• kısaca alt olarak anılan bir karaciğer enzimi..

ayrıca (bkz: asparajin amino transferaz)

(bkz: alanin)
  • cogu insanda kisa sureli gecici olan bir durum olabilir. karaciger enzimleri bazen kullanilan ilaclara bagli olarakta kolayca yukseldigini biliyorum. ozellikle atesli hastaliklar sirasinda kullanilan parasetemol bazli ilaclar bu enzimlerin yuksek cikmasina sebep olabiliyor. bende de kronik olarak bu enzimler yillardir yuksek cikiyor. ama altta yatan sebep bir turlu bulunamadi. hepatit gecirilip gecirilmediginden tutun karaciger yaglanmasina kadar bakildi ama bazen kronik olarakta yuksek olabilir deyip receteye enginar yazip yolladilar. o yuzden bu degerlerin yuksek ciktigi hastalar once son zaman kullandiklari ilaclarin prospektusune bakip iceriginde "alt ve ast degerlerinin yukselmesine sebep olabilir" gibi bir ibarenin olup olmadigini kontrol etmelerini oneririm.
  • 104 çıktı alt

hastanede covid tedavim sonrası akciğerleri kurtaralım derken ilaçlarla karaciğerin hasar görmesi anlmına geliyor sanırım
  • bugün yaptırdığım karaciğer testinde ;
    alt --- 54
    ast ---40.4 çıktı .

altın referans aralığı 0-41
    astın referans aralığı 0-37

doktorum kullandığım antidepresanı bırakmamı istiyor .
    günde 50 mg lustralın yarısını içiyorum .
    ortalama 3 tane de yumurta yiyorum .

ne yapsam karar veremedim, ilaç beni muazzam rahatlatıyor, yumurtayı bırakacağım ama lustrali nasıl bırakacağım hiç bilmiyorum
  • 1 ayda 176'dan 86 birime düşürdüğüm karaciğer enzimidir. ast'yi de 88'den 49'a düşürdüm. bunların olması gereken aralık 0-50 arası. yaptığım şeyler: karbonhidrat, şeker, tuz, yağ tüketimini azaltmak; bol bol yeşillik yemek ve spor yapmak.
  • covid tedavisi sırasında yükselmesi öngörülen değerlerden biri. basit antibiyotikler hatta parol kullanımı ile de yükselebilir. bu konuda hekimlere güvenilmeli, kimse karaciğerinden olmayacak.
  • alanin nedir neye yarar?
    vücuttaki kaslardaki amonyakı karaciğere taşır.
    amonyak beyin ve sinir sistemi için çok tehlikelidir. karaciğer tarafından üreye çevirilmeli ve böbrek tarafından süzülüp sidik olarak atılmalıdır.

alanin transferaz ne bu durumda?
    esasında alanini göreve çağırmak demek.

alanin ne işle meşgul ki?
    vücutta fazla oranda varsa alkole bağlanıp alaninol oluşturabilir mesela. bu durumda amonyak taşıyıcılığı yapamaz. veya amonyak yerine damacana suları bazikleştirmede kullanılan yosun önleyici bileşiklere bağlanmış olabilir. egzos gazlarından solunumla bünyemize girmiş ağır metallere tutunmuş olabilir. transfereaz seviyesi alanin yetmedikçe artar da artar.

alanin en çok nede var?
    domuzların favori gıdası: nohut. ve kutupayılarının vazgeçilmezi somon ve balık.
    ve daha bilimum şeyde.

lakin bana sorarsanız vücuda alanin tıkınıp durmaktansa , alaninlerinizi meşgul eden kirlilikten uzayın.

kahve iyi gelir mi?
    kahve karaciğeri yormak demektir. fazla mesai yazmak demektir. tabi fazla çalışan karaciğer alaninleri daha çok işler (alanin az da olsa) , ama bu anlayacağınız üzere şahane bir çözüm değildir. belediye işçilerini 2 kat çalıştırmak günü kurtarabilir ama altyapı sorununu çözmez.

bilinçlenelim diye yazdım. şimdi sıra karar vermekte
  • glutamat-pirüvat transaminaz (sgpt) da denir. bir çok dokuda mevcuttur. bu enzim alaninin amino grubunu alfa ketoglutarata aktarır ve sonuçta piruvat ve glutamat oluşur. reaksiyon geri dönüşlüdür, bununla beraber amino asit katabolizması sırasında bu enzim bütün aminotransferazlar gibi glutamat sentezi yönünde çalışır. böylece glutamat, alaninden azot toplayıcısı gibi çalışır.
  • yaş 35, alt’em olmuş 92! trigiliserit 1400!! damarlarımda kan yerine iç yağı dolaşıyor... yüzücez mecbur.
  • bugün bende 64 çıkan değer. korktum sözlük.
hesabın var mı? giriş yap