• marilyn monroe'nun aptal bir sarışını oynadığı gentlemen prefer blondes filminde söylediği "gerektiğinde akıllı olabilirim ama bu erkeklerin hoşuna gitmez." sözünden anlaşılıyor ki aptal sarışın yok; aptal sarışınlardan hoşlanan salak erkekler var..
  • zaten aptal olup sacini ozenti bir hareketle sariya boyatanlara aptal sarisin denir.benim gordugum gercek sarisinlar acaip zeki oldu valla bugune kadar.
  • aptal (a yatan da denebilir) kadın ve mafya vari sevgilisinin deniz kenarı diyalogları:
    - aşkım benim neremi seviyosun?
    - ne bilim ben!
    - ama aşkım söyle neremi seviyosun benim
    - ya gitsene kızım işine
    - hadi ya söyle
    - ulan kişiliğini desem sallamış olacam, memeni desem ayıp olacak.
  • gece gece şöyle mesajlar almanıza neden olan hal:
    "ben senin beni anlayabilme ihtimalsizliğini sevdim"
    ihtimal bile değil :0(
  • aptal sarışın denildiği zaman hep akıllara kadınlar gelmesine rağmen kadınlar kadar erkekler de taşımaktatır bu özelliği.şimdiye kadar tanıştığım sarışın erkeklerin %99'u mesala. ha bir de johnny bravo .
  • " tum sarisinlar aptal degildir ama tum erkekler erkektir." *
  • dünyaya baktigimizda, sarisinlarin genellikle kuzey ülkelerinde, esmerlerin ise daha güneyde oldugunu görüyoruz. bu ülkeleri incelersek, kuzey ülkelerinin
    teknolojide (bkz: nokia), (bkz: ericsson), (bkz: volvo), (bkz: saab)
    sanatta (bkz: abba), (bkz: roxette), (bkz: daha bircoklari)
    ve özellikle ekonomide (ki iskandinav ülkeleri yasam standardi olarak dünyanin en önünde gelirler) ne noktada olduklari barizdir.. hele bu örneklere sarisin popülasyonu cok yüksek olan almanya (bkz: mercedes), (bkz: bmw), (bkz: porsche) ve rusya (bkz: uzay teknolojisi), (bkz: bilimum sanat), (bkz: dünyaya hükmetmek) eklersek, sarisinlarin yasadigi ülkelerin konumunun esmerlerin bol oldugu ülkelere kiyasla acik ara önde oldugu ortadadir.. ve bu yukarida sayilan alanlarda erkekler kadar kadinlar da (sarisin ve kadin) yer almaktadir.. buradaki kanitlardan da anlasildigi gibi "sarisin kadinlar aptaldir" diyen bir kisinin bunu söylemeden önce "iki" kere düsünmesi gerekir.. evet, sarisinlar hem güzel, hem de zeki ve beceriklidir!.. ha, bu lafi atanlarin esmer olma olasiligi yüksektir.. dünya ve ülkemiz, esmer ve ayni zamanda salak olan kizlarla (bkz: sokaga cik hemen görürsün) doluyken öyle bir söylenti yoktur ortada.. ilginç.. (bu, biraz bilkente çamur atan zihniyeti hatirlatti bana!..)
  • birgün sarışın bir kadın üstüne yapıştırılan tüm aptal sarışın muamelelerinden sıkıldığı için saçını boyatmaya karar vermiş.
    saçını siyaha boyattıktan sonra arabasına atlayıp yola çıkmış. yolda giderken bir çoban görmüş ve durmuş. özgüveni yerine gelen kadın, çobana
    “koyunlarının sayısını doğru tahmin edersem içlerinden bir tanesini bana hediye eder misin ?” demiş.
    çoban bu teklifi kabul etmiş, kadın “247 “ demiş ve doğru bilmiş. kadın sürünün içine girmiş ve sürünün içinde en neşeli, en canlı olanı seçmiş. tam gidecekken çoban seslenmiş.
    “asıl saç rengini tahmin edersem köpeğimi geri alabilir miyim ?”
  • catherine-rosalie gerard duthé veya kısaca rosalie duthe 18. yüzyılın ikinci yarısının meşhur kortezanlarındandır. güzel yüzü, kıvrımlı vücudu, beyaz teni, mavi gözleri ve elbette sarı saçlarıyla eşsiz bir cazibeye ve bundan sebep kayda değer popülariteye sahiptir.

rosalie'nin ilginç bir huyu vardır: rosalie konuşmadan önce uzun süre beklemektedir. bu rosalie'nin kafasının yavaş çalıştığına yorulur. rosalie, 1775 tarihli les curiosités de la foire/panayırın ilginçlikleri(?) satirinde bu özelliğiyle alaya alınır ve tarihin ilk aptal sarışını olur ve stereotype'ın inşası muhtemlen ondan ilham alınarak gercekleşir.

bu stereotype neden bu kadar tutmuş? bunu sosyologlara sormak gerek ama kadının güzellik üzerinden var olduğu bir dönemde kadını güzel yapan özelliklerden birinin, o dönem ve kültürlerde de sarışın kadınlar daha güzel bulunuyordu, aptallıkla yani erkeğin kendisini tanımladığı ve konumunu akladığı bir özelliğin zıddıyla eşlenmesinin kırılgan maskülenite, sosyal egemenliği dayandırdığı niteliğin kadında da var olabileceği korkusu, ile açıklanması düşünülebilir.
hesabın var mı? giriş yap