• ton balığıyla karıştırdım süper oldu lan bu kadar da sürprizlerle doluyum işte
  • sosun anavatanı balkanlar, daha da özele inilirse, makedonya'dır.
    makedonya'da yaz sonuna doğru her yerde kırmızı bibirler sıra sıra dizilip kurutulmaya başlanır.
    sonra da ev yapımı ajvarlar hazırlanır.
    makedonya'ya gidip gelenim çok olduğundan, sık sık, bir çok markayı deneme fırsatım oldu.
    kimse kusura bakmasın ama fabrikasyan markaların adı anılmaz yanında.
    fırsatınız varsa makedonya'dan getirtmeye bakın.
    biraz acılı olanlar favorim.
    ama çoğacayip acılı olanları da var, makedonya'nın new mexico yöresinde üretiliyor olsalar gerek,
    aşırı acı onlar, aman diyiim.

bunu sevip de daha da nerelerde kullanabilirim acaba diye merak edenlere hemen bir tavsiye:
    süzme mercimek çorbası!
    çorbanın dibine salın bu sostan, her kaşıkta yudumu alırken de biraz sos taktırın kaşığın ucuna, bakın neler oluyor!
  • acısız olanı acılısından kat kat lezzetli olan sebze ve baharat karışımı fosforlu gibi turuncu renkli lezzetli sos.
  • patlıcanın karıştığı mezelerden biri, gemlikteki zeytincilerin birinde tesadüfen bulup denediğim senfonik lezzet
  • hayatımda yediğim en güzel şey. yemin ederim belki de seks mi, bu mu deseler, seksi seçerim. ama aklımdan da bu geçmez değil. o derece manyak oldum. akşam olsa da eve gidip iki ekmek bansam diye hayal kurar oldum. yemek yiyemiyorum ve neden bizim kültürümüzde yok böyle leziz şeyler merak eder oldum. kesin ajdar'a benzediği için bir ön yargı vardır. ama yiyin yedirin. ağlarsınız lezzetten.

edit: bu arada bizim kültürümüzde var. bizim kültürümüzde niye yok derken, benim kültürde demek istemişimdir :)
  • uzun uğraşılar sonucu hiç ummadığım bir yerde tansaşta bulduğum kahvaltılık besin maddesi. penguen marka olanı tansaşta bulunuyor lakin 250 gr çük gibi bir şey. yani çok çabuk biteceği kesin. fiyatı da şu an sanırım 2.75 lira. ama tatmak kısmet olmadı. sevgili annemle eşim ben işteyken misafirlere ikram ayağına ekmek üstüne sürüp vermişler.
  • sevgilim dışında içinde sevdiğim herşeyi barındıran muhteşem sos. kahvaltıda tercih edilmelidir.
  • buyuk askim. sirbistan'a yolunuz duserse muhakkak deneyin, inanilmaz guzel. bana da getirin bir kac kavanoz ayrica. uhu.

not: hatta sirbistan'a gidecek olursaniz kremali paprika diye bisi var, onu da deneyin. paprika biberlerden tursu yapip suzme yogurt gibi bir kremanin icine karistirmislar. abovvvv.
  • kırmızı biberli patlıcan sosu. tadı şahane. acı olunca daha da güzel kanımca. biz kahvaltıda yiyoruz ama yemeklerle beraber de iyi gideceği kesin. denemeye değer.
  • boşnakların her eylül ayında bolca pişirip stokladığı ve yıl boyu hergün kahvaltıda afiyetle yedikleri, közlenmiş kırmızı biber ve patlıcan içerikli sos. marketlerden aldığınıza bayılıyorsunuz, bir de annemin yaptığını yeseniz, lezzetten damağınız çatlar.
hesabın var mı? giriş yap