• 12 eylül'ün getirdiği baskılar sonucu yurtdışına çıkmak zorunda kalan ali asker, 1954 yılında 12 çocuklu bir ailenin çocuğu olarak tunceli'nin hozat ilçesinde doğdu. saz çalan babası ve türkü söyleyen annesinin etkisiyle, küçük yaşta saz çalmaya başladı. 1967 yılında ailesi ile birlikte elazığ'a taşınan asker, babasının kahvehanesinde çalışmaya başladı.

1967-69 yılları arasında elazığ halk eğitim merkezi'nde türkü söylemeye başlayan ali asker, ünlü halk ozanı aşık mahsuni ile birlikte turneye çıktı. anadolu turnesinin ardından ankara'ya giden ali asker, ilk öğrenci yürüyüşlerini burada gördü. sonraki yıllarda kendi söylemleri ile, yürüyen öğrencilerin söylemleri örtüşecek ve ali asker onların gürleyen sesi olacaktı.

siyasi görüşleri nedeniyle (bkz: tunceli)'de birçok defa gözaltına alınan ve kısa sürelerle cezaevlerinde yatan ali asker, son olarak 9 eylül 1980'de serbest bırakıldı. ama üç gün sonra (bkz: 12 eylül darbesi) olduğunda baskılar arttı. kardeşi zeynel abidin ceylan, bu dönemde ankara'da (bkz: işkence) gördüğü sırada öldü. 1981 yılında tekrar yakalanarak 2,5 yıl cezaevinde yatan ali asker, serbest kaldıktan sonra 1984 yılında almanya'ya gitti. 1987 yılında evlenen ali asker'in 16 yaşında şafak isimli bir kızı ile 5 yaşında doğuş adında bir oğlu bulunuyor.
    ve bir röportajında yeni çalışmalarınızda bir değişiklik görecekmiyiz? sorusuna
    "herhangi bir değişiklik yok. bugünden bir sonrasını söylemeye çalışıyorum. değişiklik, kendine devrimciyim, demokratım ve sorumluyum diyen insanların kendi sorunlarına sahip çıkmasından geçer. ben bu değişimi bekliyorum. halen de o değişim sağlanamadı. cesaretli olsunlar. cesur olsunlar. çünkü biz hırsız değiliz. soyguncu değiliz. mafya değiliz. yeni çalışmalarım dünya halklarının kardeşliği içindir. savaşlar olmasın, insanlar aç kalmasın, insanlar barış içinde yaşasınlar. biz de barış içinde bir ağaç, bir çiçek dikelim diyoruz. söylediğim türkülerin içinde umut var. benim türkülerimde karamsarlığa yer yok. " diye cevap verecek kadar yüreğini ve bilincini ve ezgilerini diri tutmayı başarabilmiş devrimci sanatçı.
  • metris'in önü adlı türkünün yaratıcısı

şu metris 'in önü
    bir uzun alan
    bir tek seni sevdim
    gerisi yalan
  • 22 şubat'ta 23 yıl sonra ilk kez konser veren sanatçı... uzun yıllar sürgünde yaşamak zorunda kalan ali asker türkiye'ye geldikten sonra ilk konserini ödp'nin kuruluş yıldönümü etkinlikleri için bulunduğu ankara'da vermişti, bu ikinci kez çıkışıydı sevenlerinin önüne. ancak konserin hemen ardından gözaltına alındı. kendisi aslında türkiye cumhuriyeti vatandaşlığından 12 eylül döneminde çıkarıldığı için fransız tabiyetine geçmişti. bu nasıl bir gözaltı, yabancılar şubesi mi gözaltına aldı, henüz netlik kazanmadı...
  • sevgilim eylem güzelim benim
    yitik bir ülkeyi korumaya değil
    yeniden kurulacak bir ülkeyi
    aşkla örmeye benzer devrimci olmak....

dizelerinin yaratıcısı...
  • almanya'da ya da avrupanın herhangi bir kentinde düzenlenen devrimci gecelerin olmazsa olmazı, vazgeçilmez sanatçısıdır. hatta bahnhof'tan gecenin yapılacağı salona doğru giderken yolda sazı omuzunda yürüyen ali abiye rastlamışlığımız ve sohbet etmişliğimiz de vardır.

gecenin asıl sanatçısından önce sahnede yerini alır ve mutlaka nazım hikmet'in,

"işler atom reaktörleri işler,
    yapma aylar geçer güneş doğarken"

dizeleriyle başlayan umut şiirini okurdu.
  • 80 öncesi dönemin bir sanatçısı olması ve uzun yıllar sürgünde olması sebebiyle fazla dinlemeyemediğim. ödp nin ankara'da düzenlediği konser öncesi meşrutiyet caddesinde sürekli çaldıkları şarkısının melodisi hoş gelse de sözlerini anlayamadığım için pek birşey ifade etmemiş olan ve dün gece radyoda aynı şarkıyı duyup, melodisinden tanıyıp, sözlerini de anlamamla muhteşem bir sanatçı olduğuna karar verdiğim[tek şarkıdan? peh peh peh!]insan
  • 12 eylul’de devrimci yol davasinin saniklari arasinda yer almis, 1983 yilinda almanya’ya iltica etmis. 20 yil aradan sonra tekrar turkiye'ye donmus.

ilk kasetinin hikayesi oldukca ilginc;

ankara'ya yeniden dondukten sonra almanya’dan gelen bir akrabasi gel sesini teybe alalim demis. odada surekli aglayan bir de cocuk sesi oldugu halde turku soylemis. yillar sonra ahbaplari senin kasetin cikmis deyince sasirmıs, ne kaseti, ben kaset maset cikarmadim diye. isin asli sonradan cikmis, sesini teybe alan akrabasi almanya’ya gidince cogaltmis kaseti, cogaltila cogaltila turkiye’ye kaseti cikti diye ulasmis.
  • somadaki cinayet ile beraber uykumda bile şarkısını mırıldandığım kişi.

patronun pis mikrop sesi,
    amerika'nın kisvesi.
    http://www.youtube.com/watch?v=7gypoj6rn20

edit: düzeltme
  • ilk konserine gittiğim halk müziği ve protest müzik sanatçısı. belki de 7 yaşındayım o zamanlar babam sağ, beraber gitmiştik. şu metrisin önü, oy dağlar ali asker deyince akla gelenler.
  • oy dağları ne sörler ya bir yüzlüğü kafaya diksen hakkın var.
hesabın var mı? giriş yap