• tl üzerinden konuşulduğu halde türkiye cumhuriyeti sınırları dahilinde resmî satışı olmayan modellerin önerildiği, süper zeki kullanıcılara sahip dandik saat. almanya fiyatı 430 euro olan bir saatin ekran camının en ufak darbede çiziliyor olmasına bulunan çözüm ise 850 euro’luk ve türkiye’de satılmayan modeli tercih etmekmiş.

ben olsam bunun gibi müşteri kitlesinden 5000 euro ister sonra da boş kutu gönderirdim. çözüm olarak 10 bin euro ödeyip içinden apple watch da çıkan modeli alsınlar. fakirliğin lüzumu yok.
  • hazır pandemi de evdeyken bir kaç kalem yazayım dedim 1 ay kullandım cihazı.

bu inceleme de youtube videolarındaki reklamcı, gereksiz süslemeli anlatımlar sadece saatin özelliklerinden bahsedip kapatıp kullanacak kişiye bir faydası olmayan türden bir yazı olmayacak tüm gerçekleriyle anlatılacak.

önceden de kullanıp deneyimlemek istiyordum en sonunda gözü karartıp uygun fiyatlı almıştım. prensipte saat özelliğinin yanında bir çok işlevi olan bir ürün. hatta saat özelliğinin önüne geçiyor bazıları.

tasarım ile başlayayım bu konuda aslında kullandıktan sonra fikrim değişmeye başladı.kendi deneyimlerim belki hiç youtube kanallarında çekilen videolarda da söylenmiyordur ama yuvarlak saat sanki daha oturaklı gibi duruyor saatlerde. apple watch kare bir tasarım olmasından dolayı yuvarlak bir kadran seçince oturmamış emanet duruyor gibi bir görüntü veriyor. tabi tamamen kişisel zevk bu herkes böyle düşünmeyebilir belki de ben saatlerin yıllar boyunca yuvarlak şekilde olmasından mütevellit böyle düşünüyorum. ama yinede apple'ın kullandığı malzeme kalitesiyle dışarıdan bakınca çok güzel duruyor saat. çok fazla insan sordu bu saat nedir diye. kare şeklinde kadranlar var onları yapınca çok güzel oturuyor ekrana ama yuvarlak olunca kenar köşeler boş kalıyor çeşitli fonksiyonlarla dolduruyorsun oraları. ancak bir gün apple yuvarlak saat çıkarırsa kesinlikle alır denerim onu.

sonuç olarak saatlerin yuvarlak olması bence daha güzel.tabi kii sizin için kare de iyi olabilir.

saat telefon ile çok güzel bağlantı kuruyor. iphone kullananlar görmüşlerdir bluetooth'u kontrol panelinden kapatınca ilk önce rengi beyaz olur uyarı verir orda bazı cihazlarla bağlantıyı kesmez diye. işte apple watch öyle çalışıyor onun sayesinde hem bluetooth'u sürekli açıp şarj yemesini engelliyorsunuz hemde durmadan başka cihazlara bağlanmaya çalışmasını engelliyorsunuz. beyaz hale getirince tüm özellikleri çalışıyor saatin. o yanını çok sevdim yapmış adamlar.

saati ilk aldıktan sonra fark ettim ki telefona daha az bakar olmuşum tüm bildirimler saate geldiği için telefonun ekranı da az açılmış oluyor onunda pil tüketiminde faydası oluyor bir nebze. saatteki bildirim sistemi de çok güzel gelen bildirimlerin tasarımları bile çok iyi ayarlanmış ama bir süre sonra biraz da insan daha mı çok bağımlı oluyor tam emin olamadım. yani insanı anksiyete kadar götürebilir sürekli bildirim geliyor ya bileğinde birde hemen bakma hissiyatı doğuruyor bir işle uğraşırken saat titrediğinde hemen kafanı çevirip saate bakıyorsun, saati almayı unuttuğunda da hemen telefona bakıyorsun. bildirimlerin iyi yanı da var diğer yandan biraz olumsuz özelliği de olabiliyor.

saatin spor yapma kısmına gelince bir kaç nokta var orada. gerçi şu pandemiden dolayı o da yarım kesiliyor da 3 hafta falan spor salonunda kullandım spora giderken. saatte yaptığın sporu seçiyorsun ancak ona özel bir durum yok aslında tamamen kalp hızından tahmini kalorini ölçüyor o kadar. yani yürüyüş yaparken, koşarken de nabzın hızına göre kalorini hesaplıyorsa spor yaparken de aynı özellik. onu biraz araştırdım sonra bu yeni nesil spor aletleri de teknolojik bluetooth özellikli çıkmaya başlamış saati cihaz ile bağlandığında o zaman çok doğru sonuç veriyormuş da türkiye'de nereden bulacaksın öyle bir spor salonu yani nabzına göre kalorini veriyor. yine de insanı motive ediyor ama üst tarafta dakika da saydığı için aletler arasındaki süremi de kolayca saate bakarak ölçüyordum tam 1 saat olunca sporu falan bırakıyordum vs. o işe yarıyordu.

