• öldü mü ölmedi mi bilemiyorum. öldüyse allah rahmet eyleye, kör ölür badem gözlü olurmuş ama bu mesajımda öyle olmayacak.
    yaklaşık 25 senedir fotoğraf camiasının(!) (ne demekse) içindeyim. yurt dışında alabileceğim tüm ünvanları aldım, 350 nin üzerinde madalya, mansiyon ve sergileme aldım, sosyal belgesel projeleri yaptım, bir çok dernekte gösteri yapıp kişisel ya da karma sergi açtım. bunları yaparken ben ve benim gibi gençlerin önündeki en büyük engeldi ara güler ve bunun gibiler.

şu an türkiye'de tek tip fotoğrafçılık var, sümüklü çocuk, yüzü buruşuk yaşlı ve siyah beyaz herhangi bir foto. fotoğraf kötü mü çekildi, bas siyah beyazı bir de üzerine ver kontrastı al sana iyi foto. neden çünkü türkiye'deki neredeyse tüm yarışmaların jürisi aynı, kim? ara güler/ibrahim zaman ve benzer kafadakiler.
    yarışmada ödül alan fotolara bakıyorsun sümüklü çocuk, yüzü buruş yaşlı??? niye çünkü bizim dinozor jüri hep bunları seçiyor. sonra bakıyorsun herkes tek tip fotoğrafçı olmuş çıkmış, herkes sümüklü çocuk peşinde.

bu iki zat ile aynı yarışmada jüri olduk geçmişte. bütün manipülasyon ve sosyal belgesel fotoları elediler, neden mi? çünkü dinozorlar. hala aynı buruşuk suratlı yaşlı ve sümüklü çocukları seçmeye çalışıyorlar, hala aynı yerdeler. ben ve diğer 2 genç jüri arkadaş itiraz etti de ödül ve mansiyonlar biraz daha homojen oldu.

yine söylüyorum, öldü ise türkiye cidden bir dönemi belgeleyen başarılı ve değerli bir fotoğrafçıyı kaybetmiştir ama bu dünyadan giderken türk fotoğrafçılığı konusunda arkasında koca bir enkaz bırakmıştır.
  • bugune kadar,'' buyuk ustad, ona laf yok, ulkemizin en önemli fotograf sanatcisi'' denilerek yere göge sigdirilmayan ama cumhurbaskaninin fotografini cekince birdenbire ikiyuzluler yanardönerler tarafindan lince ugrayacak sanatci.
  • bir fotoğrafçıya, fotoğraf çekti diye tepki gösterenleri ortaya çıkartmıştır. yahu siz niye her şeyi politize ediyorsunuz? tarihe iyi ya da kötü mal olmuş birçok insanın fotoğrafını çekmiştir ara güler. rte'nin fotoğrafını çekmesinde de farklı bir taraf yok benim gözümde.
  • "hiç sevmediğim meslek doktorluktur. israil'de doktorlar greve girmiş, ölü adedi yarıya düşmüş. bu hakikattir."
    http://yillarinogrettigi.ntvmsnbc.com/…aspx?p=7&i=5

"sanatçı diye ortalıkta dolaşanların bütün hepsi ibneler. şimdi ben kendime sanatçı diyeyim de ibne mi olayım? ben bunlarla uğraşamam. vaktim yok, benim işim gücüm var."
    http://yillarinogrettigi.ntvmsnbc.com/…spx?p=7&i=17

"sanatçı müziği yazandır; chopin'dir, beethoven'dır. müziği çalan ise kemancıdır, piyanisttir. bunlar sanat eserini sergileyenlerdir. sanatçı ise sanatı yapan adamdır. icracıdan bana ne."
    http://yillarinogrettigi.ntvmsnbc.com/…spx?p=7&i=29

"yaşlandıkça küfretme özelliğim ön plana çıkıyor, ferahlatıyor beni. giderayak herkese küfredeyim diyorum"
    http://yillarinogrettigi.ntvmsnbc.com/…spx?p=7&i=47
  • kimse kusura bakmasın anladığı dilden konuşacağım: sopalıktır.

kendisi fotoğraf camiasının gelmiş geçmiş en overrated tipidir. eskiden millette fotoğraf makinası alacak para olmadığı için afedersin ermeni olan bu şahıs bastırmış almış parayı çekmiş bikaç fotoğraf sonra ünlü olmuş.
    olur tabi. eskiden nasıl yeşilçam'da güzel kadın sayısı azdı sırf o yüzden türkan şoray'lar falan meşhur oldu bu adam da o ayak.

zamanında piyasa ilk girdiği için parsayı toplamış dedem. harp görmüş de bilmem ne. ulan bizim dedelerimiz sen harp görürken mahallede istop mu oynuyordu ?
    efendi gibi açıklama yapsaydın; cumhurbaşkanı çağırdı icap etmek gerekirdi gittim deseydin tamam. ama sen bildiğin yaşlı ve huysuz ihtiyar rolünü iyi oynuyorsun.
  • artik son aciklamasi "cumhurbaskanini cekmeyip sizin gibi serserileri mi cekicem" ile dibi bulmus fotografci.

kendisinin unlu olmasini saglayanlar fotografini cektigi serseri, fakir, dilenci,isci insanlardi. devlet buyukleri, milyarderler degil. unlu olunca bunlari unutmus.

umarim hep bu son haliyle hatirlanir da gercek kalitesi bilinmis olur.

