• vücuduyla milyon dolarlar kazanan bir sporcu, film yıldızı vs. değilseniz ve bunları kullanıyorsanız süzme salaksınız. tebrikler.
  • fight club'daki koca geyik bob'un memelerinin sorumlusu bu meretler işte.
  • genelde vücut geliştirme sporu yapanların kullandığı ilaç görünümlü sentetik madde. sadece vücut geliştirmede değil pek çok spor dalında da yaygın olarak kullanılmaktadır. haberlerde veya gazetelerde karşılaştığınız "filanca sporcu doping kullandı" derken kastedilen ürünler bu ürünün yelpazesidir.
    sağlık alanında bazı faydalı işler için kullanılır, mesela; beyin iltihabını kurutması için kullanıldığını duymuştum. ya da gelişim gösteremeyen erkek çocuklar için.
    bunun dışında ben spor alanındaki kullanımını ve kullanmayı düşünen kişilerin neyle karşı karşıya olduklarını anlamaları adına bu entry'i giriyorum.
    steroid aslında bir hormondur. ancak spor alanında çok geniş bir yelpazesi olan ürün grubuna genel ismini vermiştir. genelde vücut geliştirme sporcuları için kas büyümesini arttırmaya yönelik, yüksek enerji gerektiren sporlarda da(bisiklet, koşu gibi), kas gücünü ve maksimum dayanıklılığı arttırmak için kullanılır. dünyada en çok bilinen isimlerin adı steroidlerle anılmıştır. film yıldızları da dahil. pek çok ülkede bulundurulması ve satışı yasaklanmıştır. ülkemizde de yasaktır. piyasada o kadar çok ürün vardır ki, hangisinin gerçek, hangisinin sahte olduğu dahi artık tam bir muamma haline gelmiştir.
    kullanım amaçlarına göre; testo arttırıcılar, growth, tren, clenbuterol gibi bir kaç isimle bulunurlar.
    testo ve growth ürünlerinin çalışma mekaniği şudur; vücut yoğun kas antrenmanları sırasında ve dinlenme esnasında erkeklik ve büyüme hormonu salgılar. growth hormonu en çok bacak kaslarından olmak üzere kaslardan salgılanır. testo ise testislerden salgılanan erkeklik hormonudur. kas büyümesi ve daha yüksek enerji potansiyeli ortaya çıkarmak için kullanılırlar. kullanmaya bir kere başladıktan sonra genel olarak bir kısır döngünün içine girilir. aslında kullanılmaya başlama noktası çok belirgin derecede yol almış ve artık doğal yollardan ilerleme kaydedemeyen sporculara yöneliktir. vücut yapısına göre her anatominin bir sınır noktası vardır. genetik kodlama ne kadar büyümeye ve ne kadar güçlenmeye izin veriyorsa o kadar büyüyebilir ya da güçlenebilir vücut. işte bu noktadan ileri gitmek için steroidlere ihtiyaç duyulur. vücut geliştirme şampiyonalarındaki sporculara bu ürünlerin testi yapılmaz. çünkü ekranlarda gördüğümüz o dehşet verici, çirkinlik boyutuna gelmiş vücutlara zaten doğal yollardan ulaşmak imkansıza yakındır. kısacası kullanmış ya da kullanıyor olanları ayırt etmek çok kolaydır. sokakta ya da ekranda gördüğünüz normal bir insana göre çok hacimli görünen insanlar, genel olarak. bu maddelerin sonucudur. kısır döngüye sokmasının nedeni ise bu ürünlerin çok hızlı bir ilerleme kaydettirmesidir. örneğin bu tür ürünler kullanmadan 2 yıl aralıksız yapılan spor ile aldığınız yolu, bu ürünlerle 6 ayda alabilirsiniz. tabi bedellerini göze alabiliyorsanız. bu durumda bu sporla ilgilenenlerin çoğunda ayna hastalığı diye tabir edilen bir durum ortaya çıkar. kullandıkça yeniden kullanma eğilimi ortaya çıkar. gelişim asla tatmin edici olmaz ve sürekli büyüme istenir. sonunda ise hem vücut bu ürünlere bağımlı hale gelir, hem de kişi bu ürünü kullanmadan yaptığı spordan verim alamacağına inanmaya başlar.
    bilimsel açıdan kanıtlanmış hiçbir yan etkisi yoktur. çünkü test etmek mümkün değildir. örneğin bu ürünleri kullanmış olup karaciğer sorunları ile karşılaşmış bir kişi için tıp; bu üründen dolayıdır demez. çünkü karaciğer sorunu başka sebeplerden de kaynaklanmış olabilir. zararlı olduğu kesindir, ancak herkeste aynı etkiyi göstermediğinden dolayı zararı şudur denemez. dünya sağlık örgütü yaptığı bir açıklamada şunun gibi bir şey der; steroidlerin zarararları tam olarak tespit edilemez çünkü bir grup insanı alıp onlara 10 yıl boyunca steroid enjekte etmek insan haklarına aykırı. dolayısı ile bunu test etme şansımız yok.

