• doğu bizde nasıl "doğmak"tan geliyorsa, anatolia'nın kökeni olan yunanca "doğu" anlamındaki "anatole" kelimesi de gün doğumu anlamında "(ufuktan) yükseliş"ten geliyormuş, "ana" -> "yukarı" ve "tellein" -> "gerçekleştirmek" anlamlarından. yani aslında anadolu tam kelime anlamıyla "yükseliş" demekmiş.
  • pentagram'ın bu albümüyle dark side of the moon'un hoş bir ortak noktası vardır, ikisinde de on the run ve time adında iki şarkı gelir peş peşe. hatta, pentagram'ın on the run'ı sözlü, time'ı enstrümantal iken, pink floyd'un on the run'ı enstrümantal, time'ı sözlüdür.
    (bkz: bak sen)
  • zamaninda ilk ciktiginda kaset versiyonu icerisinde yanlis hatirlamiyorsam olmus/oldurulmus bebek resimleri bulunan ve hafizam beni yaniltmiyorsa tum olayi savas sirasinda olen cocuklara dikkat cekmek olan pentagram albumu. (album dizayni itibariyle)

o zamanlar 6-7 yasinda olan bendeniz bu bebek resimlerinden ve metal muzikten cok korkmus olacak ki evde 2-3 gece uyuyamamistim. eve albumu getiren dayinin sarkilari inadina loopa alip kafa sallamaktan kendi alamamasindan* mutevellit pentagram'in bu sarkisi bende dinlerken hala garip bir hissiyat birakmaktadir.

--- spoiler ---

anatolia, anatolia
    sevgim seninle bu zor günlerinde
    anatolia, anatolia
    kalemi kır cezamı kes onurumu geri ver

(o zamaki ic ses: ne diyo lan bu mnskm beni mi kesecekler)
    --- spoiler ---

ha benim hayalgucum zaten albumde boyle ilginc 3-4 sembolu gorunce olayin bokunu cikarmisti zaten. (baska zamanlarda da apartman bosluguna sikorsky helikopterin nasil girecegini hesaplayan bir cocuktum. tahminlerime gore ucu ucuna sigiyor ama silahlari atmak gerekebilir. ) oglan dayiya ceker senaryosuyla ben de normal bir cocuk olmadigimi kabul ediyorum. fakat tum bunlara ek olarak donemin artan modasi satanizm ve evde uzun saclariyla geleneksel aileye meydan okuyan dayi kisisinin de hissettiklerime etkisi buyuktur. (ugur dundar'in konuyu inceledigi arena programi sirasinda aile ortaminda kendisine "sen satanist misin" diye sormuslugum var*)

velhasil gecenin bu saatinde is yaparken albumun su anda bangir bangir calmasindan dolayi sen hakliymissin dayi diyebilirim. bu da burada bir itiraf olsun. adamlar efsane album yapmis. hatta global anlamda baya bir underrated. ama 7 yasinda bende o vizyonu beklememen lazimdi. kamisa bile su yurumemis, ne give me something to kill the pain'i allah askina?

tanim itibariyle efsane bir album. welcome the end diyip yaziyi burada sonlandirmak duser.

not: kendisi yine kapaginda bereket tanrisi bulunan popcular disari albumunu muhafazakar ailemizin icerisindeki dengelerin saglamligini olcmek adina, nezih bir aksam laps diye masaya birakmistir * bir diger yasca buyuk dayinin o geceki "allah allah neler oluyor bu cocuga" endisesi ve yuz ifadesi hala hafizalarda tazedir...
  • murat'ın* mükemmel vokaliyle, sözleriyle, girişindeki korosuyla, müziğiyle, klibindeki her karesiyle, kısaca her şeyiyle; bugüne kadar türk rock/metal müziği adına yapılmış en iyi parçadır.*

sözlerinin anlamlılığı açısından da farklı bir konumdadır...
    ülkemizde herhangi bir müzik türünde karşımıza çıkmayacak bir konuyu ele almıştır... üstelik itilen, kakılan, küçük görülen, hor görülen, satanizmle itham edilen bir müzik türü olarak...

bu yüzden bu şarkı benim türk müziği listemde hep bir numara olacak, ikinciden açık ara fark ile üstelik...

sırf böyle bir şarkı yapmış olmaları bile, pentagram'a büyük bir sevgi ve saygı duymam için yeterlidir...

http://www.youtube.com/watch?v=etrhdkgrhno
  • pentagram veya nam-ı diğer mezarkabul'ün albüme adını veren şarkısı.
    buyrun ingilizcesi.

