• latince hakemlik etmek anlamina gelen arbitrare'den onüçüncü yüzyil baslarinda fransizca'ya giren arbitrer fiilinden türetilmis, hakemlik etme anlamli kelime. ingilizceye fransizcadan geçmistir. aralarinda bir anlasmazlik (differend, hukuksal bir anlasmazlik, différence ile karistirilmasin) olan kisilerin, yetkilerini önceden kabul ettikleri bir üçüncü kisinin yargisina basvurmalari anlamina gelir. bu kelimenin sadece finans dalinda, onsekizinci yüzyilin sonlarindan itibaren kullanilan anlamina indirgenmesi ise 20. yy sonunda moda olmustur.
  • farkli pazarlarda ya da farkli zaman dilimlerindeki fiyat farklilasmalari sonucu yatirimcilarin ani karlar elde etmelerini saglayan durum
  • --- spoiler ---

sonu olmayan film. sonu yok derken bitmiyor anlaminda soylemiyorum, sonunu cekmeyi unutmuslar.

--- spoiler ---
  • richard gere'in iki kadın arasında kalıp bir mercedes'i haşat ettiği ikinci film. ilki için...

(bkz: intersection)

tesadüfün böylesi...
  • bir teminatin doviz kuru vs. gibi nedenlerle farki piyasalarda cok kisa sureli de olsa farkli degerden islem gormesi sonucu aradaki ufacik farktan yararlanma islemi. buyuk finans kuruluslarinin cok buyuk oynayip buyuk kazandigi, sadece bu isi yapan bolumleri vardir. islemler matematikcilerin programladigi yapay zekalar tarafindan gerceklestirilir, finanscilar para kazanir. aradaki ufacik farkin cok kisa surede kapanmasinin sebebi bu inanilmaz hacimli islemlerdir. (ara: at yalani)
  • --- spoiler ---

para ile ilgili şirket işlerine her ne kadar uzak olsam da hayatta kolay bir şekilde karşılaşılabilecek bir olaydan yola çıkarak gerilimi yükselten 2012 yapımı bir film. başroldeki richard gere filmdeki hemen hemen her sahnede görülüyor, aslında genel olarak başrol oyuncusunun geçmişte yaptıklarının bedelleriyle yüzleşerek durumu kurtarma çabasını izliyoruz. sorunlu evlilikte karşılıklı yalanlar ve aldatmaca filmin en sonundaki bağlayıcı koz olarak kullanılmış. başroldeki kişi masum birini kurtarmasıyla vicdanını rahatlatır ancak yine de sonuçlardan kaçamaz. adaletten kirli oyunlarla kurtulur ama bu sefer hayatı bitmiş bir şekilde yoluna devam etmekten başka çaresi kalmaz. izlemek zaman kaybı değil ve sosyal konularda yaklaşımlarda bulunan bir film.

--- spoiler ---
  • george clooney buna benzer bir filmde oynamıştı. onun verdiği haz biraz daha aksiyon katılmış olmasıydı. bekledim bekledim bekledim. kaza dışında bi aksiyon olmadı. bunu izlediğim gün heralde aksiyon günümdü.

en çok fransız kıza üzüldüm desem yeridir.

film ilk önce insanların birbirine çok fazla dokunmasıyla dikkat çekiyor. polis savcıya savcı polise hakim polise şüpheli polise polis esas adama esas adam çalışanlarına diye gidiyor. çok fazla temas var ( eliyle dokunuyor veya çok laubali dialoglar ama gerçekçi avrupa ekolü veya türkiye işte lan bu. ) dikkatlerden kaçmadı.
  • brit marling'in oynadığı pek şukela film.
  • en basit ve yalin anlami "gelecegi goren kristal bir kure kullanarak kumar oynamak" olarak ozetlenebilir.
hesabın var mı? giriş yap