• alp arslan : eğer ben senin esirin olsaydım, bana ne yapardın?
    iv.romanus : öldürürdüm veya konstantinapolis* in sokaklarında dolaştırıp rezil ederdim
    alp arslan : benim cezam çok daha ağır olacak; seni bağışlıyorum ve serbest bırakıyorum..

malazgirt savaşından sonra çadırına esir olarak getirilen iv. romanus* ile yaptığı bu konuşma ile karizması tavanı delip geçmiş müthiş selçuklu sultanı..
  • malazgirt meydan muharebesi’nin komtanı, selçuklu sultanı, çağrı beyin oğlu, hristiyanların kâbusu, bir cenq insanı, 31 yaşında ölmüştür, aslan bi insandır. oğlunun adı da melikşah’tı bu arada.
  • harzemli yusuf'un ölümcül hançer darbesi sebebiyle can çekiştiği yatağında, oğlu melikşah'a buna kibrinin sebep olduğunu fısıldamıştır.

"ne yazık! bana yapılan uyarıları göz ardı ettiğim için, beni gece gündüz korumaya çalışan o yiğit savaşçılara işlerini yapmalarına izin vermediğim için, yiğitlik arzum sağduyuma üstün geldiği için işte acı içinde ölüyorum. sana öğretilenleri hep aklında tut oğlum ve sakın kibrinin sağduyunu engellemesine izin verme..."
  • ilginç bir şekilde ölmüştür.
    tarih malazgirt zaferinden 1 yıl sonrası, 1072. karahanlılara ait bir kaleyi kuşatır, kale komutanını yakalayıp getirirler. kale komutanı ise bir afgan yerlisi gurludur.
    gurluları, gaznelileri 1187'de yıkan topluluk olarak hatırlamaktayız.
    sultan alp arslan birebir dövüş teklif ediyor bu genç, iri yapılı gurlu'ya. askerlerine de emir veriyor, mücadelenin sonuna kadar kimse yerinden kıpırdamayacak. kendisi ok ve yay alır, ona da hançeri verir.
    bu mücadelede alp arslan ölür.
    peki alp arslan neye güveniyordu ?
    tarihi kaynaklara göre çok iyi ok kullandığı ve ıskalamadığı söyleniyor.
    şunu da kendisi söylüyor: '' hayatımda bir defa oku ıskaladım zannediyorum o da ölümüme neden olacak.''
  • malazgirt savasindan saldiri emri vermeden once askerlerine cuma namazi kildiran hem turk hem musluman-dinibutun komutan, muhtesem mozaik..
    kalmadi onun gibiler..
  • buyuk zaferler kazanmak icin kucuk savaslari kaybetmek gerekir sozunun sahibi buyuk turk
  • "savaşı, sonunda zafer olduğu için seviyorum "- alp arslan
  • son sözlerinde ölüm sebebinin kendi kibiri olduğunu söylemiştir.
  • doğu romanın gücünü kesin olarak sonlandıran sultandır. malazgirti kaybettikten sonra doğu roma imparatorluğu askeri ve siyasi güç olarak önemini hızla yitirmiştir. rivayete göre bir esirle yaptığı kavga sonucu aldığı yara ile pisi pisine ölmüştür. kardeşi kara arslandır ve kuzeyde kafkasları işgal edip orada oturmuştur, alp arslan'ın dini bütünlüğü tartışılır zira o dönem türk soyu her ne kadar müslüman gözüksede bir kısmı siyaseten bir kısmı fikren müslümandı ve günümüzdeki kadar düzgün uygulanmıyordu.

o dönem hala yoğun şaman etkileri vardır. en basitinden merv'e gömülmüştür ve mezarı vardır. en büyük başarısı malazgirt gibi gözükse de devrin en güçlü veziri nizamülmülk ile güçlü bir devlet idaresini temsil ediyordu. oğlu sonradan anadolu selçukluları kuracak ve anadolunun gerçekten türkleşmesinin ilk adımını atacaktır,öğleki haçlı seferleri dahi söküp atamamıştır. ve evet yüz türk büyüğünden biri olmayı hak eden adamdır. fatih sultan mehmet gibi zamansız ölümleri olmasa idi tarihin akışını bambaşka mecralara sürebilirdi.
  • içtiğinde kontrolünü kaybedermiş . ibnü'l adim'in "bugyetü't-taleb fi tarihi haleb"'inden aktarıyorum (s.18):

"sultan, haleb önlerinde kendini kaybedecek kadar içki içtikten sonra:
    - şu bedevi emirini, yani mahmud'u huzuruma getirin, boynunu vurayım
    diye emir verdi.
    bunun üzerine köleler, hace-i buzurg'a gidip:
    - sultan böyle böyle söyledi
    dediler. vezir derhal sultana gitti ve:
    - ey alemin sultanı, senden böyle bir şey nasıl zuhur edebilir
    dedi. sultan iyice sarhoş bulunuyordu. bu nedenle şarap kabının içindeki tasla vezire vurup:
    - onu isterim
    dedi. tas vezirin yüzünü bereledi. bunun üzerine vezir, otağın bir bölümünde bulunan hatun'a gidip:
    - ey hatun, bize yardım et, yoksa asker telef olacak ve birbirini yağma edecekler; durum şu merkezdedir
    deyince hatun hemen kalkıp sultana gitti. onu gören sultan
    - niçin geldin
    dedi. hatun da:
    - yat, uyu, çünkü sen sarhoşsun
    dedi.
hesabın var mı? giriş yap