• yaklaşık 3 saat önce yaptığı açıklamada
    çin'in doğu türkistan'daki faaliyetleri nedeniyle
    huawei ile reklam anlaşmasını iptal ettiğini duyuran futbolcu.

huawei'nin uygur türklerine yönelik yüz tanıma teknolojisi geliştirilmesine katkı sağladığının ortaya çıkmasının ardından şirketle bağını kopardı.
  • instagram hesabında huawei ile ilgili üç ayrı dilde (fransızca. ispanyolca ve ingilizce) yaptığı paylaşımda şöyle demektedir kendisi:

"huawei'nin uygur türklerinin yüzlerinin tanınmasına yönelik bir yazılımın gelişmesine destek olduğuna dair güçlü iddialara dayanarak şirket ile olan işbirliğimi bitirmiş olduğumu duyururum.

bu durumu huawei'nin de bu suçlamaları reddetmek yerine, mümkün olan en kısa süre içinde bu kitlesel baskıyı kınamak için somut adımlar atmasına ve var olan gücünü toplum içerisindeki insan ve kadın haklarını korumaya yönelik kullanmasına dair bir fırsat olarak görüyorum."

ben de bu açıklamanın (futbol ile hiç alakam olmamasına rağmen) türkçeye çevirilerek tarihe not düşülmesini gerekli gördüm.

neden?

çünkü ana akım basında bu açıklamaya dair bugün hiçbir yerde bir haber göremedim. bugünün haber sitelerine bir göz atarsanız, bilimum spor haberlerinin yanında adem ljajic adlı bir futbolcunun yaşadığı aşk acısını bile manşete alan medyamız acaba neden uygur türklerine yönelik çin'in yaptığı eylemleri böylesine dikkat çekecek bir şekilde öne çıkaran ünlü bir futbolcunun açıklamalarını haber yapmaktan kaçınmaktadır?

antoine griezmann'ı alkışlıyorum.

işine geldiği zaman "türk" işine geldiği zaman "milli" işine geldiği zaman "doğru" işine geldiği zaman "etik" olan ya da bunların hiçbirini bile olamayan medyamızı da hiç çekinmeden ikiyüzlü, yönlendirilmiş, korkak, yandaş, neye yan olduğunu bile bilmeyen, çürümüş, satılmış, aşağılık gibi ifadelerle bir kez daha tanımlıyorum.
  • zidane ile aynı cümlede kullanıldığını öğrense “dalga mı geçiyon lan sen?” diyecek lapiska saçlı futbolcu.

zidane zamanın ötesinde bir oyuncudur. messi, ronaldo, ronaldinho, henry, maradona, pele gibi yıllar sonra futbol ile azıcık alakası olan kişiler tarafından bile anılacaktır.

griezmann ise sadece döneminin iyi bir oyuncusudur. pires, redondo, morientes, le tissier, kanu, elber, dwight yorke gibidir. ancak oynadığı dönemi izleyen ve futbolu sıkı takip eden kişiler tarafından hatırlanacaktır.
  • çok itici gol sevinçleri var. saçma sapan gıcık hareketler..
  • bu itici herifin zidane'dan iyi futbolcu olduğunu söylemek için zidane'nin hiçbir maçını izlememiş olmak gerekir. zidane bir idoldür, griezmann ise iyi bir futbolcudan fazlası değildir
  • bugün o siktigimin telefon sevincini götüne soktular.
  • atletico madrid'de çılgın atan sarı kafa. türk basını hala arda turan çogzel topuk pası attı haberleri yapsın.
  • ispanyol cirkefligini çok iyi özümsemiş.

dokunulmadan yere atlamalar, yerden kalkmamalar filan..bütün sempatisi gitmiş. iğrenç pis bir oyuncuya dönüşmüş
  • griezmann bu senenin acik ara yildiziyken, kim bu adami kotuleyen entry girmis diyip sinirlenip baktim, owencan reismis. butun sinirim yerini tatli bir tebessume birakti. efsane geri donmus, hosgeldin reis.
  • netflix'te antoine griezmann: bir efsanenin doğuşu diye belgeseline denk geldiğim topçu. ne yaptı da efsane oldu amk?
hesabın var mı? giriş yap