won't you believe in the darkness i'm mournin
    blaze in the night is the sign of the warnin
    you don't remember the pride you believed in
    now you're to reap the reward for deceivin

won't you leave me alone in silence
    i've been greevin for all this violence
    rain is my sorrow, wind is my sadness
    can't you see me with all your blindness

anatolia, anatolia
    we were only receivin but we always believin
    anatolia, anatolia
    may be we'll change and always will save
    and promise to never leave

can you believe in the grief of a mourner
    blood in my veins feeds the seeds of a slaughter

won't you leave me alone in silence
    i've been greevin for all this violence
    rain is my sorrow, wind is my sadness
    can't you see me with all your blindness

anatolia, anatolia
    we were only receivin but we always believin
    anatolia, anatolia
    may be we'll change and always will save
    and promise to never leave

buyrun türkçesi.

sonsuz karanlık bu yaslı günümde
    yad insanoğlu bu durmaz sözünde
    nerden bilinmez bu kin gözlerinde
    yansır bu korkum sararmış yüzümde
    halim bilmez, derdim sormaz
    zor anımda, sahip çıkmaz
    boyle şansız mertlik olmaz
    bu ihanet cezasız kalmaz

anatolia, anatolia
    anatolia, anatolia
    kalemi kır cezamı kes ama onurumu geri ver

behey anla derdim bu son çığlığımda
    yorgun bu toprak ölüm çok yakında

doğduğun yer, bu eski dünya
    doyduğun yer, bu yaşlı dünya
    bir gün gelmiş, gülmez olmuş
    ismi artık anılmaz olmuş

anatolia, anatolia
    anatolia, anatolia
  • pentagram tarafından yaratılmış olan bir türkçe rock müzik klasiğidir. yeni nesil ne kadar biliyor, emin değilim tabi.

back vokallerde sertab erener, demir demirkan ve emre altuğ'u ihtiva eder bu parça ayrıca.
  • grup üyelerinin ciddi şekilde o dönemin yeni nesil amerikan gruplarının etkisi altında olduğu bir zamana rast geldiğini düşündüğüm albümdür. dark is the sunlight gibi parçalarda alice in chains benzerlikleri iyice su yüzüne çıkıyor. fall of a hero'da 90'ların megadeth'ini, behind the veil'de bariz bir dream theater etkilenimi, on the run'da ise (özellikle vokal olarak) rob zombie tarzını duymak mümkün. bu açıdan bu albüme thrash sonrası dönemlerine ait, bol bol deneyin yapıldığı yeni bir kimlik arayışı diyebiliriz. kanımca gayet de başarılı bir deney olmuştur.
  • amerikali 2 elemana "çek id aut, törki$ hevi medıl." diye dinlettigim, direk hastasi olmalari uzerine fevkalade gogsumun kabardigi pentagram $aheseri.
  • bu topraklarda bu topraklar üzerine yapılmış en kallavi, en manidar şarkılardan birisidir. enstrüman kullanımının doruk düzeye çıktığı, bağlamanın, elektronik gitarın, çığlıkların birbirine karıştığı sevgi ve temenni haykıran bir şaheserdir. vakt-i zamanında yabancı bir ülkede kaldığım öğrenci yurdunda yabancılara dinlettikten sonra koridorlarda "aaaanaaatolia" diye çığlıklar duyduğumu biliyorum.

türkçe versiyon sözlerinin tamamının sözlükte hala verilmemiş olması enteresandır..

sonsuz karanlık bu yaslı günümde
    yad insanoğlu bu durmaz sözünde
    nerden bilinmez bu kin gözlerinde
    yansır bu korkum sararmış yüzümde
    halim bilmez, derdim sormaz
    zor anımda, sahip çıkmaz
    boyle şansız mertlik olmaz
    bu ihanet cezasız kalmaz

anatolia, anatolia
    anatolia, anatolia

behey anla derdim bu son çığlığımda
    yorgun bu toprak ölüm çok yakında

doğduğun yer, bu eski dünya
    doyduğun yer, bu yaşlı dünya
    bir gün gelmiş, gülmez olmuş
    ismi artık anılmaz olmuş

anatolia, anatolia
    anatolia, anatolia

onurumu geri ver!!!
  • baştan sona şahane albüm. eğer türkiye'de metal dünyadaki gibi olsaydı, yani ülkemizde yaklaşık yüz adet grup, onca şarkı vs. olsaydı zirve gene bu albüm olurdu.
hesabın var mı? giriş yap