• oğlum ne cahil adamlarsınız lan!
    oyuncu vursa anlarmış da görüntü yönetmenini nasıl vurmuş! lan kamera bu kişide zaten, çekti silahı objektife, güm vurdu dop*'u.
    sinemayı tiyatro sanan mallar var aranızda.
    *director of photography.
  • daha önce, aktörün kameraya dönük biçimde silahı doğrultup arka arkaya ateş etmesi gereken bir filmin setinde bulundum. kullanılan silah gerçeğe yakın bir görünüm için kuru sıkıydı ve çekim sırasında boştu; patlama daha sonra görsel efektle görüntüye eklendi. çekim öncesinde mermi yatağı kontrol edildi, açık alanda tehlike oluşturması mümkün olmayan bir boşluğa doğrultulup gerekli izinleri ve lisansı olan görevliler tarafından dolu olmadığı test edildi, ve bu işlemden sonra bekleme yapmadan çekime götürüldü. bu beş dakikalık kontrol işleminde dahi, hataya yer bırakmayan birçok farklı güvenlik önlemi var. iki adet testten geçen, herhangi birinin müdahalesine izin verilmeden çekime götürülen, ve bunlara rağmen hala dolu olsa bile, kurusıkı olduğu için ölümcül etki yaratması zor olan bir silahtan bahsediyoruz.

alec baldwin'e gelince; prosedürlerin uygulanmaması halinde, kendisinin kazayla iki kişiyi birden öldürmesi/yaralaması için merminin sekmesi veya pompalı tüfek gibi alan etkisi yaratan bir silah kullanması gerekmiyor.

filmlerde silah kullanılan sahneler, illa boş tabancalarla çekilmek zorunda değil. hatta, büyük prodüksiyonlarda sahnenin gerçekçi olması için dolu kuru sıkı silahlar kullanılır. veya, silahın marka/modeli önem taşıyorsa, gerçek silahlara kuru sıkı mermi de koyulabilir.

mermi çekirdeği fırlatan bir silahla, kuru sıkı (blank) silahlar arasındaki farkı olay anında algılamak çok zor. neticede ikisi de ses, duman ve ateş çıkarıyor ve geri tepiyor. tüm bunları fazlaca yapan kuru sıkı silahlar olduğu gibi, az tepen ve az ses çıkaran standart silahlar da mevcut.

yani senaryo gereği, aktörün yüzü kameraya dönük halde arka arkaya iki-üç el ateş edeceği bir sahne çekilirken, silah gerçek mermiyle doluysa böyle bir kazanın yaşanması uzak bir ihtimal değil.

yönetmen ve görüntü yönetmeni, çekim sırasında aktörün tam karşısında yer alan kamera etrafında veya kameranın hemen yanında konuşlanan bir monitörün önünde bulunabilir. kablosuz bir taşınabilir monitörü ellerinde tutarak, ikisi birden aynı ekranı da izleyebilirler.

hatta görüntü yönetmeninin, özellikle istediği bir shot'u uzun uzun operatöre anlatmakla uğraşmak yerine ana kameranın başına geçip kendisinin çekmesi, ve yönetmenin de, hemen kameranın yanında monitörü takip etmesi de sıkça yaşanan bir durum.

dünya standardında iş yapan bir sette, bizim uyguladığımız önlemlerin de üzerinde, çok ciddi güvenlik prosedürleri vardır. böyle bir olay yaşandıysa, ya birinin art niyeti, ya da prosedürlerin hiçbirinin uygulanmamış olması söz konusu.
  • filmlerde karakter karşısındaki kişiye bakarken yakın plan görürüz ya? işte orada karşısında odadaki diğer karakter değil, yönetmen, görüntü yönetmeni, kameraman vs 20 kişi oluyor. bu korkunç olayda o yüzden yönetmenler vurulmuş. siz de hemen illüminati falan demişsiniz.
    herkes için çok travmatik ve korkunç bir olay. ölen görüntü yönetmeninin ailesinin yaşadıklarını düşünemiyorum.
  • eğer haber doğruysa bir oyuncunun başına gelebilecek en talihsiz ve travmatik deneyimi yaşamış olan aktördür. ölen kadına da çok yazık. film setlerinde gerçek silah neden bulundurulur ve kullanılırki?
  • bu adamdaki "merak etmeyin her şey kontrolümde, rahat olun halledeceğim ben" halleri hollywood'daki en heroic aktörlerde bile yok. öyle bir karizma, öyle bir güven veriyor arkadaş.
  • alec baldwin sinemayı bırakacağını açıkladığı konuşmasından kısa bir süre sonra tamer karadağlı' nın beyza'nın kadınları filmini izlemiş ve kendisine haksızlık yaptığını düşünüp kararını gözden geçireceğini açıklamıştır.
  • ekranda görünce kilitlenip kaldığım adam. tamamen iptal oluyorum, film ne anlatır, adam ne konuşur, ben kime ne anlatıyorum, yanımda kim var, hiç farketmiyor. böyle ekrana kilitlenmiş halde donup kalıyorum. bundan dolayı 30 rock izleyemedim. bayağı izledim aslında ama işte ne anlattığı konusunda en ufak bir fikrim yok, sadece tina fey'in yalnız göründüğü bölümlerden bir şey anladım. hayır sanıyorsun ki adam yaşlanınca bu etki geçer, yok anacım hep aynı.
  • saçları bozulmadan bir kariyerin sonuna gelmiştir.
  • bundan yıllar önce star tv'de ( ozaman adı başka mıydı bilemiyorum) pazar geceleri parliament sineması olurdu. bu baldwin kardeşler sürüsüne bereket olduğu ve o yıllarda da meşhur sayılabilecekleri için epey sıkça bu kardeşlerinin birinin filmine denk gelmek mümkündü. ama anons hep aynıydı:
    baldwin kardeşlerin ennnn ünlüsü alec baldwin
    baldwin kardeşlerin ennnn ünlüsü stephen baldwin
    baldwin kardeşlerin ennnn ünlüsü william baldwin
    baldwin kardeşlerin ennnn ünlüsü daniel baldwin

.....
  • set ekibi kötü çalışma şartları nedeniyle grev yapmış ve grev kırıcı bir çalışan ki bu aile mesleği olan silah kontrol sorumluluğunu yapan 24 yaşında bir kadın silaha gerçek mermi koymuş.
    bu arada alec baldwin yapımcı ve az para harcama derdinde.
    bu grevin ortamı germediğini de söyleyemeyiz.
    abd'li bir aktör. aile boyu aktörler hatta.
hesabın var mı? giriş yap