• solaktir, ve tellerin sagak duzende, yer degistirmeden calar. tonunu da cogunlukla telleri bend ederken yukari degil asagi cekiyor olmasindan alir. sololari cok sofistike degildir, hatta extra basittir, ancak blues gitarinin "king"lerindendir yine de. sololari oldukca duygulu, ic parcalayici ve adami delendirici sololardir. srv bu babadan cok sey kapmistir.
  • stevie ray vaughan ile yaptigi bir "in session" isimli studyo kaydi vardir ki dinlerken lezzetten kulaklarinizi yersiniz. kaydin videosu hicbirseyde satilmiyor, ama oldugunu biliyordum. en sonunda iyiliksever bir zat'in televiziyadan cekip paylastirmasi sonucunda pek rahatladim.
  • blues gitarının b.b. king'ten soonaki geri planda kalmış tanrısı...olaanüstü soloların mükemmel yaratıcısı...soloları inanılmaz basit olmasına raamen muhteşem olan insan...lovejoy albümüne taptıım insan...konserde soloya girmeden 1 dakka önce teli kopmasına raamen şarkıyı kesmeyip teli 1 dakka içinde diştirip akordunu yapıp, soloyu hatasız çalıp, kendisine eşlik eden lynyrd skynyrd'ı dumurdan dumura sürükleyen adam...
  • bu gece namelerini ankara james cook barda duyup saygılarımı sunduğum enfes kişiliktir.
  • kendine has bir teknigi olan blues gitaristlerinden biridir. eric clapton ile birlikte calmisliklari da vardir bir suru parcada.
  • doors'la birlikteyaptığı "live: feel the blues" adlı güzel bir albümü de bulunmaktadır.
  • "excuse me" diyerek gitar solosuna baslayacak kadar naif bir kisiligi vardir; teknigi taklit edilebilir ama hisleri asla...
  • blues'un 3 king'inden biri.

stevie ray vaughan'ın abisi jimmie vaughan'ın anlattığı hikayeye göre srv, abisi ve arkadaşları bir gün anton's adlı mekanda albert king'i izlemeye gelirler.

albert king ise kocaman, soğuk bir adam. millet kendisine gitar çalan goliath diyor. sonra mekanın sahibi albert king'e gidip "reyis burada bir çocuk var, adı stevie. kendisi seninle çalmak istiyor." diyor. king de "stevie kim amk?" tarzında istemeye istemeye de olsa tamam gelsin çalalım diyor. yüksek ihtimalle kendisiyle kafa bulacak.

srv sahneye çıkıp albert king lickleri çalmaya başlayınca kralın kendisi bile etkileniyor. kimseyi beğenmeyen albert king bizim stevie'yi beğeniyor. işte srv böyle büyük bir adamdı.

iki efsanenin birlikte çalmasını dinlemek için: https://youtu.be/selddbrzshk
  • i'll play the blues for you şarkısını gece gece loop'a aldım yine, çok güzel bi şarkı. “excuse me” dedikten sonra gitar solosuna başlayacak kadar centilmen de.. hem blues hem rock gitaristleri tarafından taklit edilen blues sanatçısı. bana blues'u sevdiren üç kraldan biridir..
    “ıf you're down and out and you feel real hurt
    come on over to the place where ı live
    and all your loneliness ı'll try to soothe
    ı'll play the blues for you”
  • yorgunluğa karşı yan etkisi olmayan yegâne ilaç. bir de yanında stevie ray vaughan varsa insanın ömrüne ömür katar.

https://www.youtube.com/watch?v=26qbxol3lx0
hesabın var mı? giriş yap