bu ürünlerin yan etkileri ve zararları çok uzun zamanda ortaya çıkıyor. ve kesin olarak o ürüne bağlanamıyor. örneğin rich piana'nın komaya girdiğine dair bir haber var. magazin steroidlerden dolayı diyecek, fakat tıp aynı şeyi söylemeyecektir.

peki bu ürünlerin yan etkileri nelerdir; bilinen en belirgin ve halk arasında konuşulanı kısırlıktır. bu kısmen doğrudur. çünkü bu ürünlerin içerdiği testo miktarı insan vücudunun salgıladığından yaklaşık 1000 kat fazladır. bu kadar yüksek oranda hormon vücuda girdiğinde vücut; "bu hormon zaten dışarıdan geliyor ve hali hazırda çok fazla var" diyerek doğal üretimi durduruyor. bu da ilk etapta testis küçülmesine ve sperm üretiminin azalmasına neden oluyor. üstelik bu hormon çok fazla olduğundan dolayı, bunu baskılamak için kadınlık hormonu yani östrojen üretmeye başlıyor. bu da göğüs büyümesi yani ilk evrede uzun ve sivri görünen jinekomasti'ye, devamında önlem alınmazsa kocaman memelere yol açıyor. estetik operasyondan başka da hiçbir çözümü olmayan bir durum. yani steroid kullanmak beraberinde pek çok hormon baskılayıcı, arttırıcı ilaç kullanma zorunluluğunu yanında getiriyor. bu da karaciğere aşırı yük bindirerek karaciğer sorunlarına yol açabiliyor. karaciğer problemlerinden gelen akne sorunları baş gösteriyor. hormon dengesizliğinden dolayı saç dökülmesi. kadınlarda sakal, bıyık ve vücutta kıllanma ve yine saç dökülmesi gibi. sayılabilecek zilyon tane yan etki var ama bunlar başlıca olanlar. kullanım kesilmez ve gerekli önlemler de alınmazsa vücut testo ve growth üretimini tamamen bırakıyor. ve artık cinsel açıdan isteksiz, sperm üretemeyen ve tüm kasları yıkıma uğrayıp sarkmış bir vücuda sahip oluyorsunuz. dolayısı ile aşırı bir spor bilinci, tıp bilgisi ve deneyim gerektiriyor. sokak aralarındaki salonlarda ticareti dönen iğneler, sonucu geri dönülemez hasarlara yol açabiliyor. kullanıp da hiçbir yan etki görmemiş olan da var, hayatı kaymış olan da. dolayısı ile kullanmak(eğer dünya çapında bir derece alıp şan, şöhret ve para kazanmak istemiyorsanız ki bunu nasıl bir çalışma gerektirdiğini izaha gerek yok) dünyanın en gereksiz kumarıdır.
    ayrıca bu ürünler sadece kullanmakla bitmez. verdiği performansı sonuna kadar kullanmak, ciddi sakatlıkları göze alarak büyük ağırlıkların altına girmeyi gerektirir.

