• beynin travmalarla baş etme yöntemlerinden biri*
  • -amnezi nedir biliyor musun?
    -evet biliyorum.
    -söyle o zaman nedir?
    -ne nedir?
    -amnezi..
    -o ne?
    -biliyorum dedin ya.?!
    -kim dedi?
    -sen..
    -ne zaman dedim?? ben öyle bir şey dediğimi hatırlamıyorum.!
  • (bkz: hafiza kaybi)
  • gecirilen siddetli bir sok sonucu gecmise ait hafizanin bir kisminin/tumunun kaybedilmesi.
  • tanımına ek olarak geleceği düşünme yetisini de ortadan kaldırır zira geleceğimiz hakkında plan yaparken başvurduğumuz şey eski deneyimlerimizdir.
  • bir gece uyanıp son 10 yılınızın olmadığını düşünün. ve ilerleyen saatlerde belki 10 saat sonra, belki bir gün sonra yavaş yavaş yerine oturduğunu anıların geri geldiğini düşünün. ve bütün anıları ilk defa yaşıyor olacaksınız. yani bir ölümü ya da bir mezuniyet törenini aynı anda yaşıyor olacaksınız. tarif edilemeyen bir hastalıktır. bu tabi binbir türü olan amneziden sadece bir türü ki bence en berbat türü. ya sil komple ya geri getirme kısa sürede. anlamak için yaşamak gerek.

ama siz yine de yaşamayın. bir gece uyanıp geleceğe mi gönderildim, kaçırıldım mı ben diye düşündüğünüz de bu entry'de hatırlayın diyeceğim ama hatırlamıyor olacaksınız eğer bu hastalığı yaşarsanız.
  • ruhun arar görmemesi için beynin yaşananları yok sayması hadisesi.

her insanın elinde bir amnezi iğnesi olmalı.
    ve belirli bir süre içinde yaşadıklarını unutmasını sağlayabilmeli. damara bir vuruşta 3 ay ikinci vuruşta 1 yıl üçte 3 yıl...
    hiç şüphem yok ki böyle bir yeteneğimizi açığa çıkaran bir iğne olsa 6 iğnelik hayatımda 4 vuruş kullanırım.

geçmişe dönmeyi istemekten daha farklı bir şey bu.
    geçmişe dönüp hatalarımı telafi etmekten bahsetmiyorum.
    çünkü hatalar ne olursa olsun tekrarlanacaktır çünkü hata dediklerimiz bizim ömrümüzde yaptığımız yanlış seçimlerden başka bir şey değildir.
    ve her seçim onu seçen kişinin hayatının bir yansımasıdır. ve her seferinde benzer seçimler ya da aynı sonuçları doğuracak farklı seçimler yapılacaktır.

o yüzden seçimler hep aynı felaketlerle sonuçlanacağı için sadece amnezi olmak istiyorum.
    10 yıl öncesiyle bugün arasında yaşadığım hayattaki anıların yok olmasını istiyorum.
    hafızamın 10 yaş daha genç olmasını... böylece yaptığım hataların sonuçlarını hatırlamayacağım sanki hiç hata yapmamış gibi.

şimdi aklıma geldi de benim istediğim şey tam olarak, (bkz: eternal sunshine of the spotless mind)
  • beynin kapasitesinin dedebayta transfer olması
  • kimseye anlatamıyorum yaşadığımı. ne eşime dostuma ne etrafımdakilere ne de doktorlara. herkes birşeyleri unuttuğunu söyleyip kendinden örnekler veriyor, unutmanın normal olduğunu söylüyor, normal değil.

çok kıymetli olan şeyleri, kıymetsiz olan şeyleri, okuduğum kitapları, izlediğim filmleri, çocukluk anılarımı, gençlik anılarımı, yetişkinlik anılarımı, 3 gün önce okuduğum bir köşe yazısını, dost sohbetlerini, herşeyi ama herşeyi unutuyorum.

nöroloji, dahiliye, kan tahlili, vitamin ölçümü vs.vs. başvurmadığım yol kalmadı teşhis yok, gelen yanıtlar standart "olağan".. hiç de olağan değil.

çok acıtıyor sözlük kimsenin anlamadığı kadar çok. en çok acıtan ise yaşadığım şeyin herkesin kendinden verdiği örneklere hiç benzemiyor olması. günün birinde sevdiklerimi, beni sevenleri, hayatıma anlam katanları, hayatına anlam kattıklarımı, sevinçlerimi, hüzünlerimi, attığım çığlıkları, döktüğüm gözyaşlarını unutmaktan çok korkuyorum. öyle korkuyorum ki bunlar günün birinde gerçekleşecek ve ben demiştim diyemeyeceğim, çünkü bunları da unutacağım..
hesabın var mı? giriş yap