• satın aldığınız melisa çayı paketinin üzerinde melissa officinalis yazıp (yani oğulotu), resim olarak da herba lippiae (limonotu) vardır. paketin içinde aslen ne olduğunu bilmek için kahin olmak bile yetmez. nasıl bir iştir bu anlayamadım... sakın birileri birilerini kazıklıyor olmasın.
  • yaklaşık 70 yıldan beri mısır çarşısında olan ismet arifoğlu'nun sahibi olduğu baharat-aktar firması. yamulmuyorsam çarşıdaki ilk zamanlarında çeyiz eşyaları üzerine işlettikleri bir işletmeleri vardı. zamanla mısır çarşısında alan değiştiren işletmeler furyasında baharat sektörüne yönelmişlerdir.

2 adet fabrikaya sahip olup, biri istanbul avcılar'da(bitkisel yağlar-aktar ürünleri vb.) diğeri gaziantep'tedir(baharat çeşitleri.) yerli olan baharatlarını türkiye'de orjinal yerlerinden getirtir, dünya baharatlarını ise (bkz: curry)(bkz: cajun)(bkz: garam masala)(bkz: taco) vb. yurtdışından ithal eder.

bitkisel yağlarını kendi imal edip genellikle saf olmasına özen gösterir. alkolsüz parfüm olan esans'ları tamamen %100 saftır. çok geniş bir bitki çayı çeşitliliğine sahiptir. (bkz: melisa)(bkz: yasemin) vb. ayrıca kendi karışımları olan bitkisel çaylara da sahiptir. özellikle 'turkish flowers' adlı karışımlarının denenmesi tavsiye edilir.

marka değeri olarak ise baharat alanında kurumsal olarak ülkedeki şuan için en iyi üretimi ve satışı yapan firmadır. çarşıdaki çoğu dükkan; tek dükkanla klasik esnaf mantığında iş yaparken, arifoğlu ise ülke çapında 10'dan fazla şubeye sahip olup bunların çoğu avm'lerdedir. mısır çarşısındaki 2 dükkanı ise merkezi diye tabir edebileceğimiz dükkanlardır.

bir diğer önemli husus ise mısır çarşısına gelen turistleri 'kazıklamamak'tır. örnek olarak; iran safranı adlı baharatı çoğu dükkan turistlere normal fiyatlarından 2-3 katı fiyata satarken, burdaki elemanlar aynı fiyattan satarlar. yerli-yabancı müşteri ayrımı yapmazlar.

migros vb. marketlerde de anlaşmalı ve toplu olarak paket baharat satışı yapmaktadırlar. son olarak tabiki bazı ürünleri piyasa fiyatlarının üzerindedir. ama olsun o kadarı da..
    gidiniz görünüz,özellikle baharat konusunda pişman kalmayacağınızdır.
  • artık almayacağım ve çevremdekilere aldırmayacağım marka. ürünlerinde kanserojen renklendirici bulunmuş. bunu bulan singapur. bizim yetkililer de el atar umarım.
  • singapur'da satılan "öğütülmüş sumak", "öğütülmüş tatlı biber" ve "tavuk baharatı" ürünlerinde kansere sebep olabilen endüstriyel renklendiriciler bulunduğundan bu ürünlerin, singapur gıda ajansı (sfa) tarafından toplatılması kararı verilmiş.

bu ürünlerin ambalajları türkçe, ve singapur'a özel üretilmiş gibi durmuyorlar. bağdat baharat'ı zaten almıyordum, bundan sonra kendilerinden de bir şey almayı düşünmüyorum.

kaynak: https://www.straitstimes.com/…lourings-recalled-sfa

edit: ab'nin uyarı sistemi sitelerinin linklerini aşağıda bulup, hangi firmada ne var, engellenmiş mi görebilirsiniz.