bu ürünlerin bir de vücut yağ yakımını hızlandırmaya ve anlık bir çok yüksek enerji potansiyeli ortaya çıkarmaya yönelik olanları vardır. başlıca kullanılanı genelde astım ilaçlarının içinde kullanılan clenbuterol'dür. sağlıklı bir bireyin doğal yollardan kusursuz bir beslenme ve spor ile inebileceği yağ oranı ortalama %12 kadardır. işte bu tür ürünler bu yağ oranını % 6-7'lere kadar çekip vücudu neredeyse sadece kas, kemik ve deri haline getirebilir. tüm damarlar belirginleşir. ancak kullanım sürecinde metabolizma hızı neredeyse iki katına çıkar. dinlenme zamanında bile nabız 1.5-2 kat artar. kalp atım hızı çok yüksek seviyelere çıktığıdan kalp krizi riski %600'e kadar artar. kan akışı aşırı hızlandığından karaciğer ve pankreas aşırı yorulur. deride kızarmalar meydana gelebilir ve bunun gibi bir çok etki görülür. dolayısı ile adonis çıkarmak için de, yine yukarıdaki gibi amaçlarınız yoksa bunlara bulaşmak da mantıksızdır.

en temel mantık: durağan hayatta spor sağlık için yapılan bir eylemdir. estetik görünüm zaten bu ürünlere ihtiyaç duymadan kazanılabilir. belki daha uzun bir zaman alacaktır ama, bu zaman ömrünüze ömür katacaktır. sağlığınızı riske etmeyecektir. hangi sporu yaparsanız yapın, sağlık için yapın. estetik zaten olacaktır...
  • sentetik olarak üretilmiş testosteron türevleri. kimyasal olarak testosteron'a benzedikleri için onun kas ve kemik kütlesini arttırma ektisini göserirler.

60'lı yıllarda kansızlık ve kas hastalıklarının tedavisi için üretilen bu maddeler bazı sporcular, özellikle de vucut geliştiriciler tarafından kas kütlesini ve genel vucüt performansını arttırmak için sıkça kullanılır. kullanımı, karaciğer kanseri, kalp ve damar hastalıkları, kan kolestrolünde artış,kısırlık gibi bir çok hastalığa davetiye çıkardığı gibi bir cinsiyet hormonundan beklenilmeyecek şekilde cinsel isteksizlik de yaratır. bunun sebebi anabolic steroidlerin varlığı nedeni ile vucudun daha çok ostrojen daha az testosteron üretmesidir. dışardan alınan hormon kesildiğinde geriye bol bol östrojen ve 130 kiloluk, kıvırtarak yürüyen kas kütleleri kalır.
  • protein sentezini arttırmak sureti ile kas gelişimini hızlandıran sentetik bileşenlerin genel adıdır.

sentetik testosteron türevlerinin anabolic steroidlerle karııştırılması yanılgısına sıklıkla düşülür, ikisi ayrı şeylerdir. anabolic steroidler protein sentezini arttırarak kas gelişimini tetiklerler, testosteron ise bilindiği üzere erkeklik hormonudur.
    peki neden bunlar kullanılır ve neden bu ikisi birlikte kullanılır ya da birlikte kullanılmak zorunluluğu mu var sorusuna gelirsek, neden kullanıldığı aşikar, kısa zamanda daha gösterişli ve hacimli kaslara sahip olma isteği.

anabolic steroid alındığında dışarıdan testosteron almak zorunlu mudur konusu ise biraz kompleks bir konu şöyle ki; siz steroidi aldığınız zaman bu maddeler doğal testosteronu baskılar. bu handikapı aşmak için dışarıdan testosteron takviyesi alma zorunluluğu doğar. burada dikkat edilmesi gereken nokta ise erkekte ostrojen üreten bir mekanizma yoktur, erkekte ostrojen testosterondan sentezlenir, dolayısı ile ne kadar fazla testosteron = o kadar aşırı ostrojen demektir. bunun da sonucu jinekomastidir. bu sebepten bu maceraya girişinler kür esnasında anti ostrojen de kullanırlar örnek proviron gibi. kür içerisinde ostrojen sentezlemesini önleyen ya da ostrojeni bloklayan blokerleri kullanmak da pek tavsiye edilmez zira bu sefer de steroidin etkisi azalır verim alınmaz. yani iki ucu boklu bir değnektir bu.

