• hey gidi hey küçükken araba yolculukları yapardık aileyle babam hep zeki müren emel sayın falan dinletirdi bize. yeter artık bi de benim istediğim bir şey dinleyelim dedim tamam dediler. demez olaydılar bucaphelus bouncing ball koydum kaza tehlikeleri atlattık hehe annem babam hakkaten çabaladı yani bi kaç dakka "dur çocuğun zevkine saygı duyalım" dediler ama yani tabii kasedi çıkarıp aşağı attı babam (kaset diyorum bak ciddiyim) ve ruh hastası olduğumu düşündüler uzun süre. aphex twin mi ruh hastası onu dinleyen bizler mi ruh hastasıyız bilemedim.
  • soundcloud hesabından çeşitli parçalar öneriliyor. kendisi dinliyor, yorumlar yapıyor, parçalar gönderiyor...vs: https://soundcloud.com/user18081971/uchoob-links

bu arada sorulan bir soruya verdiği cevaba göre, zamanında istanbul'da başı belaya giriyormuş neredeyse: http://i.imgur.com/4bljn6s.png
    şu adam bile çomarlardan nasibini almış.
  • allah bu adamın belasını versin.
  • richard d. james! elektronik müziğin hippi kılıklı dahisi. 2000 yılının nisan ayında sepetçiler kasrı'ndaki “braindance'' partisine gelip sahne almıştı.

ismindeki aphex kelimesinde “a” harfi asidi, “ph” ise asitlik derecesini simgeler. twin ise doğumda ölen kardeşi richard james'den geliyor. "girl/boy” single'ında yer alan mezartaşı kardeşinindir. annesi o fotoğrafı odasına asmış. ve aphex twin de her gün üzerinde kardeşiyle bir harf hariç aynı ismi taşıyan bir mezartaşı görüyormuş. bu da kendisini korkutuyormuş. büyüyene kadar da nedenini anlayamadığını söyler.

gençken punk müzik dinler, ama pek fazla içine sinmez. sadece “cool” olmak için dinlediğini söyler. zaten fazla da parası yoktur, o zamanlar fazla müzik satın alamaz. kırsal kesimde oturduğu için de pek fazla müzik yoktur çevresinde. ailesi, dinlemenin ötesinde müzikle ilgili insanlar değildir.

ilk albümünü kendisi çıkarmaz. arkadaşları kendisine ait sample'ları kullanarak bir albüm yaparlar ve kendisine “senin sample'larını kullandık, bu yüzden albümü aphex twin ismiyle yayınlatacağız” derler. o da “peki" der.

1991'de arkadaşlarıyla rephlex'i kurduğunda yaptıkları müziği tekno olarak isimlendirenler olur ama bu isimden memnun olmazlar. aslında elektronik müzik tayfında nerede oldukları hakkında bir şey söyleyemezler de… sonunda yaptıkları müziğe "braindance” diye bir isim uydururlar.

istanbul'a 1999 yılında ilk geldiğinde park orman'daki partide performans sergileyecektir ama ormanda sızıp uyuyakaldığı için bunu yapamaz. kendisini dinlemek için para vererek gelen insanlara çok ayıp ettiğini düşünüp ertesi sene yine gelir.

bir sürü sanatçıya remiksler yapar ama bu işten de sıkılıp bırakır. madonna'nın 50 bin dolarlık teklifini geri çevirir.

brit awards'a en iyi single ve videoklip dallarında aday olur. brit awards hiç umrunda değildir. zaten kendisini çağırmazlar. o da bir arkadaşına maskesini giydirip yollar.

cornwall'daki evinde bir tank olduğu hakkında söylentiler doğrudur. ferret armoured scout car mark ıı... 4,5 tonluk... üzerinde 72 mm'lik taramalı tüfek mevcuttur. kullanmak için ehliyet almak gereklidir, ama kendisi ehliyet falan almaz. zaten kimse de durdurup ehliyet sormamıştır kendisine. ne amaçla kullandığını sorduklarında normal bir araç gibi kullandığını söyler. çoğunlukla da alışveriş için kullanır.
  • görüntüyü sese çeviren bir tür synthesizer* (çoğunlukla bitmap oluyor bu görüntüler ama belli olmaz, japon yerinde durmuyor) vasıtasıyla kendi suratının "müziğini" yapmış hayvan evladı şahsiyet.* evet... neymiş? windowlicker parçasının sonundaki garip sesleri bir spectrum analyzerdan (bkz: spectrum analyser) geçirdiğimizde sırıtan suratıyla karşılaşıyoruz. bunun üzerine de "yuh ulan eskiden kasetlerin sonunda hidden track arardık, sonra cdlerle olay büyüsünü yitirdi, "remaining time" bu nadide sürprizleri* belli eder oldu, artıkın parçalarda gizli resim arıyoruz" diyoruz*. bir spectrogram indirip deneyiverin derim. konuya dönecek olursak; o denli deneysever bir kişiliktir bu richard d james. ritm programlama hususunda çığır açmış ve tom jenkinson gibi insanüstü bir varlığın en büyük ilham kaynaklarından biri olmuştur. bu da ona olan saygımızı arttırır.
    edit: parçanın ismini windowlicker sanıyordum ki değilmiş, doğrusu windowlicker ep'sinin 2. parçası olacak, yani [symbol].
  • yeni roportaji icerisinde unlu insanlarin ruh hastasi oldugunu fakat kendisinin yari unlu oldugu icin kismen ruh hastasi oldugunu soylemis muzik dahisi.

link
  • dizustu bilgisayarlarda os altinda uzun sure calistirdigimiz bilgisayari kasan programlar fazla isinmaya yol aciyorsa, bu adamin muzigini cok uzun sure tekrar tekrar dinlemekte sanirim beyinde benzer komplikasyonlarin vukuu bulmasina sebep oluyor. en saglikli dinleme yolu her 2,3 albumden sonra kafayi 5 dakika buzdolabinda bekletmek.

edit: ne abartmisim amk
  • richard d. james isimli elektronik muzik devi sahsiyetidir. son albumu drukqs"i bilgisayarinda mp3 formatinda yapip kaydedip oyle piyasaya surmustur. audiogalaxy gibi kotu takilan programlar yuzunden insanlar yok efendim star wars theme, tetris remix, ghost in the shell, outside kick ass violin solo(ki bu sarki outside isimli bir grubundur aslinda) gibi sarkilari da bu guzide sanatcimiza mal etmektedirler. takdire sayan bir de logosu vardir.
  • yapmak istediği herşeyi önce kendi yaratmaya çalışan,köy enstitüsü mezunu bilincine sahip kişi.
  • yeni albümünden bir parçası akşam 9 civarı dinlenebilecek olan kişidir. sabırsız insanımıza duyurulur.

warp da youtube hesabından parçayı yayınladı.
hesabın var mı? giriş yap