• bugün koltukları sökülürken gördüğüm sinema.
    açık olucaktı öyle söylemişlerdi, sabah taksime gittim kahvaltı yaptım son kez kadife kaplı kapısından içeriye girip film izleyecektim ama koltukları söküyorlardı. acele ettiler dedi görevlilerden birisi istersen girip dolaşabilirsin dedi. her odaya girdim tüm katları dolaştım son kez tarihi salonu dolaştım bir kaç da fotoğraf çektim. hava çok kapalıydı, kasvetliydi, bi de alkazar sineması kapandı bugün.
  • yerine starbucks, the house cafe, bilemedin kafe pi acilacagini tahmin ediyorum.

bence istiklal uzerindeki her bir binayi satin alip $ube acmalilar. afm, cinebonus falan da be$er sinema acsin. hayati sikmeyi nasil istiyorum belli degil.
  • kapanacağı haberini dün arkadaşımdan duyup, fena halde bozulduğum yegane avrupa filmleri sineması.
    hayatımda izleyip de en çok etkilendiğim filmleri izleme şansını bulduğum ve istanbul'da belki de türkiye'de alternatifinin olmadığını düşündüğüm biricik sinema.
    son 2-3 yıldır pek gitmesem de, her önünden geçişimde, muhakkak hangi filmlerin gösterildiğine bakıp, içime huzur-yüzüme tebessüm katan sinema.
    salonlarını, rakamlarla değil, isimlerle adlandıran sinema.
    gay-lezbiyen-biseksüel-transeksüel film festivaline ev sahipliği yapmış sinema.
    başka hiçbir sinemada gösterilmeyen filmleri, izleyiciyle buluşturan sinema.
    sinemanın hakkını veren sinema.
    entry'mi gitgide saçma, müdavimlerini de gitgide üzücü bi sona doğru yaklaştıran canım sinema.
  • bugün an education adlı filme alkazar sinemasına veda ettim. çoğunuza abartı gelebilir ama çok sevdiğim birinden kopmuş gibi hissettim. ben bu sinemada çok film izledim dostlar. çok defa da benden başka bilet alan olmadığı için diğer sinelardaki seansları da kaçırarak geri döndüm. her ne kadar tuvalaetleri sidik koksa da, koltukları eskimiş olsa da bende değişik hazlar uyandırmıştı. bu eksikliklerin parasızlıktan kaynaklandığının farkındaydım. gözümüze gözümüze sokulan sinema komplekslerinden uzakta kalmaya çalıştım. o merdivenleri her çıkışımda devasa afişlere bu filmi izledim, bu filmi izlemedim diye baktım. işte bugün ben bunlara hüzünle veda ettim.
  • derler ki, ben diyorum, "tarihi sinemaları yavaş yavaş kapanan bir şehri yönetenler, yaşayanlar, umursamayanlar, böyle zamanlarda utanmayacaklar da, ne zaman utanacaklar?"

alkazar... her şeyi geçtim, böylesine güzel bir isme sahip bir salon kapandığı için bile üzgünüm. vay arkadaş. gittikçe embesilleşen bir türün mensubu olmak ağır geliyor lan bazen.
  • geçen gün sökülen koltuklarını görünce içimi cız ettiren sinema. en son vavien'i izlediğim salon... film festivali eksik kaldı, beyoğlu eksik kaldı, onat kutlar'ın düşü yarım kaldı... beyoğlu'nda bir renk daha soldu. ali muhiddin hacıbekir, inci, emek sineması, panter kırtasiyesi ve * robinson crusoe 389'a bir şey olacak diye endişeleniyor insan. hele markiz'in halini gördükçe...
    http://www.radikal.com.tr/…03.03.2010&categoryid=82
  • çoğu kez tekbaşıma gittiğim,
    sevdiğim filmlerle tanıştığım,
    güzel eski merdivenlerinde kocaman güzel film afişleri bulunan
    bir sinemadır.
    sinemaydı.

izmir köşk sinemasını hatırladım bu sabah.
    bu kez imza toplayacak kimse de yok kapanmasın diye ...
  • emek sinemasının recep ivedik gösterdiği dönemde neredeyse kimsenin yüzüne bakmadığı, 1-2 kopya vizyona çıkan özel ve güzel filmleri göstererek ayakta kalmaya çalışan bir sinemaydı. kapanmasına emek kadar ses çıkarılmaması son derece ironik aslında.
  • haberi ilk duyduğumda içimde çok büyük bir burukluk oluştu.sanki çok sevdiğim birini kaybettim.bence beyoğlunda inci pastanesi hacıbekir ne ise alkazar da o kadar simgeydi .kapitalizmin son zaferi olarak da bakılabilir olaya . ama asıl benı şaşırtan ülkemizde milyarlarca jeeplere binen o kadar sinema oyuncusu-yapımcısı var.hiçbirinin mi aklına gelmedi bu sinemaya destek olmak .en azından şu an bu entryleri okuyan bir oyuncu ya da maddi durumu iyi bir sinema sever varsa onlara sesleniyorum. hala çok geç olmadığına inanıyorum "yeni rüya" sineması nasıl tekrar restore olduysa alkazar çok daha güzel olur.
  • yarım saat boyunca aradığım, önünden dördüncü geçişinde görebildiğim sinema salonu*. istiklal caddesinde, saray muhallebicisinin karşısında bulunmaktadır.
hesabın var mı? giriş yap