• "ülen 2 tık tık bi şıkşık yapıon neymiş film afişi... hasssktir lan ordan"

"la o makina bende olsa ben de çekerim aynı fotoğrafları"

"atom bombasını buldun da canın isteyince atabilion mu y.rraaam ?"

önermelerini yapan insanlarımızın da gönülden sevdiği bir atasözümüz...
  • bi yazılımcıya söylenebilecek en saçma laflardan biri. haa, mesleği bırakayım o zaman, nasıl olsa makine yapıyor esas işi :)

geçen çalışma odama bi tezgah yapayım, yazılımla elektronik/mekanik işleri ayırayım dedim. hem havya istasyonu, lamba, kesme matı vs. ona göre düzenleyeyim istiyorum, hem de bi işi yarım bırakıp sonra mesaiyi tamamlayıp geri dönme fırsatım olsun istiyorum.

neyse, internette istediğim gibi sağlam bi tezgah bulamadım, daha doğrusu bulabildiklerim çok pahalı geldi gözüme. ben de 350 liralık çam kereste siparişi verdim, evde de kullanmadığım eski açılır kapanır masayla bi sunta rafı gözüme kestirdim. koca bi haftasonunu yedi, ama çok güzel oldu tezgah, kaya gibi de sağlam. çok yoruldum ama içime sindi yaptığım iş.

son gün babam bendeydi maç izlemek için, ben de tezgahı yaparkenki tutkumun aynısıyla anlatıyorum ballandıra ballandıra, bak bunlar şurdan geldi, elektrikli testereyle şu parçaları şöyle kesip birleştirdim, şuradaki delikler böyle, buradaki zımpara o şekil, vernik bu şekil, şu aletle pah kırdım vs.

adam hepsini dikkat ve ilgiyle 2 saat dinledikten sonra, "alet işler el övünür, çok çeşit aletin var" dedi. bir cümleyle benim bütün tutku sevinç övünç kıvanç yerle bir.

hani bi yandan eski komünist, "üretim araçlarının mülkiyeti bağlamında kapital emek ilişkisi" mesajı veriyor benim gibi yeni yetme küçük burjuvaya. bi yandan da ayar veriyor: "pehh, o kadar alet bende olsa ben de yaparım herkes yapar, matah iş yaptın".

bi adamın babasının takdirini kazanması mümkün değil arkadaşlar bu dünyada :) canım benim.
  • (bkz: mastürbasyon)
  • bahsi geçen aletin primitifliği ile doğru orantılı olarak şiddeti artan önerme..

sağda solda bulunmuş hurda tahtaları işleyip bir şeye dönüştüreceksin örneğin.. bu tahtaları ihtiyaç duyulan şekil ve boyutlara getirirken kullandığın alet elektrikliyse (elektrikli testere, dekupaj, planya, freze, torna, zımparalama aletleri..vs) işin çok daha kolay biter ve nihayetinde övünç katsayısı görece düşüktür..

fakat kullandığın ekipman eski usul testere, eğe, zımpara kağıdı, ıskarpela, çekiç, rende falansa elektrikli aletle birkaç saatte rahatlıkla ortaya çıkabilecek ürün için en az üç gün uğraşman gerekir ama günün sonunda birim üretimde övünç katsayısı da maksimuma yaklaşır böylece..

ıvır zıvır işler için almam gereken bir dünya elektrikli tezgah üstü ve el aleti varken malum mali durumlardan ötürü bunlara erişemediğimden onbin yıllık ilkel metotlarla harttırı hurtturu uğraşarak ortaya koyduğum nesnelerle daha derin bir bağ kuruyor ve işin sonunda kendimi daha bir "başarmış" gibi hissediyorum.. harcanan emekle, dökülen terle ve feda edilen zamanla ilgili olsa gerek..
  • kanimca zit iki anlama da cekilebilen, hakkinda yazilan diger fikirleri de okuyunca kafami tamamen allak bullak eden atasözümüz. benim cikardigim iki anlam su:

birinci anlam : bir kisinin (el) bir isi tamamen kullandigi aletin hüneriyle yaptigi halde kendine pay cikarmasi. burada "el"e bir elestiri, alcakgönüllülüge cagri, "fazla övünüp de götün kalkmasin, o alet olmasa nah yapardin" öğüdü var.

ikinci anlam : bir is her ne kadar aletlerin yardimiyla yapiyor gibi görünse de esas marifet o aleti dogru sekilde kullanan eldedir. burada ise tam tersi "el" e övgü var.

örnek olarak, studio max kullanarak bir 3d tasarimi yapan kisiyle ilgili "eee, alet isler el övünür" yorumu yaptigimizda bu "iyi de esas marifet stüdio max'da, 10 bin dolarlik progam var altinda, yiyorsa windows paint ile yap bakalim" anlamina da gelebilir, "adam studio max'i konusturmus be, helal olsun" anlamina da gelebilir.

zamaninda türkce bilgisiyle pek bi övünen dersane hocamiza da sormustum, "iste bu atasözü bizim milletimizdeki cifte standardi anlamamizi sagliyor" diye lafi kivirip siyrilmisti.
hesabın var mı? giriş yap