• ferhan sensoy beyfendinin aktardigina gore:
    dedektiflerin piri sherlock holmes'in yaraticisi unlu ingiliz yazari sir arthur conan doyle tiyatro oyunlari da yazmis ve bir donem cok tutulan oyunlarindan iyi para kazanmis. o donemde ustadin oyunlarinda 10 pound haftalikla calisan genc bir oyuncu varmis. bir gun bu oyuncu kendisinden 30 yas buyuk olan bu yazara cok komunist bir teklifte bulunmus:
    - sir, su andan itibaren, hayatimizin sonuna dek kazancagimiz paralari birlestirip ikiye bolerek harcayalim mi?
    - nasil yani?
    demis yazar saskinlikla.
    - soyle yani, bakin ben bu hafta 10 pound kazandim. sizin sanirim, bu haftaki telif ucretleriniz 1000 pound'u bulmustur. ikisini birlestirince 1010 pound eder, bu parayi 505 pound olarak boluselim, diyorum. bu durumda sizin bana 495 pound vermeniz gerekecek.
    yazar gulmus:
    -teklifin bir evlilik teklifi gibi..
    - paralarimizi evlendirelim diyorum, sir.
    - aritmetigin cok guclu cocugum, fakat bu isten benim ne kazancim olacak?
    - simdi siz zararda gibi gorunuyorsunuz ama ilerde ben cok unlu bir oyuncu olup, cok paralar kazandigimda, bu paralarin yarisini size vermek zorunda kalacagim.
    burma biyik doyle bu cok garip teklifi elbette reddetmis ve sonra cok pisman olmustu, cunku teklifi yapan genc oyuncunun adi charles chaplin'di.
    71 yasina kadar yasayan doyle, sarlo'nun dunyanin en onemi oyuncularindan biri olup buyuk paralar kazandigini gordukce hep hayiflanmis ve her sarlo filimi izlediginde:
    - gitti paraciklar!
    diye soylenmis.
  • yalçın küçük'ün yazdığına göre, polisiye romanları çok seven sultan abdülhamit tarafından saraya davet edilmiş ve madalya almıştır.
  • diyaloglarla hikayeyi hizli bir biçimde aktarma yöntemini ilk kullanan yazarlardandir. sanilanin aksine, sherlock holmes'dan hiç hoşlanmamıştır, bunun yerine yanlış hatırlamıyorsam tarihi yazılar yazmaktan hoşlanmıştır, fakat sherlock holmes öldükten sonra ingilterede duyulan tepki yüzünden dedektifi canlandırmak zorunda kalmıştır...
  • 1907 yılında istanbul'a gelmi$ ve osmanlı padişahı abdulhamid'in huzuruna çıkmı$ ingiliz yazar olur kendileri. doyle yazdığı hayat hikayesinde istanbul'a gittiğini ama padi$ahın huzuruna çıkmadığını söyler. bir polisiye hayranı olan abdulhamid doyle'nin hikayelerini çok beğendiğini ama yazdığı romanların başarılı olmadığı söylemi$tir. gururlu bir insan olan doyle bu diyalog nedeniyle anılarında padi$ahın huzuruna çıkmadığını söylemi$tir.
  • spiritüalizm saplantısı yüzünden houdini ile tekme tokat girme noktasına gelmişler. kankalarmış bunlar, houdini demiş ki, "baba kör müsün lan, adamlar numaracı." bu da, "deme öyle orospu çocuğu," demiş. bozuşmuşlar.
    fantastik inançları varmış, en yakın dostlarıyla fena kapışırmış bu yüzden.
  • sir ünvanlı, yarattığı karakter sherlock holmes'ten nefret eden ama ölene kadar yazmak zorunda kalan tıp doktoru. bu nefreti dolayısıyla yanına kendinden bir şeyler katmak istemiş ve bu yüzden dr watson'ı sherlock holmes'e arkadaş yapmıştır.

arthur conan doyle, sherlock holmes'ten o kadar nefret etmiştir ki; çok sevilen bir karakter olmasına rağmen onun bir şelaleden aşağı düşmesini kaleme alıp sherlock holmes'ü öldürmüştür. bu ölüm üzerine ingiliz halkı ayaklanmıştır ve sherlock holmes'ün ölümünü kabullenmemiştir. hatta kraliyet ailesi bile arthur conan doyle'a ulaşıp karakterin ölmemesi gerektiğini bizzat yazılı bir not ile bildirmişlerdir. zor durumda kalan doyle bir sonraki hikayede çadırında çıplak uyanan bir sherlock holmesle hikayeye başlamıştır. bunun sebebi gece sherlock holmes uyurken çadırına girip onun kıyafetlerini çalan bir hırsızdır. bu durumda şelaleden düşen açık kahverengi pardösülü ve ekoseli şapkalı kişi sherlock holmes değil, onun kıyafetlerini çalıp giyen hırsızdır. ve böylece sherlock holmes bir kez daha hayatta kalmış ve yazarı arthur conan doyle ölene kadar da yaşamıştır.
  • sherlock holmes'un ağzından yaşamın her alanında geçerli olan "imkansız olanları elediğinizde geriye kalan şey ne kadar olanaksız görünse de gerçeğin ta kendisidir" sözünü söylemesiyle ockham'in usturası'na ve bilim kültürüne aşina olduğunu anlayabileceğimiz yazar*.
  • spirütüalizme oğlunun ölümünden sonra bağlamıştır. onun bir yerlerde hala yaşıyor olduğuna inanmak istediği için.
  • sherlock holmes karakterini pek haz alarak yazmadigini biliyorduk ama "bundan yüzyıl sonra hala sherlock holmes' ü yaratan adam olarak anilirsam, kendimi başarısız sayarim." diyerek işi ileriye taşıdığını bilmiyordum. mezarinda ne salvolar atiyordur şimdi.
  • kendisinin sherlock holmes yazmaya nasıl başladığı ve ilgili konularla, doğa üstü olayları üzerine konuştuğu 10 dakikalık bir video vardır ki, ağzından sherlock holmes duymak bile yeter. şurdan izlenebilir.

not: kendisi 1930'da öldüğünden videonun gerçekliğini bilemem tabi. (hemen de sorumluluktan kaçarım)
hesabın var mı? giriş yap