• zorba'yı ete kemiğe bürümüş adam. bana hep sadri alışık'ı anımsatır, neden bilmem.
  • oynadığı hz. hamza rolü ile bir çok hacı hocadan daha çok islam dinine faydası dokunmuş olan aktör.
  • çağrı filminde hamza rolünde arz-ı endam etmesi sebebiyle mesned tazyikinden noksan olarak hakkında "filmden sonra müslüman olmuş abi" şeklinde başlayan diyalogların geliştirildiği oyuncu. hercules dizisinde de zeus karakterini canlandırmasından kelli kendisi hakkında olympos'un yolunu tuttuğuna dair geyiklerin çevrilmemesi ise ilginçtir.
  • sözlükte hakkında bu kadar az entry girilmesine üzüldüğüm unutulmaz aktör. 1915-2001 yılları arasında yaşamış gerçek bir sinema efsanesidir. canlandırdığı roller nedeniyle islam dünyası, meksika, yunanistan, türkiye ve sanırım dünyanın daha birçok ülkesinde çok sevilen bir oyuncudur. set işçisi ve dublör olarak girdiği hollywood setlerinde yıllar içerisinde en yetenekli aktörlerden biri olmuş ve kendi ifadesiyle yatmadığı kadın yıldız kalmamıştır.

imdb.com - http://www.imdb.com/name/nm0000063/
  • çağrı filminde hz. muhammedin amcası hz. hamza rolünde oynamış,öldüğü gün hz.muhammedin doğumgününe yani mevlid kandiline denk geldiği için,ve hatta bi kanalda film de o gün tekrar yayınlandığı için islam aleminde şaşkınlık yaratmış aktör.
  • anne tarafından kızılderili babası ıse meksikalı olan 20 yüzyılın en büyük aktörlerinden birisidir kendileri. yazmış olduğu tek kişilik tango adlı otobiyografisinde çocukluğuna ait ilk hatıraların 18 aylıkken olduğunu soyleyerek beni oldukça şaşırtmıştır.gene ünlü aktörün kayınperinin dönemin ünlü yönetmeni cecil b. demille olmasıda başka bir ayrıntıdır. anthony quinn kitabında amerikan sinemasının en çok ölen figüranı olduğunu söylemiş ve film sektörüne kayınpederine rağmen figüranlıkla başlayarak, tırnaklarıyla kazıyarak yer etmiştir. viva zapata filmiye ilk oscarını kazanmıştır. en ünlü filmleri arasında ,the guns of navarone ,zorba,ve çagrı'yı sayabiliriz. 1956'da lust for life'daki ressam gauguin rolüyle ikinci kez en iyi yardımcı oyuncu oscar'ını kazanmıştır. kitabında bahsettiğine göre zorba filminde sakat sakat cektiği bir sahne sayesinde litaratüre sirtaki dansının günümüzdeki şeklini kazandırmıştır. ben onun yalancısıyım.
    ne yazıkkı bu ünlü aktörün kadınlardan yana yüzü hiç gülmemiş 3 kez evlenmiş ve toplam evliliklerinden ve evlilik dışı ilişkilerinden 13 cocuk sahibi olmuştur.3 haziran 2001 tarihinde hayata gözlerini yummuştur.
  • insan hem bir italyan sokak göstericisini, hem fransız bir ressamı, hem bir yunan köylüsünü ve hem de bir arap bağımsızlık önderini nasıl aynı inandırıcılıkta canlandırabilir...

insan nasıl bu kadar farklı tipoloji ve psikolojiyi aynı başarıyla oynayabilir, nasıl bu kadar ayrıntıyı yaşar ve yaşatabilir...

insan herhâlde ancak büyük bir aktörse yapabilir tüm bunları...
  • 13 çocuklu meksika asıllı aktör.
  • izlediğim her filminden sonra sinema tarihinin gelmiş geçmiş en iyisi olduğunu düşündüğüm aktör.
  • adamın ismi a.q denilemeyen yerlerde şifre olarak kullanılıyor. bir yerlerde size anthony quinn derlerse, bi kıllanın derim ben. hadi yengemlerin de selamı var.
hesabın var mı? giriş yap