• 40 yaşlarındayken beyninde bir tümör olduğunu ve bir sene daha yaşayacağını öğrenmiş, bunun üzerine bir senede 5 roman yazmış bitirmiştir.
    hastalığında yanlış teşhis söz konusu olduğunu öğrendikten sonra bile açılan musluğu bir daha kapatmamış, yazdıkça yazmış, her kitabında otobiyografik öğelere yer vermiş keyif ve heyecan verici bir yazar.
  • "şu beynimde tümör var 1 senem kalmıştı sonra acayio yazdım" hikayesini, çok pis sıkmıştır. daha sonra kendisi de bir röportajında itiraf etmiş.

onun dışında acayip derecede dahidir ve çok yönlüdür.
  • yazar ve ele$tirmen burgess, askerde tuvaletleri temizlerken aynı anda bir generalde tefti$ yapmaktadır. burgess'e sivil hayatında ne i$ yaptığını sorar. edebiyatçı olduğunu söyleyen burgess'e, genaral $öyle der:
    "- hiç olmazsa $u anda bir i$e yarıyorsun."
  • türkçeye çevirilen kitapları, orijinali kadar iyi olan distopik yazar. en sağlam eserleri otomatik portakal ve bir elin sesi var adlı romanlarıdır. ikisi de bir değil, birden fazla okuma isteği uyandırır. yazarın, eşsiz betimleme yeteneği ve yaratıcı hayal etme gücü sayesinde kitaplarından etkilenmemek ise elde değil.
  • otomatik portakal isimli meşhur kitabın yazari. kitabi otomatik portakal entrylerinden birinde de soylendigi uzere türkçeye aziz üstel çevirmiştir.bildiğiniz sevdiğiniz aziz üstel
  • ayrica sahane edebi kritikleri, makaleleri vesaireleri vardir.lakin tarzinin sertliginden, kodumu otturtuyor olmasindan oturudur ki cok tepki toplamistir. feministlerce sexist pig secilmis, "kadin dedin mi bir erkek olarak aklima cinsellik geliyorsa benim sucum ne? ben mi yarattim kardesim?" diyerek kendini cok hakli bir sekilde savunmus, duygulara tercuman olmustur.
  • " yetişkinlerin savaştığı, bombalar attığı, birbirini kesip doğradığı, acımasızlığın kol gezdiği bir dünyada gençlerin yurtsever, dine bağlı, uslu, terbiyeli olmaları söz konusu değildir..."

anthony burgess - a clockwork orange
  • "tüm hayvanlarin en zekisi, iyiligin ne demek oldugunu bilen insanogluna bir baski yontemi uygulayarak onu otomatik isleyen bir makine haline getirenlere kilic kadar keskin olan kalemimle saldirmaktan baska hicbir sey yapamiyorum." sozlerinin sahibi yazar.
  • diger onemli bir romani piyanocalanlardir.. yari otobiyografik diye tanimlanan bu romanda karisinin olumuyle kiziyla yalniz kalan ve kohne, karanlik sinemalarda sessiz filmlere muzik yapan bir 'piyanocalan'in ve muzikte 'yeteneksiz' ama aski ogretmekte usta olan kizinin hayatini siir gibi anlatir burgess..
  • 1917-1993 yılları arasında yaşamış yazar. 1959'da burgess'e ameliyat edilemez bir beyin tümörü tanısı konmuştur ve 1 yıldan az ömür biçilmiştir. ilk karısı lynne'in geçimini sağlayabilmek amacıyla burgess öfkeyle masaya oturup 12 ayda beş buçuk roman yazdıktan sonra teşhisin yanlış olduğu ortaya çıkmıştır. artık tanınan bir yazar olan burgess 50'den fazla roman yazmıştır. yapıtlarının bazıları şöyledir:
    otomatik portakal-1962
    inside mr. enderby-1961
    napoleon symphony: a novel in four movements-1974
    abba abba-1977
    earthly powers-1980
    the devil's mode-1989
hesabın var mı? giriş yap