• ankara için her şey 31 mayıs cuma günü bu toplanmayla başladı. kuğulupark doldu taştı. insanlar parka sığmayınca yollar kesilmeye başlandı. birkaç kişi tunalıdaki arabaları durdurup milleti yola dökmeye çalışıyordu. ben de yanlarına gittim orada slogan attık. sonra millet yola çıkmaya başladı. arabalar geçemiyordu. tunalı kapanınca yolu kapatmada öncü olan grup kuğulu meydanına yöneldi biz de 3 arkadaş onlara katıldık. 10 kişi falan meydana ilerliyoruz. grubun önünden yürüyen arkadaşa "bu kadar az kişi meydanı kapatamayız, parktakilerin de gelmesi lazım" dedim. "sosyal demokratlar öyle kolay gelmez, önce bizim meydanı zaptetmemiz lazım" dedi. sonra ne oldu çok hatırlamıyorum ama ertesi gün vuruldu bu arkadaş. adını sonradan öğrendim. mezar taşında orak çekiç duruyor.
  • bu toplanmaya katılmayan gitsin bir zahmet borsaya şerefini, namusunu ne kadara sattığını bildirsin.
  • " erdal beşikçioğlu @e_besikcioglu

bugün saat 19.00'da kuğulu park da buluşuyoruz. #direngeziparkı "

emir telakki ederim.
  • başladığı sıralarda kuğulu etrafında hiç toma olmamasıyla şaşırtmış toplanmadır. daha da şaşırtan anarşistleri, mhplileri, kaos glyi, feministleri, chplileri, halkevlerini, tkplileri, çarşıyı ve daha sayamadığım her kesimden insanı bir arada slogan atarken görmekti. olm apolitik bu deyip geçtiğimiz arkadaşlarımız bile ordaydı lan, kendimden utandım.

tabii başta görmediğimiz tomaları sonra fazlasıyla kennedy'de, bestekar'da, meşrutiyet'te ve karanfil sokakta gördük orası ayrı. hayır bir de limonlu rennieli şallı hazırlıkla gitmemize rağmen karanfilde bir anda iki koldan öyle bir sıkıştırdılar ki gaz ve copla, bir boka yaramadı o hazırlıklar. ekip olarak bolca gözyaşı ve nefes darlığı, polis tarafından yere düşürülüp tekmelenmiş ve çantasını bırakarak kaçabilmiş bir arkadaş ve başka bir arkadaşımızın gözaltına alınmasıyla atlattık ama çok dağıldık. polis meşrutiyette gördüğü her 3-4 kişilik gruba gaz atmakla meşguldü tabii. meşrutiyete çıkan her sokağın girişinde çevik kuvvet, yakaladıklarını alıyor, kafelerden insan çıkarıp gözaltına alıyorlar. konur'da roxanne'e (ki 5. katta falan) biber gazı ve plastik mermiyle dalmışlar. kennedy zaten savaş alanı, tazyik, cop gaz allah ne verdiyse. neyse, özet olarak gezi'ye selam direnişe devam diyor; tek başıma yarı kör ve nefes alamıyor halde meşrutiyette koşarken beni hengameden çıkarıp yardım eden ve güvenli bir sokağa bırakan sonradan anarşist olduklarını öğrendiğim genç arkadaşlara tekrar tekrar teşekkür ediyorum.

not: gazı öyle bir sallıyorlar ki hiç bakmadan kafaya gelmesi çok mümkün. bugün güvenparka çıkarken kask edinmeyi düşünüyorum, tavsiye ederim.
  • mutlaka katılacağım toplantıdır. itiraf edeyim, korkuyorum.
  • işimden çıkıp derhal katılacağım toplanmadır. gezinin sesi türkiyeye yayılmalıdır.
  • vicdanı olan herkesin katılması gerekir.
    hiçbir siyasi partiye bağlı olmadan, hiçbir topluluğun oyuncağı olmadan...

