• ah be deprem dede... ilk entryni ben girmisim 99 yilinda. o geceyi hic unutmuyorum. sen deprem firtinasi var, acik alanlara cikabilecekler ciksin demistin. yarim yamalak araba kullanmayi ancak yeni yeni ogrenen annem de beni arabaya atip, e-5 merterdeki burger kinge goturmustu. benzinligin icine. ancak whopperlarimizi yedikten sonra aklimiz basimiza gelmisti. merter-bahcelievler arasinda 3-5 tur atip, gidecek bir yer bulamayinca kos kos evimize donmustuk. biliyor musun? o gun aslinda benim ergenligimin bittigi gundu. ben o aksam annemle tamamen baristim. o aksam annem artik hastaligi icin beni suclamaktan vazgecti ve o aksam biz nihayet aile olmayi basardik, bunu sana borcluyuz deprem dede.

nur icinde yat... diger tarafta tum guzellikler senin olsun. allah rahmet eylesin deprem dede. biz seni hic unutmayacagiz.
  • bu amcanın patlamasından önceki bi vukuu da şöyleydi... güneş tutulması sırasında halkla iç içe bulunan ışıkara amca, tüm iç ferahlığıyla, kendisine güzel bi yer seçip güneş tutulmasını izlemek üzre oturmuştur...

"tam tutulma"nın olduğu havanın karardığı bi anda, bi atv spikeri amcamın yanına gitti, tabii nezaket sahibi ışıkara amca ayağa kalktı ve fakat belinden ötürü biraz eğik durmaktaydı her zamanki gibi:

spiker: güneş tutulması nasıl olar, niye olar ?
    ahmet abi ışıkara: allah'ın hikmetidir, ay güneşin önüne gelir, dünya döner.
    spiker: peki bu manzaranın türkiye'den görünmesi hey ki hey ?
    ahmet mete abi: doğrudur, reklamı iyi yapsak para kazanırdık, bi daa ki sefere umarım.
    spiker: nası, güzel manzara değil mi ?
    mete içikara amca: göremiyorum, müsade ederseniz oturup bakacaam, dik duramıyorum...
  • hayatını kaybetmiştir.
    özellikle 99 depremi sonrası süreçte meydana gelen her türlü yer sarsıntısında aranan isimlerin başında gelmişti.
    bunun nedeni de kamuoyu nezdinde oluşan "deprem dede" imajı, yani güvenilirlik algısıydı.
    bilirkişi denince zihinde oluşan simge isimlerden birisiydi, örneğin tarih demek ilber ortaylı demek ise deprem demek de ahmet mete ışıkara demekti.
    mekânı cennet olsun.
  • çok üzüldüm be.

bu aralar sürekli mihenk taşları vefat ediyor. sürekli bi devirler kapanıyor. yaşlanıyor muyuz büyüyor muyuz ayrımına varamadım ama allah gidene rahmet, kalanlara sabır versin...
  • 1999 depreminin ardindan, yasanan korkunun bilincaltina kazidigi bir kisidir benim adima. televizyonda 1 ay boyunca sadece yikik binalarin, cikarilan cesetlerin felaket haberlerinin oldugu bir donemde, rahatlatmasa da rahatlatan bir yuzdu bir cok kisi icin. benim gozumde memlekete depremin ne oldugunu ogreten kisidir en basitinden.

depremden yaklasik bir hafta falan sonra sanirim, "bu gece risk yuksek" demisti de 15 milyonluk istanbul disarida yatmisti. ben o gece dayimin arabasinda uyudugumuzu hatirliyorum.

bugun vefat etmis ve haber portalinin sol ust kosesinde bir haberden daha fazlasi olamamistir sosyal medya icin. ''ahmet mete isikara kimdir'' 4 cumleye sigdirilabilmistir... anasayfadaki 6 sneijder haberine yer ayirmak icin zannedersem.

zamaninda got korkusundan adamin bir cumlesiyle disarida yatan milyonlarin, agzindan cikan kelimeyi manset yapan medyanin vefasizligi ile beraber gocmus gitmistir kendisi. huzur icinde yatsin...
  • beklenen büyük istanbul depremi'ni göremeden vefat etmiştir.

99 depreminden sonra bu halka verdiği güven, sağladığı bilgiler için kendisine müteşekkiriz.

nur içinde yatsın.
  • genelde türkiye titreyince açıklamalar yapar hepimizi sakinleştirirdi. adam gibi bilim adamıydı. şimdi gitti gönlümüz titredi.
  • olması muhtemel büyük depremlerde gerçekleşecek olan onbinlerce kaybı, büyük acıları görmeden hayata gözlerini yumduğu için onun adına sevindiğim bilim insanı.

çok çabaladı bir şeyler yapabilmek için, ama rant çetelerine sözünü geçiremedi, çarpık kentleşmeye engel olamadı. yobazları gördükçe kahroldu (bkz: 7.4 yetmedimi).. yine de bilinç kazandırabildiği insanlar için allah ondan razı olsun, mekanı cennet olsun.

edit: "7.4 yetmedimi" ifadesindeki "mi", orijinal afişte olduğu gibi bitişik yazılmıştır.. soru edatı mi'yi ayrı yazmayı bile bilmeyen tüm vatan hainlerine rağmen bir şeyler yapmaya çalıştı, hakkını helal eder umarım..
  • çoğu konuda olduğu gibi deprem konusunda da cahil kalmış türkiye'nin depremle alakalı bilinçlenmesi için çokça emek harcamış saygı değer merhum bilim adamı. nur içinde yatsın.
  • türkiye'de afet bilincinin oturuşması için en çok uğraşan isimlerdendi. depremin değil yapıların insan öldürdüğünü öğretmeye çalıştı herkese... 2000senesinin nisan ayında yeni bir projeyi hayata geçirmek için kolları sıvamıştı ahmet hoca, iahep, istanbul afete hazırlık eğitim projesi adıyla amerika'dan işin uzmanı bir hoca, marla petal ile bu projeye başlamışlardı.
    o projenin ilk eğitim alan adaylarından biriydim. o zaman herkesin televizyonda gördüğü birini yakından görmek, ondan eğitim almak çok güzeldi.
    eğitim grubunun en palesi bendim, o zaman bana demişti, "en genç sensin, senden daha çok çalışmanı bekliyorum" diye...
    bizde onun sözünü dinledik, elimizden gelenin en iyisini yapmak için çalıştık bunca sene...
    afet konusunda bilinçlenmeme, bu kadar çok eğitim alıp, insanlara bu konuda daha faydalı olmamda bana verdiği öğütleri, emeği çok önemlidir benim için, şimdi imkanlarım ona son görevimi yapmama izin vermese de dualarım onunla...

ruhun şad olsun hocam.
hesabın var mı? giriş yap