• dikimevi metrosu çıkışında ve kolej metrosu - ted çıkışı - her akşam 9'dan itibaren açılan iki seyyar köfteci.

çok özlüyorum sözlük..
  • kızılayda,mimar kemal ilköğretim okulunun tam karşı sokağında,zafer dershanesi ve tavukçu lokantasının biraz yukarısında bulunan canpi piknik.
  • bestekar sokak ta, dünya göz hastanesinin hizasında ufacık bir dükkan var. dışarıda meşhur çubuk köftesi falan yazıyor ama belli bir dükkan adı olmadığından biz ona arkadaşlar arasında bestekar köftecisi diyoruz. ankara'da yediğiniz yiyeceğiniz en lezzetli köfte kesinlikle burada.

kilo işi satanları boşverin, artık onlardan her yerde var ve kaliteleri giderek düşüyor. ama bu köfte gibisini zor bulursunuz. o kadar da iddialıyım. hatta babamın dükkanı olsa bu kadar övmezdim.
  • cebeci'de dikimevi metrosu çıkışında. saat 10 la gece 1 arası gibi duran amcadan. ya çok güzel ya da hep sarhoşken yediğimden oluyor.
  • sofra düzenini hep takdir ettiğim, hatta evimde uygulamak için feyz aldığım yer olan rokadır. ince bir kağıt serilir ufak masalara, sonra tazecik, suları üstünden akan yeşillik ordusu gelir... yanında böyle nar gibi cherry domatesler. sonra köfte ekmek ama dana boy hani... yanına közde sarımsak, biber, domates. hem de sınırsız! doymamak için elinden geleni de yapsan maalesef sonunda doyarsın. sonra sofra hoop diye alttan toplanır, doğru çöpe... herşey tertemiz. o nedenle bitirmeyeni döverler konulan bilimum ikramı. üstüne bir de yeni demlenmiş çay, sigaranı da yakarsın...

benim gittiğim yıllarda fiyatı da gayet makuldu sunulanlara nazaran ama şimdi ne olmuştur bilemem. özetle gidilesi ve de keyif alınası bir yerdir...

(bkz: biz çocukken buralar bostanlıktı) hey gidi günler heyyy!..
  • döneri de oldukça iyi olmakla birlikte, süha'nın yeri kesinlikle bu mekanlar arasındadır. ankara'nın köklü mekanlarından olup yeri bestekar sokakta, akay yokuşuna doğru inerken sol tarafta küçük bir dükkandır. ankara'da ikamet eden veya şehre yolu düşen fenerbahçelilerin uğraması özellikle tavsiye olunur. öyle günün her saati açık bulamazsanız, akşamları erkenden kapanır. tercihen öğle yemeği için gidilmeli, ama mutlak suretle gidilmelidir.
  • kesinlikle meclis lokantasıdır.

herşey ucuzdur, garsonlar son derece saygılı ve ilgilidir. her istediğiiniz hızla masanıza gelir. siz yeter ki isteyin... sadece köfte değil ankara'da her şeyi buradan yemek gerekir!
  • hacettepe yurt sokağında uygun fiyatıyla mutlaka yenmesi gerekir. sonuçta o yediğiniz salamların, sosislerin içinde de ne olduğu belli değil, hem sakatat da o kadar kötü bir şey değil.
  • eskiden ankara üniversitesi diş hekimliği fakültesinin orada şeker abi vardı, metrelerce kuyruk olurdu önünde. şimdi kendisi yok, en son atlı spor kulübünün karşısında oğulları devam ediyordu ama eski ihtişamı yoktu artık.
  • (bkz: az piyaz)
hesabın var mı? giriş yap