• - ahmet abi, eski türk filmleri ve yeşilçam hakkında yapılan kötü yorumlar hakkında ne düşünüyorsun?

bu soruyu yahut yargıyı ilk defa duyuyormuşçasına celallenmişti:

- kim yapıyor bu yorumları! bu ülke kibrit üretemiyorken biz film çekiyorduk… bizim çektiğimiz filmler kötüydü de, koç’un ürettiği buz dolapları mı iyiydi? o mallar dünya pazarının neresindeyse, filmleriz de oradaydı.

dünya tatlısı eşiyle birlikte uzun uzun ömürler dilerim kendisine...
  • samet in babalığa seçtiğidir.
  • yeşilçam'ın en baba aktörüdür. neden bir kadir inanır, ediz hun, vay efendim tarık akan kadar popüler olamamıştır bilemem ama benim gönlümün 1 numarasıdır kendisi.

belki babam da çok sevdiği için bu kadar ayrı bir yeri vardır bende. tee seneler önce bornova'da bir sinemada çalışırken beraber çay içmişler. ya da hiç ilgisi olmamasına rağmen babama benzettiğim için.. her baba gibi o da sanki hep aynı yaşta doğmuş, olgunlaşmış ve yaşlanmaktadır. tuhaf. kokusunu çok iyi biliyor gibiyim.

not: toparlanamayan sözcüklerden oluşan bir entri de tadından yenmezmiş meğer. şimdi toparlayacak güç yok, selvi boylum al yazmalım izlemek ister bu gönül. aah deli gönül.
  • bugün fark ettim ki münir özkul, hulusi kentmen gibi ahmet mekin'in de sadece belli bir yaştan sonrası varmış aklımda. yani hep biraz yaşlı, biraz kırışık ama kendimi bildim bileli hem sever hem de beğenirim kendisini.
    yine de gençliğinde bu kadar yakışıklı olacağını hiç düşünmezdim. ha ne kadar mı yakışıklı?

işte bu kadar.

zihnimde hep babacan bir görüntü çizen sayın mekin bundan sonra adeta bir afet-i devran adeta bir yunan tanrısı olarak canlanacak.

diğer bir deyişle, kendisi benim için gecenin sürprizidir efendim.
  • böyle uzağa falan giderken huzurla aileni, servetini emanet edebileceğin cinsten bir mizacı var.
  • pek güzel bir adamdır kendisi. kadir inanır, türkan şoray ikilisi selvi boylum al yazmalım'ı domine etmiş gibi gözükse de, gerek karakter gerek ise oyunculuk olarak bana kalırsa o filmin yıldızıdır kendisi.
  • çok yakışıklı imiş, öyle böyle değil:

https://twitter.com/…tus/539806724673503233/photo/1
  • efenm, ahmet mekin yakışıklı olmasının yanı sıra iyi de bir oyuncudur türk sinemasında. gençlik fotoğraflarını görenler ilk olarak ibn haldun'un "coğrafya kaderdir." sözünü hatırlayacaktır. zira kendisi italya'da doğmuş olsa çok rahat il sorpasso'da ya da ne bileyim bir fellini filminde oynayabilecekken, ne yazık ki dandik türk melodramlarına meze olmuştur.
  • yapılan en iyi türk bilim kurgu filmlerinden kavanozdaki adamda oynamıştır.
    karakter oyuncusu olabilecekken ortalardan kaybolmuş bir şahsiyettir. yıllardır atatürkü oynayacak adam ararlar. bence ahmet mekin bu rol için biçilmiş kaftan.
  • 1960 lı yılların sonları doğru ingiltere'den teklif almış olan türk sinemasının eski jönlerinden. adamların tek şartı varmış, 1 sene ingiltere'de kalıp ingilizce öğrenecekmiş. o dönemlerde evli olup ve 2 çocuğu olduğundan kabul etmemiş. ah be abi keşke kabul etseymişin diyesi geliyor insanın. belki şimdilerde bizimde gurur duyacağımız oscar sahibi bir sinema sanatçımız veya robert de niro'muz, al pacino'muz, jack nicholson'ımız olu verirdi.
hesabın var mı? giriş yap