birde içindeki sensör çok iyi çalışıyor saate hiçbir komut vermediğiniz halde yürürken koşarken aradan 4 5 dk sonra uyarı veriyor siz yürüşe mi çıktınız o zaman değerleri kaydedelim diye bende hep kaydet'e basardım arada dönüp bakıyorsun işte. haftalık bildirim geliyordu toplam kaç kilometre yürüdüğün ben genelde hafta boyunca ortalama 65-70 kilometre yürüyormuşum pandemiden önce şuan 20 km ancadır.

airpods da olduğundan dolayı telefon-saat-airpods uyumu mükemmel. sporda, dışarıda falan telefonu çıkarmadan saatten her şeyi hallediyorsun ses açıp kapama olayı da saatten yapılıyor telefona gerek kalmıyor aslında sim kart olayı bizim ülkede olsaymış telefonu evde bırak çık o derece telefonu aratmıyor. siri sayesinde arama, mesaj atma, son arananları görme saatten arama gibi işlevler on numara çalışıyor. hele de saatten konuşmak acayip güzel oluyordu. hem sesi çok güzel veriyordu hemde mikrofonu çok iyiydi karşıdaki kişi anlamıyordu bile saaten konuştuğunu.

saatin biraz pil olayı yorabilir insanı. 1 gün çok rahat yetiyor orda bir sıkıntı yokta işte bir gün yetiyor ertesi güne şarj etmeden çıkamazsın. çıkarsında yarı yolda bırakabilir seni. yorma kısmı dediğim işte her gün illaki şarj istemesi ne telefonu, airpods pro'yu, saati her gün böyle şarj olaylarını takip etmek can sıkabiliyor. apple bataryayı artırabilse biraz en azından 3 4 gün tam özelliklerin çalışsaymış çok iyi olurmuş cihaz.

ekranı güzel her ortamda net görüyorsunuz. kadran çeşitliliği az apple'ın artırması gerekiyor.

ağırlık olarak da güzel kolu yormuyor takınca sağ sol bilek ayarı var istediğin şekilde takıp kullanabiliyorsun saat ona göre şekilleniyor hangi bilekteyse. sensörü de güzel bilekte ağrıtmıyor.

cihaz genel olarak böyle daha da fazla uzatmamıza da gerek yok aslında son yorumu düşüncemi de belirteyim. cihaz güzel bir yandan aksesuar özelliğinde hoş duruyor. hayatını değiştiriyor mu? hayır, değiştirmiyor. olmasa da olur yani ama işlevsel bazı şeyleri kolaylaştırdığı aşikar. ha abd de ki gibi uygun olsa 300 400 dolar mıydı neydi al kullan çok düşünmezsin ancak burada 3300 tl yani telefon fiyatı kadar değeri var. ben yanına kayış alamadım 300 tl ye satılıyor sitesinde kendi kayışları dışarıda orjinali 30 dolara bulunuyor. o yüzden dolar bazında alınınca pek bir anlam yüklemeye gerek yok saate al geç kullan sıkılırsan ara ver çekmece de kalsın ancak türkiye'de durum öyle değil daha fazla beklentiye giriyoruz. ben 2750 tl ye aldım 1 hafta kullanılmıştı ama apple mağazasından alındı 2600 tl ye sattım. satarken zarar ettirmedi yani yalan olmasın piyasası güzel iyi gidiyor ikinci elde.

benim param var, parayı önemsemem diyorsanız alın memnun da eder ama tam tersi yoksa hiç kendinizi zorlayıp borca girip almaya değmez gerçekten. almadan önce belki dışarıdan çok büyülü güzel bir şey gözükebilir ama dediğim gibi 3000 tl ye yakın para verip kendinizi zorlayacaksınız almayın.

