben, "aşıkların yalnux", çuvalladım ve hikayemi nasıl anlatacağımı bilmiyorum.
hesabın var mı? giriş yap