gıda ürünleri için (subject'e turkey yazabilirsiniz.) : https://webgate.ec.europa.eu/…-window/screen/search

gıda dışı ürünler için (country of origin kısmında turkey'i (orada türkiye yazıyor, ama bu saçmalığı kabul etmiyorum) seçebilirsiniz.) : https://ec.europa.eu/…creen/search?resetsearch=true
  • internet sitelerinde görüp tecrübe etmek istediğim bazı baharat karışımlarını (kajun, barbekü vs.) almak üzere gittiğim mısır çarşısındaki iki şubeside de bu karığımlardan bihaber personel(ler) çalıştıran baharat firması.
    parça parça alsam totali 2, bilemedin 3 lirayı geçmeyecek, 57 gramlık isveç şurubu baharatları karışımına 25 lira fiyat biçmeleri de cabası.
  • ayakkabı boyası yemişiz haberlere göre. bundan sonra bir paket bile eve sokmam.
    şifa diye bildiğin baharatlardan alıyorsun içine kanserojen koyuyorlar. bu nasıl şey bu nedir?
    nereden ne alacağız allah aşkına?
    devlet soruşturma başlatacak denetim için birilerini gönderecek mi?

cidden dağda bayırda sumak mı yetiştirelim naapalım?
    toz biber ya. içine neden ayakkabı boyası koymuş olabilirler kiremit tozu koysan daha sağlıklı.
    yazık.
  • ilk entrisinde "şifa yeri" diye bahsedilmiş.
    ama burası bildiğin zehir yuvasıymış. yıllarca hepimizi zehirlemiş ve tüm yetkililer de sadece bakmışlar. singapur olmasa zehirlendiğimizi öğrenemeyecektik.

(bkz: 6 kasım 2022 arifoğlu baharat rezaleti)

bunların mısır çarşısındaki dükkanında yaşadığım absürt bir anım var. alışveriş için girmiştim. patronlardan birisi vardı orada. memleketimi sordu, elazığ deyince "vaow ocaktansın galiba" dedi. bana çok iyi davrandı bir iki hediye ekledi sepetime. ürünlerimi seçtim ödeme yapacakken merak ettim sordum. ocak ile neyi kastettin abi, dedim. meğer ülkücü olduğumu zannetmiş. ülkücü değilim. espiri olsun diye "hatta kürdüm" dedim. adamın davranışları bir anda değişti. hazırladığı hediyeleri de aldı. neye uğradığımı şaşırdım. böyle tuhaf bir anı.
  • ürünlerinde kanserojen madde tespit edilen baharat markası. tipik türk kafasıyla bir arada kalamayan marka, kardeşlerin bölünmesiyle 2’ye bölünmüş. iki kardeşte de yarı yarıya isim hakkı varmış. marketlerdeki migrosta falan da satılan, sinagpur’un kanserojen içeriyor dediği kırmızı paketli arifoğlu ürünleri arifoglu.com’da satılıyormuş. aha bu diğer arifoğlu sahibi şimdi yırtınıyor o biz değiliz diye* onlar da anladığım kadarıyla arifogluonline.com’da satıyormuş ürünleri. aha bu soldaki ambalaj şekli abi ben anlamıyorum, sumak ya sumak, öğüt ve hava almayan pakette sat işte içinde kanserojen madde sokmak ne ya?

ha singapur’dan da allah razı olsun biz artık 3. değil 8. dünya ülkesi olduğumuz için bizim bakanlıklar falan uyuyor, singapur bakanlığı sayesinde öğreniyoruz kanserojen beslendiğimizi. içine gıda boyası koyuyodur diye aktar’dan almayıp paketli ürün alıyoruz, onda da gıda boyası var. amk ben yediğim her şeyi evde kendim mi yapayım? bahçem yok kendim üreteyim? ben parasını verip sağlıklı ürün tüketmek istiyorum biz bu ülkede o kadar para verip sağlıklı ürünlere neden ulaşamıyoruz yahu yeter artık.
  • baharat, bitkisel ürün, esansiyel yağ alışverişlerimde en çok tercih ettiğim markaydı. ta singapur'daki gıda bakanlığı'nın arifoğlu'na ait bazı ürünleri kanserojen madde içerdiği için toplatması, ama bunların bizim bakanlığımızca onaylı ürün olarak satılmaya devam etmesi gerçekten inanılır gibi değil. artık evime hiçbir ürününü sokmayacağım.
  • şu ülke de bir içimiz rahat alışveriş yapamayacağız daha fazla para ödemeye razı olsak bile aldığımız ürünün hilesiz olduğuna emin olamayacağız. kazıklanmamak için herşeyi uzmanı ve kuşkucu olmak çok yorucu.
hesabın var mı? giriş yap