şimdilik benden bu kadar sağlıkla kalın..
  • bende seri 4’ü var ama tüm serilerde ortak bir özellik var apple böyle tatlı küçük sürprizler yapıyor. gece uyurken sinema moduna alıyorsun ışığı zırt pırt yanmasın diye. yanımda da eşim uyuyor; bu saatin en çok kullandığım özelliklerinden biri fener modu. mesela odada eşiniz ya da biri uyurken kalkmak istiyorsunuz; yukarı kaydırıp el feneri işaretini seçince beyaz kuvvetli bir ışık verir. ormanda falan kalsanız işe yarar yani. neyse sinema modundayken bu ışığı kırmızı veriyor ve sadece yakın çevrenizi görebiliyorsunuz.adamlar bunu düşünmüş etrafı sinema tiyatro gibi yerlerde önünüzü görebilecek kadar aydınlatın ışıldak gibi gezmeyin diye. apple bu işte.
  • bu alete sadece bir akıllı saat demek yanlış olur. iphone ile iletişimi* mükemmel olan bir yardımcı. seni motive eden bir antrenör. bir uzaktan kumanda. bir sayaç. bir anımsatıcı. bir dinleyici. bir uyku takipçisi. bir finans uzmanı. güncelleme alan bir yetenek. yani, kim ne derse desin, dünya'nın en akıllı saati.

daha önce galaxy watch active 2, samsung gear sport, apple watch series 3 , xiaomi mi band 2, xiaomi amazfit bip kullandım. akıllı saat konusunda deneyimlenmesi gereken bütün saatleri denedim. sadece içimde bir garmin saat kullanma uktesi kaldı. keşke 100 liraya 1 ay kiralayacağım bir yer olsa mesela denesem..

bir görsel paylaşacağım sayın okur...

https://eksiup.com/p/kg311579qzgc

şimdi yukarıdaki görselde 8 tane "komplikasyon" var. bu komplikasyonları günlük hayatımdaki ihtiyaçlarıma göre toplam 40 (evet, üşenmedim saydım) arasından seçtim. tek ekrandan, evet tek ekrandan şunları yapabiliyorum. bu kadar komplikasyon başka hiçbir "akıllı" olduğunu iddia eden saatte bulamazsınız.

tek bir bilek hareketiyle...

1) hava durumuna bakıyorum. üstüne tıklarsam saat saat hava durumu alırım. yarınki maksimum dereceye bakarak "tam da üşütülecek hava olacak" diyorum.

2) saatimin piline bakıyorum. bunu kaldırabilirim normalde ama yeni aldığım için saatin karakteristik pil özelliklerini keşfetmeye çalışıyorum.

3) shazam ile bir ortama gidersem ve duyduğum şarkıyı beğenirsem saate dinletip spotify listeme rahatça ekleyebiliyorum.

4) takvim. tek bir tık ile takvimden gün seçip anımsatıcı kurabiliyorum. öğrencilerime "10 gün sonra yani salı günü" deneme olacaksınız diyorum.

5) pennies uygulaması sayesinde bütçemi aşmamaya çalışıyorum. toplam paramı yazıyorum "günlük 100tl harcayın" diyor. harcamalarımı oraya tek bir dokunuşla ekliyorum, harcamalarımı takip ediyorum.

6) anımsatıcı. yarın arkadaşımı evinden alacağım çünkü eşi sarma yapmış heheeu. adam tencereyi taşımasın yüzlerce metre.

7) aktivite. oradaki sayılar ilerledikçe motive oluyorum. günlük 650 kalori hedefim var. yaklaşık 11.000 adım yapıyor. bence ideal.

8) dijital saat.

bakın bunların bazılarını samsung akıllı saatte de yaparsınız ama tiles arasında boğulursunuz. doğru tile'ı bulmaya çalışırken "an" kaçar. diğer saatlerde bir hata bulursunuz. güncelleme beklersiniz. o beklediğiniz hatayı gideren güncelleme hiç gelmez.

** ekstra olarak alarmı saat üzerinden ertelemek büyük keyif. bu kadar basit bir şey samsung saatlerde yok biliyor musunuz? alarmı saatten ayrıca kurman gerekiyor. neden uğraşayım...

>>>>> saatin pili konusundaki şikayetleri pek anlamıyorum. bak güzel kardeşim. işten gelince saati çıkarıp şarja koyuyorsun. elini yüzünü yıkıyorsun. yemeğini yiyorsun. opsiyonel olarak duş alıyorsun. sonra saate tekrar bakıyorsun, "aaaa %100 olmuş" bile. yarım saat kolundan çıkarıp şarja takmak zor geliyorsa sen git hiçbir özelliği olmayan huawei watch gt 2 al.

>>>>> saatin always on display ile pil performansından çok memnunum. spor yapan biriyim. 40dk 5km koşarım her gün. ortalama %5 şarj gidiyor. ekranı sürekli açık, nabız açık. her şey açık.

