• 2019 dünya artistik jimnastik şampiyonası'nda paralel barda gösterdiği performansla ibrahim çolak'tan sonra ülkemize artistik jimnastikteki 2. dünya şampiyonluğunu kazandırmaya çok yaklaşan fakat yalnızca 0.017 puanlık bir farkla gümüş madalya alan millî sporcumuz. jimnastikçilerimiz her geçen gün bizi daha çok gururlandırmaya devam ediyorlar.

edit: gümüş madalya performansı ve madalya töreni
  • ilk 5 aletin ardından 3. sırada yer aldığı 2021 avrupa artistik jimnastik şampiyonası'ndaki bireysel genel tasnif mücadelesinde son alet olan barfikste maalesef düşerek madalya şansını kaybeden ve yarışmayı 4. sırada tamamlayan 24 yaşındaki millî jimnastikçimiz. 2019 szczecin'de*, genel tasnif yarışmasının düzenlendiği son avrupa şampiyonası'nda da madalyaya çok yaklaşmış ancak 0.099 puanlık çok küçük bir farkla kaçırmıştı.* tarihimizin ilk genel tasnif madalyası bir kez daha son anda elinden kaçmış oldu. yine de çok büyük tebrikler ahmet. o madalyayı bir gün ülkemize getireceğine can-ı gönülden inanıyoruz. şampiyonada yarın yer hareketleri; pazar günü de paralel bar ve barfiks finallerinde yarışacak. hem kendisine hem de finallerde yarışma hakkı kazanan diğer 3 sporcumuz olan ibrahim çolak, ferhat arıcan ve adem asil'e* başarılar.
  • bugün avrupa artistik cimnastik şampiyonası'nda, talihsizlik yaşayarak, maaalesef düşmüş ve muhtemelen madalya şansını kaybetmiştir. ancak turkiye'yi son derece başarılı temsil etmiştir. umarım moralini bozmaz ve olimpiyatlarda istediği sonucu alır. çünkü çok çok başarılı bir sporcu kendisi.
  • mersin'de yapılan avrupa şampiyonası'nda takımla birlikte ikinci olarak gümüş madalya alan, bireyselde ise yer aletinde dördündü olarak maalesef madalyayı kaçıran cimnastikçimiz. kendisi ayrıca 2019 yılında ibrahim çolak'ın halka aletinde altın madalya aldığı dünya şampiyonası'nda, paralel aletinde gümüş madalya alarak göğsümüzü kabartmıştır ve tarihe geçmiştir.

umarım bu turnuvayı bireysel alanda madalyasız kapattı diye moralini bozmuyordur. ferhat arıcan da stuttgart'tan madalyasız dönmüştü ama mersin'de bir altın ve bir bronz aldı. röportajlarından anladığım kadarıyla, tokyo olimpiyatlarında kürsüde olabilmek zaten tüm cimnastikçilerimizin asıl hedefi. o yüzden umarım moralini bozmaz ve tokyo'ya odaklanır. olimpiyatlara katılıp türkiye'yi temsil edebilmek bile çok büyük bir başarı. kendisinin performanslarını izlemek de çok keyifli, özellikle stuttugart'ta madalya aldığı serisi çok güzeldi.

ayrıca kendisinin bir youtube kanalı var ve burada artistik cimnastik sporuna dair bilgiler içeren güzel videolar paylaşıyor. kanalına biraz göz attım da kadın/erkek karşılaştırması yaptıkları video baya hoşuma gitti özellikle. çünkü kadın ve erkek cimnastiği arasındaki kuvvet, esneklik vb farklılıkların neler olduğundan bahsetmeleri, bu sporu yakından tanımak isteyenler için diğer videolarla birlikte iyi kaynak oluşturuyor bence.
  • evsahibi oldugu dünya sampiyonasindan sifir ceken almanyay görünce, 1 altin, 1 gümüs ve diger dereceler cok büyük bir basari bizim icin.
  • 2019 avrupa artistik jimnastik şampiyonası'nda ülkemize tarihinin ilk bireysel genel tasnif madalyasını kazandırmaya çok yaklaşan fakat yalnızca 0.099 puan farkla bronz madalyayı kaçırıp 5. sırada kalan millî jimnastikçimiz. elemeleri, bronz madalyalı rakibinin* önünde 3. sırada tamamlamıştı.
  • 2021 dünya artistik jimnastik şampiyonasında elinden geleni yaparak 84.232 puan aldı ve dünya 5ncisi oldu. madalya umudunu son ana kadar devam ettiren bir turnuva oldu. puan olarak bakıldığında 3ncü ile arasında 0,667 puan olması sizi yanıltmamalı. ukraynalı sporcunun son performansına kadar acaba madalyayı alabilir miyiz sorusunu sordurtabildi. ukraynalı sporcu barfikste gerçekten güzel bir performans sergiledi onun yerinde bizim sporcularımızdan birisi olsa tipik türk sporcusunun yaptığını yapar ve heyecandan kötü bir performans sergilerdi. kovtun eline geçen madalya fırsatını tepmedi.
  • bütün yükü ibrahim çolak'ın sırtladığını düşünen türk milletini, gururlandırmayı başarmış olan sporcu. kendisi bize nesiller boyu devamlı jimnastik başarısı göreceğimiz müjdesini de vermiştir. ne desek az. çok teşekkürler. başarılar.
  • ya bu kızanı önce tebrik etmek istiyorum. 2021 avrupa artistik jimnastik şampiyonası'nda madalya alamadı ama gene kıl payı kaçırmış. mersin'deki şampiyonada da böyle kıl payı kaçırma gibi talihsizlikler yaşamıştı diye hatırlıyorum. basel'deki yarışmanın son gününü takip edebildim, paralel bar ve barfiks aletindeki performanslarını yani.

dünya ikincisi olduğu paralel bar aletinde düşmesine çok üzüldüm gerçekten. sonra hatta totem yaptım, barfiksteki performansını izlemezsem belki düşmeden atlatır diye. neyse ki onda risk almadan tamamlamış serisini.

bu çocukla ilgili yazma sebebimse beni çok duygulandırmış olması. paralelde düştükten sonra puanının açıklanmasını beklerken özür dilerim dedi. yani o zaman farkettim bu çocukların üzerinde çok ağır psikolojik bir yük var. hani bir ülkeyi temsil etmek, dünya ikinciliğinden sonra senden beklenen beklentilerin çok artmış olması vs. özür dileyince cidden hem duygulandım hem üzüldüm.

o yüzden kendisine bir kez daha teşekkür etmek istedim. belli ki çok potansiyeli olan bir genç, madalyaları kıl payı kaçırması vs de bunu gösteriyor zaten. ben inanıyorum ki çok daha güzel madalyalar ve başarılar getirecek ülkemize. ama getirmese bile canı sağolsun, zaten şimdiden tarihi başarılara imza attı bile.

twitter'da yayınladığı açıklamasında şampiyonada yaşadıklarını gayet büyük bir olgunluk ve gerçekçilikle açıklamış. o yüzden de bir kez daha takdir ettim kendisini.

umarım emeğinin karşılığını en iyi şekilde alır. tokyo için şimdiden başarılar diliyorum.
  • 2019 dünya artistik jimnastik şampiyonası'nda paralel barda 14.983 puanla gümüş madalya kazandı.
hesabın var mı? giriş yap