• 2014 yaz sezonunun ilgi çekeceğini düşündüğüm animesidir. ana karakter tatsuminin ağır vergi yükü altında ezilen ve açlıktan yok olmak üzere olan köyünü kurtarmak için ülkenin başkentine gidip kendi savaşçı yeteneklerini kullanarak köyünü açlıktan kurtarmaya çalışmasını ancak başkentteki bu macerasının hiç de beklediği gibi gitmeyeceğini konu almaktadır. ilk 2 bölümüne bakarak hem aksiyon hem de kahkahası açısından izlenebilir bir seri olacağını düşünmekteyim
  • şahane bir anime

--- spoiler ---

şimdi seriyi bitirdik ama bitirmesek daha iyiydi arkadaş o nası finaldir insanın ağzında resmen demir tadı bırakıyor. hiç bir şeye sevinemedik ki koca takımdan sonradan eklenenler dahil boss ile akame kaldı ulan bari tatsumi yaşasaydı.

o en son tatsumi'nin köyündekiler altınları alınca bizim çocuklar da dönerler artık dedi ya, insanın içi parçalanıyor.
    --- spoiler ---

konuda kopmalar kurguda sıkıntılar var doğrudur hop o konudan o konuya açıklamasız geçerken siz "lan bunlar burdan nası yırttı" diyebiliyorsunuz fakat o kadar da olur kesinlikle izlenmesi gereken bir seri.
  • birkac gundur sagda solda posterlerine denk geldigim, bugun crunchyroll'un simulcast'lerine bakarken tekrar kendisiyle karsilasarak ilk bolumune bakindigim anime.

akame'nin gorundugu sahnelerde calan muzigin bazi yerlerinde noragami havasi alir gibi olduydum. sonra baktim ki bunun da muziklerini noragami'nin muziklerini yapan taku iwasaki yapiyormus. muzikler daha da guzellesecek gazlasacak gibi gozukuyor.

yapan eden studyo white fox. steins;gate'in animesini yapan studyo. arada gozuken bi askerin tipini okarin'e benzettiydim; fakat renk paleti ve karakter tepkileri log horizon'i andirdigindan az ihtimal vermistim. kisfmet be white fox. tatsumi'nin seiyuu'su sidonia no kishi'den.

eksi sozluk trivia timinden bildirdim.
  • kendisi gelmis gecmis en iyi animelerden biridir. bolca kan gorsekte hikayenin gidisati sizi bu kan golunden alip baska diyarlara goturuyor. bir devrimin arkasinda aslinda ne kadar derin bir hikaye ozgusu oldugunu bu seri ile yakindan gorebilirsiniz. bunun disinda romantizm olgusu da cok iyi islenmis ve aglama esiginizin yuksek olmasinin dahi bir onemi yok. sadece yaniniza biraz kagit mendil bulundurmaya calisin yeter.

hele tatsumi diye bir karakter var ki; cocugu serideki butun kadinlara yamayabilirsiniz. hepsiyle farkli bir renk sunuyor.

sizi bilmem ama ben bu seriyi en iyi hikayeler koleksiyonuma kattim bile.
  • konusu güzel olan, içerisinde aksiyon, komedi ve romantizm öğelerini harmanlayan, özellikle kadın karakter çizimleri son derece kaliteli olan anime dizilerini zaman zaman izlemekten keyif alan birisi olarak benim gözümde code geass'ten sonraki en iyi animedir.

içinde bana göre çok sayıda rpg öğesi barındırmaktadır. konumu itibariyle bu anime üzerinden çok rahat mmorpg oyunu yapılabilirmiş.

--- spoiler ---

esdeath her ne kadar piskopat bir hatun olsa da tatsumi'ye olan karşılıksız aşkı ve kendi ekibindeki insanlara karşı olan merhameti ile içinde iyilik parçaları barındıran bir karakterdi. gönül isterdi ki senaristler esdeath'i final boss yapmak yerine zorlu bir süreç sonucunda tatsumi ile baş göz etsin, isyancıların safına katsın ve bunun karşılığında da çok daha güçlü bir final boss ile akame ve tatsumi ile beraber mücadeleye koysun. ama olmadı. daha da salakça kısmı ise senaristlerin tatsumi karakteri ile esdeath'i geçtim akame karakterini baş göz etmek varken mine isimli gereksiz karakter ile aşk yaşatmaları tam bir saçmalıktı.

--- spoiler ---
  • sonunda bir yerlerden deseleyip steins;gate ile bir baglantisini daha bulabildigim anime. seryu'nun (su yaninda psiko kawaii hayvanla gezen hatun) seiyuusu kana hanazawa. tuturu desem yeterlidir kanimca.

simdi rahat uyuyabilirim.
  • yozlaşmış yeni dünyada insanların benliklerini yok olmuş, ruhları çürümüştür . yolsuzluk, çıkar ilişkileri, sosyal adaletsizlik, fakirlik, başıbozukluk, zalimlik kol gezmektedir.
    çocuk yaştaki kral ülkenin gidişatının farkında değildir ve her konuda yozlaşmış başbakanın sözünden çıkmamaktadır.
    halk, fakr-u zaruret için harap ve bitap düşmüştür ve bu durum devrim kıvılcımın ateşlenmesine neden olur.
    isyancı ordu mensupları ve halktan kişilerin katılımıyla devrim ordusu kurulmaya başlar. ordunun en önemli birimi, başkentte faaliyet gösteren night raid adındaki suikast birimidir. bu birim dünyada sadece 48 adet bulunan, fiziğin ve metafiziğin tüm imkanları kullanılarak yapılmış özel silahların birkaçına sahiptir ve bunları kullanarak önemli hedefleri ortadan kaldırmaya çalışmaktadırlar.

2014'ün en iddialı animesi. tam bir devrim animesi. politik yönü daha güçlü, metafizik yönü daha az olsa bir şaheser ortaya çıkabilirdi. bu haliyle de oldukça güzel ve akıcı. anime sevenler göz atabilir.
  • tamam öyle insanı dumur eden bir hikayesi yok ama çok eğlenceli repliklere sahip, sevimli karakterleri olan anime. su gibi akıp gidiyor bölümleri, kahkaha attırması da cabası. izleyin izlettirin efendim.

--- spoiler ---

senaristlerinin en sevdiği şey, kimi sevsek öldürmeleri.
    --- spoiler ---
  • --- spoiler ---

standartlara göre çok erken bitmiş anime. ayrıca bütün ana karakterlerin ilk bölümlerden itibaren ölüp durmasıyla da bende game of thrones etkisi yaratmıştır.

--- spoiler ---
  • 24 bölümlük tek sezonunu iki günde bitirdiğim anime.

izleyecek bir şey bulamayınca netflix'in anime bölümünü karıştırırken gördüm, "suikast, savaş" vs. görünce bakayım dedim ama resmen iki günde soluksuz izledim. top class olmasa da akıcı ve çok başarılı bir anime olduğunu düşünüyorum.

--- spoiler ---

sadece tatsumi'yi pek sevemedim ve niye bu kadar ön planda olduğunu da anlamadım ama diğer night raid üyeleri iyiydi.

sadece final bölümünün biraz daha farklı olmasını beklemiştim ama olmadı.

--- spoiler ---

beğenenler için benzer bir anime daha bırakayım; (bkz: drifters)
hesabın var mı? giriş yap