>>>>> yatarken sinema moduna alıyorum. ekranı dinlendirmek lazım arada. şuana kadar pilin %20'nin altına düştüğünü görmedim.

özetlersek, apple watch nimettir. nimetle şaka olmaz. heves edip "ben bunu kullanmam" diyenler bir daha düşünsün. en azından youtube üzerinden 1-2 video izlesin. ben bu işin kurdu olduğumu düşünsem de saatle alakalı farklı bir özellik keşfediyorum her gün. seviyorum. zevk alıyorum. saatin içindeki titreşim motoru bile zevkli. harika bir yardımcı.
  • bugün tanıtımının yapılmasını beklediğim, eğer telefondan bağımsız çalışma özelliği olursa kesinlikle alacağım saattir.

edit: çarşıya gittim bağımsız çalışma özelliği eve döndüm pusula.
  • yaklaşık 3 aydır kullandığım güzide cihazdır kendileri.
    öncelikle ben akıllı saatlere karşı çok ön yargılıydım. bu kadar paraya değer mi alt tarafı bir bildirim görmek için şeklinde düşünüyordum. ama sonra karantina dönemindeki sıkıntıdan teknolojik incelemelere verdim kendimi ve en sonunda tüm apple watch incelemelerini izlerken buldum kendimi.

bu kadar inceleme izlemeye rağmen yine de almadan önce çok kararsızdım alsam mı almasam mı, bu paraya değer mi, ihtiyacım var mı yoksa şu an boşluktan dolayı mı bu kadar taktım bu cihaza vs vs... şeklinde.

en sonunda daha fazla dayanamayıp apple'ın sitesinden siyah renk series 5 siparişimi verdim. normalde diğer sitelerde fiyatlar 200 lira civarında daha ucuzdu ama içimdeki o ya beğenmezsem düşüncesi hala duruyordu. bu yüzden apple'ın 14 gün koşulsuz iade politikasının rahatlığı ve yine üründe bir arıza çıkması halinde beni hiç yormayacak olmaları sebepleriyle bu fiyat farkına değer diye düşünerek apple'dan verdim siparişimi. series 4 yerine series 5 tercih etme sebebim de always on display özelliğidir. saat olarak da kullanılan bir cihazın ekranını sürekli görmek isterim.

ilk birkaç gün ara ara acaba değdi mi diye düşünmekten alamıyordum kendimi. sonrasında zamanla cihaza iyice alışıp bana kattığı kolaylıkları görünce vazgeçtim iade düşüncesinden.

en basitinden artık telefona daha az bakıyorum. eskiden saate ya da hava durumuna bakmak bahanesiyle elime aldığım telefonu instagram, twitter, whatsapp... derken elimden tekrar bırakabilmem çok uzun sürüyordu. bu cihazla bu sorunum çözülmüş oldu. ceşitli şekillerde özelleştirilebilen infografik ekranları sayesinde ekrana tek bir bakışımla pek çok şey hakkında bilgi sahibi olabiliyorum. ya da tek bir dokunuşla pek çok şeyi gerçekleştirebiliyorum. siri'ye hızlıca bana 10 dakika sonra şunu hatırlat dediğimde 10 dakika sonra kolumda bir titreşimle uyarılıyorum ve kaçırmıyorum istediğim şeyleri. benzer şekilde sayaçlar ayarlayip bir işe o süre kadar odaklandırıyorum kendimi ve sonrasında molamı verebiliyorum.

kalp atışlarını düzenli olarak takip etmesi, eğer bir sorun saptarsa sizi uyarması da bazı şeylerin erken teşhisi için çok faydalı olduğunu düşünüyorum. spor konusunda da çok işe yarayacaktır ama pandemi dolayısıyla henüz onun faydalarından pek yararlanamadım.

saatin ekranından telefonun kamerasını yönetmek de yine büyük kolaylık sağlıyor. özellikle fotoğraf çekimi konusunda pek becerikli olmayan birisi fotoğrafınızı çekerken saatten kontrol edip doğru açıya getirtip istediğiniz gibi fotoğraf çekmesini sağlayabilirsiniz.