hadi kapatıp bilgisayarları çıkalım yola.
  • beni bilgisayarın ve çalışmalarımın başından kaldıran toplanmadır. yalnızca taksim'deki değil; uludere'deki, reyhanlı'daki zulümün de karşısına dikilmek için orada olacağım.
  • saat 7den beri oradaydım şimdi evime geldim gördüklerim ise şöylelerdi:
    25 senelik hayatımda kuğuluparkı hiç bu kadar dolu görmemiştim. sadece tek bir tarafa kayan insanlarda yoktu. komünistinden motorcu anarşistine, apolitiğinden tiki insanına kadar herkes bir aradaydı. kugulu içinde ve yakın çevresinde olaylar inanılmaz sakin ve barışçıydı. bir iki meşale yakan insanlar oldu o sırada biz gerildik aha ağzımıza sıçacaklar diye ama onda da bir şey olmadı. böyle devam edeydi inanılmaz güzel bir gün ve akşam bitmiş insanlar evlerine umut ile döneceklerdi. ancak öyle olmadı. hemen hemen hepimizin beklediği gibi şu anda ortalık gaz içinde insanlar kaçışıyor. saat 8 gibi bir grup ile polis arasında kennedy caddesi ile bestekar arasında olaylar çıkmış. ben atatürk bulvarından yürürken protesto eden grup atatürk bulvarından yukarı doğru çıkıyordu. ve açıkcası, cidden oraya sadece anlamsızca şiddet yapma amaçlı gelmiş gibilerdi. cidden görmesem inanmayacağım şeyler gördüm bu akşam orda yürürken. trafikte sıkışmış - ki arkasında yanında sivil araçlar vardı - bir tomaya yüzü kapalı bir elemanın kafam kadar bir taş fırlattı gözlerimin önünde. o elemanı görüp nasıl kaçıştığımı size anlatamam. bu olay olurken de başka bir grup trafik direklerini sökmekle meşguldu. evet polislerin büyük çoğunluğu gerçekten kötü insanlar, ama bazı insanların da ortamı kızıştırmayı kişisel gaye aldıklarını görmek gerekiyormuş gerçekten.

ben ordan geçerken kuğuluda olan ulaşabildiklerime ulaşıp dikkatli olmalarını söyledim ki gerçekten bir süre sonra da kuğulu karıştı. tabi bu sırada polis şiddeti de kulaklara çalındı, 4 kişi tarafından coplanan insanlar, astım krizleri. aynı ülkenin insanlarının birbirlerinden bu kadar nefret ediyor olmaları gerçekten çok acı veriyor.

bir avuç orospu çocuğu yüzünden insanlar ölüyorlar ya da sakat kalıyorlar şu anda. ve bunun sorumluları cevap vermeyi geçtim, kamera karşısına çıkıp gözümüzün önünde yalan söyleyebiliyorlar. yazık bu bizlere, bir şeylerin iyiye gitmesini isteyen insanlara.

sahi bizim bakanlarımız falan vardı de mi onlar nerelerdeler acaba ülkenin en büyük şehri savaş alanına dönmüş hiç birinden ses seda yok...

ayrıyetten, bugün kuğuluda jammer yoktu. o kadar kalabalıktan dolayı oluşan bir yoğunluk vardı sadece. sadece düşürmek zordu yoksa ben iletişim anlamında hiç bir sorun yaşamadım.

bugün kuğuluda olan o güzel ortamı bozan polisinden siviline, bakanından vekiline herkese lanet olsun. tekrar bir millet olabileceğimizin tekrar tek bir yumrum olabileceğimizin son 11 seneden beri belki de ilk adımları bunlar ve siz gerçekten bu güzel ortamı bozuyorsunuz. yatacak yeriniz yok.
  • 19.00 itibariyle ankara'dan gezi parkı direnişine destek vereceğimiz toplanma.
    gaz maskenizi kapıp gelin gençler, birilerine hadlerini bildirme saati geldi.
hesabın var mı? giriş yap