kür esnasında dışarıdan fazlasıyla testosteron alındığı için hipofiz testislere üretimi durdur emri verir. kür uzadıkça testisler tembelleşir, sperm üreten lh hücreleri atıl kalır. uzun kürlerde sonuç kısırlığa varabilir. kür bitiminde süreci hızla normale döndürebilmek için pct denen kısa kür uygulanır. burada pregnyl vurularak hipofiz kandırılır ve testislere üret emri vermesi sağlanır. eskiden prgnyl hamile kadın idrarından üretilirdi ve hastalık kapma tehlikesi büyüktü, şimdi sentetik olarak üretilebiliyor. peşinden ostrojen blokerleri kullanılarak biriken aşırı ostrojen bloklanır. fakat her şekilde, kürde alınan ölçünün %40-50 si kısa zamanda geri verilecektir bu da bir gerçektir.

bu işi spora yeni başlayanların yapmaları asıl tehlikedir. ilerlemiş sporcular zaten herşeyi göze almış, adamın yaşamı bu olmuş ve kullanımı hakkında da bilgi sahibi ama yeni başlayan gençler maalesef ilaç satıcıları tarafından aşırı dozlara teşvik ediliyor ve piyasada bolca bulunan sahte ilaçlarla da çok büyük tehlikelere atılıyorlar.
  • birkaç gün öncesine kadar ocak-mayıs arasında kürüne girmeyi düşündüğüm ancak sonrasında vazgeçtiğim doping türevleri. paylaşmayı ödev bildiğim için yazıyorum.

ömründe kayda değer hiçbir başarısı olmayan biriyim. hayatımın en depresif döneminde spor salonuna gitmeye başlayıp görece fit ve iri bir vücuda sahip oldum. bunun üzerine bende body building ya da powerlifting alanlarından birinde müsabık olarak yarışmak isteği hasıl oldu. kendi ağırlığımda bunun tek yolu, özellikle türkiye’de, bu meretlere düşmekten geçiyor.

çeşitli rahatsızlıklarım sebebiyle psikiyatrik tedavi görüyorum. psikiyatristimle bu durumu, steroid kullanma arzumu, paylaştıktan sonra hem kullandığım ilaçla etkileşimi açısından (edronax) hem de sebep olabileceği diğer sağlık sorunları açısından asla tavsiye etmedi. üstüne bir de, bu sporu böylesine içselleştirmemin sebebinin de geçmiş travmalarımla (25 yaşına kadar obez olarak yaşamış olmak ve şimdi yazmak istemediğim başka şeyler, an itibarıyla 27 yaşındayım) yanlış bir şekilde baş etmek olduğunu söyledi. yıkıldım o an. seansın devamında sorduğu sorulara cevap dahi veremedim. hayatımda beni mutlu eden başka bir şey olmadığını düşünüyordum.

ertesi gün yağmurlu bir günde yol bisikleti ile cardiomu yaparken yere düştüm ve sağ elim çatladı. elimi atele alan doktor üç hafta bisiklete binemeyeceğimi ve bir buçuk ay da ağırlık idmanı yapamayacağımı söyledi. tam da psikiyatrımın söylediklerini özümsemeye çalışırken bu tecrübe bana ilaç gibi geldi. ne elimin atele alınması beni üzdü ne de yoğun bir şekilde spor yapamayacak olmak. hayatımın odak noktası zannettiğim uğraşımın aslında nazarımda sandığımın yarısı kadar mühim olmadığını gördüm. gayet de bir buçuk ay ağırlık idmanı yapmadan durabilecektim, öyleyse hormon takviyesi almadan kendi çapımda estetik görünmek amacıyla bu sporu yapmak benim için yeterli olabilirdi pek âlâ.