edit: bu baslik altinda yine muhalife muhalif olmayi dunyanin en olgun isi sayan arkadaslar toplasmis "sen kimsin, onun gibi fotograf cekebiliyor musun ki" demisler. adamlar artik oyle bir seviye geldi ki adolf hitler'i elestirsek "sen kimsin ki onun kadar guzel resim yapabildin mi hic" diycekler.
  • sorun tayyip erdoğan'ın fotoğrafını çekmesi değil, yoksa foto muhabirin işi haberlerin merkezindeki kişileri fotoğraflamaktır.

sorun çektiği fotoğrafların haber fotoğrafı değil, propoganda fotoğrafı olmasıdır. 'çok okuyan arkadaşlar şimdi sefilleri oynuyor' vecizesinin sahibi olan, kurmayı 'biz ara eleman ülkesiyiz mucit çıkaramayız' diyen, cahilliğiyle açık açık gurur duyan, bu ülkede her türlü entelektüel aktivitenin bir numaralı düşmanı olan bir kişiyi çok okumuş bir insan gibi lansetmesidir. erdoğan'ın 'emri ben verdim' dediği polis operasyonlarında gencecik çocuklar katledilmişken, erdoğan bu çocuklardan bir tanesinin annesini öfkeli bir kalabalığa yuhatlamışken, sevecen aile babası pozlarını piyasaya aktarmasıdır.

kişinin sanatçı geçmişi, fotoğrafçı olarak teknik becerisi vs ne olursa olsun otoriter bir lider adına yanıltıcı propoganda yapmanın, hele hele buna gönüllü olmanın adı ahlaksızlıktır.
  • "belgesel yapsam nolacak. oyle bir milletin içindeyiz ki bi boktan anlamıyor. oturur denize bakarım daha iyi" diyerek beni benden almış ustaların ustası. adam.
  • “en iyisi doğmamaktır. olay biter. doğmamış olsaydım benimle röportaj yapmayacaktın mesela. rahat edecektim.”

“fotoğrafın altın çağında deformasyon ve photoshop yoktu. fotoğraf görsel hakikate en yakın şeydi. fotoğraf bozuldu artık; yalan konuşuyor. oysa benim bildiğim fotoğraf yalan konuşmazdı, hakikati gösterirdi.”

“sanatçı diye ortad...a gezenlerin bütün hepsi ibneler. şimdi ben kendime sanatçı diyeyim de ibne mi olayım? ben bunlarla uğraşamam. vaktim yok. benim işim gücüm var.”

“gerçek sanatçılar hiçbir şeyi takmıyorlar. dünyanın içindeki metamorfozu keşfetmişler. onun üzerinde düşünüyorlar. gerisinin palavra olduğunu fark ettiler.”

“yeteri kadar entelektüel değildir dünya. dünya insanları boşluk üzerinde düşünen aptallardan ibarettir.”

“gidiyorum ‘100 numara nerede?’ diye soruyorum otelde. ‘abi burası 98, bundan sonraki binadır.’ diyorlar. herif 100 numarayı bilmiyor.”

“sanatçı müziği yazandır. chopin’dir, beethoven’dır. müziği çalan ise kemancıdır. bunlar sanat eserini sergileyenlerdir. sanatçı ise sanatı yapan adamdır. icracıdan bana ne.”

“bütün her şey felsefe için çalışır. filozof denen adama malzeme üretmek için. bütün insanlık, politikacılar, devletler, cumhurbaşkanları bir filozofun ne diyeceğini ayarlamak için vardır. din, felsefenin bir bacağıdır. dünyadaki en son lafı filozof söyler. gerisi de palavradır.”

“toplum ne istediğini bilmez, hıyarlar cemiyetidir. dünyanın en cahil kitleleri toplumlardır. hiçbir şeye yaramazlar.”

“en kolayı ölmemek. ben ölmeyeceğim çünkü. ben gene eserlerimde var kalacağım, size ‘merhaba.’ diyeceğim. shakespeare yaşıyor mu, ölüyor mu?”

“yaşlandıkça küfretme özelliğim ön plana çıkıyor, ferahlatıyor beni. giderayak herkese küfredeyim diyorum.”
  • ara guler picasso'nun "resim"lerini cekebilmek icin guc de olsa randevuyu koparir. onden, yandan, ordan, burdan derken ceker de ceker. bir yandan da feci tirsiyordur cunku picasso cok aksi bir adamdir. her an, bunalip "yeter artik, hadi ikile" deme ihtimali vardir. ama bu ihtimal gerceklesmez, ara guler'e aldirmadan sakin sakin calismaya devam eder. bir ara duraklar ve birden "hep sen benim fotograflarimi cektin, ben de senin bir eskizini karalayayim" der ve ayni anda etraftan bir kagit aranmaya baslar. ara guler de cok heyecanlandigini ve saskinligini belli etmemeye calisarak kagit arama faaliyetine katilir. ama nafile, odada kagit bulunamaz o anda. picasso birden yanibasinda duran buyuk boy sanat kitaplarindan birini alir, kitabin ondeki beyaz sayfalarindan birini acar ve ara guler'i ciziktiriverir oraya, imzasini basar ve kitabi hediye eder. ara guler once o sayfayi kesip cerceveletmeyi dusunur ama sonra bir de farkeder ki kitap aslinda sadece 500 (veya 1000) tane basilmis cok degerli bir sanat kitabidir. sayfayi kesmeye kiyamaz ve kitabi o sekilde saklamaya karar verir...
hesabın var mı? giriş yap