• bahtsız insanlık örgütüdür, yunanistan depreminde gitti yunanlılara yardım etti diye aşağılanmış, muhsin yazıcıoğlu'nu aradı diye yuhalanmış, van'a gitti diye gene kötülenmiştir. allahtan kendilerine sabır dilemekteyimdir.
  • atatürkçü olduğu için işlevsizleştirilmiş, yerine afad denen iktidar yalakası kuruluşun geçirildiği dernek.

isimler bile manidar. akut ismi aciliyeti hatırlatıyor, afad ise buram buram siyasal islam kokuyor.
  • türkiye'de konu vatandaşın can güvenliği, can sağlığı olduğunda tabeladan ibaret olan devletin "sivil savunma" ayağını gönüllü olarak doldurmaktadır. koskoca devletin sivil savunmasından yardım istemek insanların aklına bile gelmiyor da ilk akla gelen gönüllü ve sınırlı imkanlı akut oluyorsa, bu beklentideysek, vergi değil, bağışla yaşayan bu kuruma bağışta bulunmayı ihmal etmeyin derim.

bugün telefon ettim, ikinci kez çalmadan telefon açıldı, konuştuğum kişi hiç geçiştirmeden konuyla ilgili bilgilendirdi, verdiği bilginin doğruluğunu teyit etmeyi ihmal etmedi. twitter hesabına yağan yardım çağrılarını ekiplere yönlendiriyor. doğru düzgün çalışıyorlar.
  • birilerinin sırtından beslenerek yardım eden değil, birilerini hep sırtında taşıyarak yardım eden harika insanlardan oluşan topluluk.. her üyesi bir melek... cennetin çocukları..
  • cennetlik adamlardır. her yere her koşula sorgusuz giden insanlık kitabını yeniden yazan kahramanlar.
  • akut aile demek; yuva demek; insan hayati icin biraraya gelmis alakasiz insanlarin uyumu demek; kapidan girer girmez birinin 'ac misin' ya da 'taze cay var' demesi demek; bulasiklari kimse uyarmadan yikamak demek; gece yarisi sicak yataklarindan kalkip ormanda kaybolmus mehmet amcayi/fatma teyzeyi karanliktan kurtarmak demek; defalarca ve hatta baska dillerde 'sesimi duyan var mi' cumlesini kurmus olmak demek; politikadan dinden dilden irktan sosyal statuden bagimsiz olmak aslen insan olmak, gonullu olmak demek; insanlarin bakislarindaki umut demek; 'zuppeler, zengin klubu, reklam yapiyo bunlar, para yiyenler, ukala' suclamalarina hayret etmek, kirilmak ama bunlara karsi dimdik durmak yola devam etmek demek; surekli egitim almak demek; haftasonu istiklal'de sevgiliyle elele dolasmak varken gunesin altinda bir enkaz tepesinde elde hiltiyle jeneratorle dolasmak demek; karda kista tek kar motorsikletiyle bobrek hastalarini diyalize, kanamali dogum hastalarini hastaneye yetistirmek demek; yardima ihtiyaci olan dagcilar, tirmaniscilar, turistler ve hatta keciler(!) icin hayatini tehlikeye atmak demek; caresizligi alinyazisi saymaya karsi cikmak demek; ayse teyze'nin mehmet amca'nin bagislariyla cikilan 300 operasyonda 800'e yakin insanin hayatinlarina dokunmus olmak demek...
  • akp eliyle yerle yeksan edilen kurumdur. bugün yaşadığımız tüm bu rezaletin de kaynağı olan siyasi çürümüşlükten kendi payına düşeni almıştır.
  • ismini ilk kez 99 depreminde duyduğumuz yüzde yüz gönüllülük esasıyla işleyen arama kurtarma derneği.
    her deprem sonrası alanlara koşan ve aldıkları eğitimler sayesinde güçleri yettiğince enkaz altından insan ve hayvanları kurtarmaya çalışan bu gönüllülerin varlıklarını devam ettirmeleri onlara gönderilecek bağışlara bağlı.

senelerdir devletin topladığı deprem vergilerinin kime veya neye harcandığı muallak. sorsak vatan hainiyiz, sormasak içimiz şişiyor.
    izmir depremi sonrasında enkazda çalışan tüm arama kurtarmacıların tek tek ellerinden öperim, sahadaki farklı şehirlerin belediye itfaiye teşkilatları, umke, afad ve diğerleri...
    kahraman kelimesini kullanabileceğimiz birileri varsa onlar da arama kurtarmacılardır galiba. çünkü ne kadar önlem alınırsa alınsın başka bir hayatı kurtarmak için kendi canlarını tehlikeye atıyorlar. çok büyük cesaret işi.

şahsi olarak her sene kendime belli bir bağış kotası koyuyorum. bu seneye kadar aklıma hiç arama kurtarmacılar gelmemişti, benim hatam. devletin daha fazla maddi desteğe ihtiyacı olduğunu sanmıyorum o yüzden kendime akut’u seçtim. elim kolum oradaki insanlara uzanmıyor, bari iki damla faydam olsun.

deprem ülkesiyiz, merkezi idarenin almadığı önlemler sebebiyle maalesef en çok arama kurtarmacılara ihtiyacımız olacak. sağolsunlar, varolsunlar.
  • akut'un devlete vergi ödemek zorunda olduğunu daha yeni öğrendim. öyle güzel küfürler hazırladım ki devlete.

lan nasıl bir ülke, nasıl bir dünya, nasıl bir varoluşdur bu yahu!.

bizim vatandaş olarak "iyi ki devlet var, başımızdan eksik olmasın" diye duae etmemiz gerekirken onun yerine hep bir tedirginlik, bir ürkeklik, bir güvensizlik. nereye kadar bu yahu, nerde bitecek devletin kedni milletine yaptığı zulüm. yahu bir millet, devletle ilişki kurarken "aman sikmese bari ara yerde" diyerek bir eli götünde gezmek zorunda mı?.

yazıklar olsun.
  • sms ile yardım konusunda kızılay yerine tercih ettiğim organizasyon. bu şekilde daha rahat uyuyacağımı hissettim nedense...

ps. 2930 a akut yazıp gönderiyorsunuz, 5 tl bir sigara parası

ps. ne sigara parası amk! 2 defa gönderip 10 tl ye tamamlayın, şimdi oldu
hesabın var mı? giriş yap