muhatabım özellikle bu başlığa “ne yapsam, değer mi ki?” diye giren insanlar. değeceğini düşünmüyorum. kâr zarar hesabınızı iyi yapmanızı naçizane salık veririm. psikiyatristimin söylediğine göre hem steroidlerin yan etkilerinin hem de travmalarımla bu uğraşla baş etmemin olası sonuçları onulmaz yaralar olabilirmiş. kendisine müteşekkirim.
  • 16 yaşında bir çocuğa reçete edildiğini gördüğüm ilaç grubu, sebebi halsizlikmiş.
    (bkz: ağrı şoku)
    (bkz: toksik hepatit)
    (bkz: ex)
    (bkz: bunu yapan doktor olamaz)
  • bu maddeleri sadece sporcular almaz. örneğin yatalak hastalar, aids veya kanser gibi hastalıklara yakalanmış olanlar da kullanırlar. sorun bu maddelerin kas uğruna bilinçsizce kullanılmasıdır. amatör kullanıcılar genellikle performans eşiklerine gelmeden kullanıp gerçek etkiyi göremezler.
  • akdeniz üniversitesi tıp fakültesi tarafında yapılan bilgilendirici çalışma:

"anabolik steroidler oral olarak alınır veya kas içine enjekte edilirler. asla bir ven içine enjekte edilmemelidirler.

anabolik steroidler sıklıkla bir başka ajanla birlikte, aynı anda kullanılmaktadır. buna yükleme yada istif denir.

genellikle, kullanım dönemi ve bunu izleyen çekilme (abstinens) döneminden oluşan bir kısır döngü şeklinde tablo oluşmaktadır.

o kadar çok sahteleri ve taklitleri yapılmıştır ki hangilerinin gerçek olduğunu söyleyebilmek çok zordur.

anabolik steroidler nelerdir?

* anabolik steroidler doğal erkeklik hormonu “testesteronun” etkisini taklit eden ilaçlardır.
    * pek çok ticari isim altında satılmaktadırlar. sıklıkla kullanılan anabolik steroidler anavar, sustanon ve dianabol’dür.

neden kullanilmaktadirlar?

kişilerin anabolik steroidleri kullanmasının en sık sebepleri :
    * kas kitlesini artırmak
    * dayanıklılığı artırmak
    * daha güç eğitim (antrenman)
    * eğitimden sonraki toparlanma dönemini kısaltmak

bazı kişiler, anabolik steroidlerin kendilerini daha güçlü yada yada hızlı hissetmesine sebep olduğuna, psikolojik faydalarının bulunduğuna inanırlar. diğerleri ise kişileri daha agresif hale getirdiğine daha güç eğitimleri alabileceklerine inanırlar.

çok sayıda yan etkiler mevcuttur :

* akne gelişimi.
    * sarılık, tümör ve kist gibi karaciğer ve dalak hastalıkları.
    * artmış kardiak atak ve inme (strok) riski
    * değişken ruh hali ve agresyon.
    * tam uzamalarını tamamlamış kişilerde büyümenin durması ve kısalık.

erkeklerde şunlara neden olabilirler :
    * infertilite
    * testislerde küçülme
    * meme gelişimi.

kadınlarda şunlara neden olabilirler:
    *sesin kalınlaşması
    *vücut kıllarında gelişme
    * clitorisde büyüme.
    * kadınlardaki bazı yan etkiler geri dönüşsüz olabilir.

steroidler bağimlilik yapicimidir?

* steroidlerin bağımlılık yapıcı olduğuna dair gittikçe artan sayıda yayın mevcuttur.
    * bazı kişiler bırakmak istediklerinde çekilme semptomları yaşamakta olduğundan yardıma ihtiyaçları olabilir.

kanuni yaklaşim

anabolik steroidler sadece reçete ile verilmesi gereken ilaçlardır."

http://www.akdeniz.edu.tr/…0 anabolic steroidst.htm

*
  • spor için kullanmadan önce kendinize şu soruları sormalısınız;

*yeterli ve doğru besleniyor muyum?

*gerçekten verimli ve doğru teknikleri öğrendim mi ve doğru ağırlık ile limitlerimi zorladım ve gelişmem durdu mu?

eğer tüm bunları doğru yapıp (ki cidden çok zor) sınırlarınıza geldiyseniz o zaman da kendinize şunu sormalısınız

*bunu yaptığınızda getirisi ve götürüsünü hesaplayıp hala gerçekten risk almak istiyor musunuz?

hepsine kendinizi kandırmadan evet diyorsanız çok sıkı testler ve mutlaka dr desteği almaya çalışıp bu kumarı oynayın, şunu unutmayın bir başkasına zarar vermeyen dozlar sizin için ölümcül olabilir.
hesabın var mı? giriş yap