• yaklaşık 1 yıldan fazladır yaşadığım şehir. ayrıca buraya gelecekler için nerede ne yenir/ne içilir aşağıda paylaşmak istedim.

coffedelia : çok başarılı pizzaları mevcut ayrıca bahar ve yaz aylarında bahçesi oldukça keyiflidir.
    çiçek mangal : köfte, döner ve pide için ideal mekanlardan biridir.
    orient : adana kebap ve pideleri tek kelime ile mükemmel. fiyatları da normalin altındadır.
    cofferoom : piyası tipik bir bağdat cad. mekanı. yemekleri başarılı.
    del papa : italyan restaurantı. yemekleri ve fiyatları uygundur.
    real fish : raki balik yapabileceginiz bir yer. ayrica kokorec ve midye bulabilirsiniz
  • - ciddi anlamda küçük bir havalimanı ve dolayısıyla free shopu var. migroslarda falan bir köşede şekerleme satan ufak dükkanlara benziyor.
    - havaalanında; polis mi, asker mi, yer görevlisi mi tam olarak anlayamadığım ama çokça asker görünümünde tipler var. üniformaları ve kafalarındaki gereğinden büyük şapkalarıyla daha ülkeye adımınızı attığınız anda yusufcuk kardeşliğine hoşgeldiniz mesajı veriyorlar.
    street fighter karakterlerinden birine benzettik hatta: http://www.flashtrackz.com/…hter_flash_ft.large.jpg (soldaki eleman ama bunun daha korkuncunu düşünün.)
    - yemekleri aşırı yağlı ve tadları gerçekten kötü.
    - hiçbir yerde dolar kabul edilmiyor. kendi para birimleri tenge. 1000 tenge yaklaşık 10 dolar.
    - her şey pahalı. magnete 7 dolar verdim (çüş)
    - hizmet sektöründe çalışan insanların yalandan sempatik tavırlarını zaten artık yadsımıyoruz evet ama bunlar dudaklarının kenarını bile bükmüyor. aşırı somurtkanlar. gülen yüz görmek nasip olmadı.
    - rixos, en iyi oteli ama kahvaltıda et ürünlerinden sadece domuz eti vardı.
    - her yer yemyeşil, caddeler geniş ve temiz.
    - görebildiğim kadarıyla insanlar trafik kurallarına uyuyor. en azından, yaya geçidi kuralı işliyor.
    - yaz saati uygulamasıyla türkiye'den 3 saat ilerde.
    - uçakla, istanbul'dan yaklaşık 6 saat sürüyor.
    - hiç cami görememiş olmam da ufak bir ayrıntı sayılabilir.
  • dünya sağlık örgütüne üye olan tüm ülkelerce onaylanmış, halk sağlığı açısından önemi olan temel sağlık hizmetleri bildirisinin imzalandığı ve bildiriye adının verildiği şehir.
  • kışı çok soğuk yazı kurak sıcak olan şehirdir. dağların arasında olmasından dolayı rüzgar olmadığı için kış iken -25 derece dahi görseniz türkiye'deki gibi bir -25 soğuk olmaz. evlerin içi hamam gibi atletle yatarsınız, ülkede doğalgaz olduğu için o da ucuz. ayrıca kış trafik de çok kötü olur, her araba tıngır tıngır gittiği ve dönüş ışıkları olmadığı için 4lü yollarda ortada arabalara birikirve bu trafiğe neden olur. içki, sigara araba, benzin türkiye'ye göre çok ucuz fakat ev kiraları ve fiyatları ateş pahası. market alışverişi genel olarak türkiye'ye benzer fakat ekmeklere halen alışamadım. baton dedikleri bariz betona benzeyen bir ekmek var aman diyorum. rusu, almanı, korelisi boldur, türk sayısı azdır fakat hep beraber takıldıkları için çok gibi gözükürler. bu şehirde insanlar tatil olmasını istemez çünkü yapacak çok birşey yoktur özellikle başı bağlı, evli erkekler için. canı sıkılan dağa çıkar kayak yapar, tek exclusive hobi budur diğer ülkelere göre. ata binilir ucuzdur. tabelaların hepsinde rusça ve kazakça bulunur. muslukların sıcak soğuk hep terstir. kazaklar sadece selamın aleykümü bilirler kimse aleyküm selam demez. kazaklar çok milliyetçidirler, kesinlikle osmanlı türk şu bu muhabbeti açılamaz. kel ve gözlüklü kazak diye birşey yoktur. geceleri yol kenarlarında anahtar sallayan tipler olur, bunlar karı varsa bende de boş daire var demektir. taksi yok denecek kadar azdır, herkes taksi yapar. otobüslerin birçoğu elektrikle çalışır.
  • 80'leri seven şehir. bulunduğum süre içersinde her yerde cheri cheri lady, one way ticket, self control çalmaları, yaş itibari ile yaşayamadığım bir dönemi bana yaşatmıştır.
  • cok guzel bir sehir oldugunu soyleyebilirim.
    her caddesi bagdat caddesi'nden dahi daha genis.
    trafik duzenli akiyor.
    yoldan yaya gecerken durup yol veriyorlar lan...

musluktan su icilmiyor.
    sadece daglara yakin yerlesim yerlerinde icilebiliyor.

meyve sebze falan ayni bizim gibi.

acayip suşi yiyorlar.
    her taraf suşi lokantasi. (midemi bozdum, milleti kiramadim diye suşi denedim, ölecem...)

bakimsiz ve dahi makyajsiz kadin gormek imkansiz gibi bir sey.
    saclari genelde hepsinin uzun ve bakimli. bundan dolayi da sampuan firmalari resmen üşüşmüşler buraya. deli yatirim yapiyorlar.

ulke nufusunun %8'i burada.
    toplam nufusun alim gucunun ise %30'u burada.
    yani anlayacaginiz, diger sehirler yine muhtac, yine fakir...

ha bu arada beyler, kizlari tek kelimeyle mu-kem-mel...

sacma detaylar verdim farkindayim...
  • baya bir sözlük yazarlarının olduğu şehir. bir akşam sözlük buluşması yapıp bira içmek güzel olur.
  • ikinci vatanım olan şehir. doğasıyla, ortamlarıyla, yemekleriyle o kadar çok alıştım ki artık türkiye'ye dönmek bile istemiyorum.
  • ruslar bu sehri yozlastirmamistir buraya 3 gun gelenlerin yaninda kazak tercumanla gezenlerin kicindan uydurdugu elementtir. sehirde yasayan biri olarak soyluyorum ki bu sehiri ruslar yapmasa bu sehir bu kadar guzel olamazdi sehrin tum duzgun isleyen isletmeleri ruslarin elindedir. akilli fasist olmayan kazaklarda kendileri soylemektrdir ruslar olmasa biz tembel milletiz diye
  • 2011'in son 10 gününü geçirdiğim, kalbimin yarısını orada bıraktığım, orta asya'nın incisi şehir. kazakistan'ın eski başkenti. ben astana ile almatı'ya ankara-istanbul benzetmesi yapıyorum. insanlar güler yüzlü, trafikte diğer insanlara saygı var. bir de hava -10 derece olduğunda insanlar "bugün hava ne güzel" diyorlar ya, ağzına ağzına vurasım geldi bi ara ))
hesabın var mı? giriş yap