• süper bir başlangıç hikayesi vardır, hitler rejimi sona erince almanya'da ilk olarak paralar değiştirilir, ve bunlar amerikada basılıp uçaklarla almanyaya getirilir. frankfurtta depolanıp dağıtılmaya başlanırlar.
  • hiç kimse belirtmemiş ama efsane grup derdiyoklar'ın gurbet temalı bir şarkısı. hele şarkının sonundaki sololar, bende yeşilçam film müziklerini dinlerken oluşan gülümsemeye benzer bir gülümseme yaratıyor.

not: kurbağalaşan link güncellendi.
    not 2: linkler kurbağalaşınca link vermemeye karar verdim, isteyen dinler zaten.
  • geçen gün yapılan 40-45 dakikalık bir referandum anketinde gördüğüm bir adamın, hala almanyanın para birimini mark sanmasıyla şaşkına uğradım. ülke cahil insan dolu...
  • çocukluğumun bayram harçlığı.
    hiç bozdurmaz, biriktirirdim.
    sonra gittim 486 dx 4 100 aldım o marklarla. windows 3.1 vardı hemde.
  • elimde 2x2 mark, 3x1 mark, 2x50 pfennig, 6x10 pfennig, 1x5 pfennig, 1x2 pfennig olmak üzere toplam 8.67 mark kalmış. yarın öbür gün euro'dan mark'a dönüş olursa gider bi burger menüsü yeriz.

koleksiyonerlere duyulur, 1 markların birisi 1950 yılından kalma.
  • 2012'de tekrardan görebileceğimiz para birimi.
  • an itibariyle 1.5793 tl dir.
    kaynak : https://goo.gl/vrgjrv
  • 90'lardan kalma bir anı
  • ab ülkeleri içinde italya, fransa ve diğer ülkelerde eski para birimlerin değişim süreleri dolduğu için euroya çevrilmiyor. almanya’da ise halen dm, alman merkez bankası tarafından euroya çevrilmeye devam ediyor. alman halkın günlük yaşamından bir türlü silinmeyen dm, yapılan çoğu alışverişler eski para birimi üzerinde çevrilip mukayese ediliyor.
    değeri düşük olan madeni paralar içinde almanlar tarafından uğur ve şans getirildiğine inanılan bakır renginde olan 1 pfennig madeni para en çok hatıra olarak saklanan bozuk para. dolaşımda halen 9.7 milyar adet 1 pfennig bulunuyor.
  • tarihe karışmış bir para birimi (bkz: mark)
hesabın var mı? giriş yap