• --- spoiler ---

a feast for crows'un sonlarına doğru babasıyla yaşadıkları bir tartışmada, kendisinin viserys targaryen'le tabir-i caizse beşik kertmesi olduğu ortaya çıkmıştır.

arianne, babası prens doran martell'e "beni neden hep yaşlı adamlarla evlendirmeye kalktın? benim yerime erkek kardeşimi geçirmek istiyorsun değil mi?" diye çemkirmektedir. baba martell, "seni o adamlarla evlendirmeye kalktım çünkü reddedeceğini biliyordum. bütün bunlar bir gösteriydi çünkü aslında sen nişanlısın. ama bunu gizli tutmamız gerekiyordu. sana söylesem, sen de arkadaşlarına kuzenlerine söylerdin, herkes öğrenirdi" mealinde bir şeyler söyler. bunun üzerine arianne, "kimle kimle?" diye sorar. babası, "artık önemi yok çünkü öldü" der. arianne'ın ölüm sebebini sorması üzerine de "a pot of melting gold" yani "bir tencere dolusu erimiş altın" der ama isim vermez. fakat biz okurlar hemen anlarız ki arianne'in rahmetli nişanlısı viserys'dir.

--- spoiler ---
  • muhtemelen beşinci sezonda göremeyeceğimiz asoiaf karakteri. adı geçmedi ve özellikle de tanıtım yazısında trystane martell'i "heir to dorne" olarak tanıttılar. biliyoruz ki gerçekte varis arianne martell.

yani kısaca, kuledeki prenses'i göremeyeceğiz. senaristlerin bir pov karakterini hikayeden atarak ne kadar da cüretkar olabileceklerini görmüş olduk. şaşırdık mı? hayır!

(bkz: garlan tyrell)
    (bkz: willas tyrell)
    (bkz: jocelyn bywater)
    (bkz: quentyn martell)
    (bkz: strong belwas)

edit:
    (bkz: aegon targaryen)
    (bkz: jon connington)
    (bkz: victarion greyjoy)
    (bkz: quentyn martell)***
  • dizide yer almaması son derece yazık olmuş olan karakter.

kargaların ziyafeti adlı 5. bölümde kendisinden uzun uzun bahsedilirken ve hikayede önemli bir yere sahipken hangi akla hizmet koymamışlar anlamadım.

--- spoiler ---

viserys'in nişanlısı bu,
    myrcella baratheon'a tommen yerine taç giydirmeye çalışan bu,
    myrcella'yı kaçırırken yakalanan ve kızın kulağının kesilmesine sebep olan bu,
    dorne ve martell hanedanının varisi bu....

--- spoiler ---

ne demeye çıkardınız lan kadını senaryodan?
  • dizide rol almayacak galiba.

hbo küçük kardeşi trystane martell'i veliaht olarak göstermiş ki dorne'da kadınlar veliaht olabiliyor.

rezalet.
  • eva green tarafından canlandırılsa da izlemeye doyamasak dediğim karakter.
  • a song of ice and fire serisinin 4. kitabı a feast for crows da karşımıza çıkan, house martell'in prensesi, doran martell'in kızı, talihsiz kraliçe elia martell'in de yeğeni. kitapta esmer, ateş gibi bir hatun olarak tasvir edilir. ateş gibi dokunduğunu yakıp yakmayacağı ilerideki chapterlarda gözükür diye tahmin ediyorum. kafasının içinde bir sürü tilki dolaşıyor şimdilik. taht oyunları oynamayı becerebilecek mi hep beraber göreceğiz.
  • kimin canlandıracağını en merak ettiğim karakterdi sanırım ancak 5. sezon yeni cast videosunu büyük umutla izlerken göremeyişimle beraber hayalkırıklığına uğradım.

(bkz: amlarına koyayım onların çok ayıp ediyorlar)
  • dorne prensi doran martell'in en büyük çocuğu ve dorne varisi. dorne westeros'un geri kalanına göre farklı bir veraset sistemine sahip, bu yüzden en büyük erkek çocuk yerine en büyük çocuk kız olsa dahi başa geçebiliyor.
  • tamam strong belwas neyse demiştik de, yokluğu çok koyacak karakterdir.

ne biliyim, dornish master plan'de arianne'e son beğeniyorduk biz, buralara nasıl geldik?

anladık ki the soiled knight vedarkstar da aramızda yer almayacak.
  • ustteki entry ile aynı fikirde olarak hem önemli bir amaca hizmet eden bir hikaye gibi görünen lady stoneheart meselesinin hem de martell ailesinin (özellikle arianne ve doran) dizide harcandığını görünce kitaptaki akıbeti konusunda ben de endişeleniyorum. sanki kitapta da harcayacaklar matmazel.
hesabın var mı? giriş yap