şarj konusunda da çoğu kişi 1 gün gittiğini söylüyor fakat ben şu dönemdeki kullanımımda genelde 3 günden 1-2 saat daha az kullanım süresi aldım. ama tahminlerime göre normal zamanda da 2 gün kullanım alırım diye düşünüyorum. geceleri yatarken saati çıkartıp kapattığımı eklemeliyim bu arada. böyle sarj süresi alma konusunda da saatin bazı şarj yiyen arka plandaki (benim için çok da gerekli görmediğim) çalışmalarını kapatmış olmamın etkisi de olabilir tabii.

benim için eksi olan tek yanı watch face'lerinin yetersiz olması diyebilirim. gerçekten güzel olanları olsa da apple'ı bu konuda yetersiz görüyorum. çok daha fazla çeşitte ve çok daha güzel yüzler ekleyebilirdi diye düşünüyorum.

kordon konusuna gelirsek de apple'ın kendi sitesinde 300 lira olan kordonlara para vermektense, aliexpress üzerinden hızlandırılmış takipli kargoyla birlikte 4 kordonu 70 liraya aldım. silikon olanlar apple'ın orijinal kordonjna göre biraz daha ince olsa da hiçbir şekilde sırıtmıyorlar cihazda. sport loop ve milanese loop olanlar da gayet şık ve kullanışlılar.

fiyat konusunda da 3300 lira fiyata değip değmeyeceği sizlere kalmış bir şey, herkesin bütçesi, cihazlara bakış açısı farklılık gösterir tabii ki. gönül isterdi ki biz de yurt dışında olduğu gibi 400 birim paraya ulaşabilelim bu aletlere, ama maalesef....

neyse sonuç olarak çok memnun olduğum, iyi ki de almışım dediğim bir alet oldu. umarım kararsız kalanlar için faydalı bir yazı olmuştur.
  • uyku takibi yapamıyor değil de, tümleşik uyku takibi uygulamasıyla beraber gelmiyor demek daha doğru olur. app store üzerinden ücretli olarak temin edinilebilen (bkz: autosleep) uygulamasıyla gayet güzel olarak uyku takibi yapılabiliyor.
  • zaten müthiş olan saate gelen ufak bir güncelleme. akıllı saat konusunda samsung iyi gidiyor. amiral gemisi sıfatında olan samsung galaxy watch ağustos 2018'de çıkmıştı. bunun üstüne aynı yıl eylülde apple watch series 4 ve bir sene sonra apple watch series 5 çıkmış oldu. samsung ise galaxy watch 2'yi bekletiyor. çok doğru bir hamle bu.

işin garibi bu sene "inovasyon" adı altında ortaya konan "always on" olayı samsung'dan tutun, garmin, huami cihazların hepsinde default olarak gelen bir özellik.

tek bir fark var. o hoşuma gitti. diyelim ki plank yapıyorsunuz. saatinize bakmanız gerekiyor, ekran açık. eliptiktesiniz. kolunuzu kaldırmadan kaç kalori yaktığınızı görüyorsunuz.

apple watch kullanmadan apple watch'a laf atmak doğru değil. her zamanki gibi apple donanıma değil yazılıma önem vermekte. açıkçası apple ekosistemine dair özlediğim, kullanmaya değer tek ürünü saati. o da iphone'suz çalışmıyor. iphone'dan bağımsız olduğu anda tekrar geri döneceğim kendisine...
  • apple'nin, aw4'e göre sürekli ekranı açık ve dahili pusula eklenmiş 5. nesil akıllı saati.

henüz tecrübe için kısa bir zaman belki ama, 1 günlük izlenimlerim şu şekilde;

sabah 07:00'de şarjdan çıkarıp koluma taktıktan sonra, tüm gün navigasyon, ekran açık, whatsapp ve mail kullandıktan sonra, az önce eve geldiğimdeki şarj durumu % 50. bu benim için fazlasıyla yeterli.

saatin, sizi sürekli olarak hareket etmeye, egzersiz yapmaya teşvik etmesi hem faydalı hem de eğlenceli. ''hadi şimdi biraz hareket et'' tarzı bildirimler görüyorsunuz.

yolda yürürken, birisi bir şey yazmış mı, bir mail gelmiş mi diye zırt pırt telefonu cepten çıkarmak zorunda olmadan, saatten bakmak, çok pratik ve telefon şarjına da pozitif yansıyan bir şey.

siri, çok iyi ve net çalışıyor.

fiyatını hak ediyor mu konusuna hiç girmeyeceğim, maalesef türkiye'de hiçbir şeyi hak ettiği fiyata zaten alamıyoruz.
  • mastürbasyon yaptığınız kolunuza takıyorsanız yaparken kolunuzdan çıkartın, sabah yattığım yerde 2100 adım saymış bütün hesaplar karıştı şu an.

not: mastürbasyon kolla değil elle yapılır şeklinde uyarılar geldi, doğrudur ama ben kolumla yapıyorum.
hesabın var mı? giriş yap