• oğlan 3,5 yaşında ve bu sene kreşe başladı.

2 ay içinde, nezle, grip, krup, el ayak ağız hastalığı, yine grip nedeniyle hastalıktan kafamızı kaldıramamışken (bkz: herkesin öksürmesi ve geçmeyen hastalık); oğlanın gözlerde akıntı, ardından 2-3 gündür ishal ve gece uykusunda öksürerek uyanıp kusmaları sonrası yaptırdığımız tetkiklerde, kaptığını öğrendiğimiz virüs.

yukarıda saydığım tüm hastalıkları oğlandan 5-6 gün sonra biz de geçirdiğimiz için, başımıza gelecekleri bekliyoruz…

oğlumuzda gözlerdeki kızarıklık, akıntı, sümükvari şeyler 2-3 gün sonra geçti gibi. ama gece artan öksürük, peşinden gelen feci kusma ve ishal 5 gündür sürüyor. tedavi semptomik…
  • zarfsız bir dna virüsüdür. penton fiberleriyle mucozalara tutunur.

bu özellikleri nedeniyle ishal yapan tek dna virüsüdür.

hem ishal hem de pnömoni yapabilen iki virüsten biri. diğeri de sars-coronavirüs'dür.

tip 40 ve 41'i ishal yapar.

edit: bilgi eklendi.
  • covid-19 aşısı çalışmalarında oxford üniversitesi tarafından referans olarak kullanılan virüstür.
    peki neden covid-19 aşısı için başka bir virüsten yola çıkan çalışma yapılıyor?
    covid-19 geçiren kişilerde 'bağışıklık hafızası' istenilen düzeyde uzun sürmüyor ama adenovirüs'ün bu konuda bıraktıgı izler daha derin ve bağışıklık sistemindeki izleri daha uzun sürebiliyor.
    ezcümle inşallah bir şekilde bu aşı çalışmaları başarıya ulaşır, covid, adeno, ameno her neyden üretilirse üretilsin.
  • çocuklarda akut febril farenjit, faringokonjuktival ateş, hemorajik sistit, invajinasyon ile sonuçlanabilen ishal tablosuna yol açar.
  • sağlıklı gözümün canına okuyan virüs , 3 hafta boyunca şiddetli seyreden adenoviral konjonktivit hastalığımın tek sorumlusu. iyileştikten 2 ay sonra bile geride bıraktığı hasar ile birlikte eskiden kartal gibi gördüğünüz gözünüzle herşeyi bulanık görmeye başladığınız gibi hayattan da resmen soğutuyor. resmen herşeyi bulanık görüyorum ve ağlamamak için kendimi zor tutuyorum.
  • iki ay geçmeden yine bu başlıktayım. çünkü sanırım ciddi bir salgın var. lazer operasyonu sonrası bunu kapan biri olduğunu duyduğumda çok üzülmüştüm. ikisi de tek başlarına bile çok zorlu süreçler çünkü. ikisinin birleşmesi fikri beni epey ürpertmişti.
    bu sefer kızımın gözünde bendekinden daha ağır bir şekilde başladı ve sonra yine sanırım bana geçti. iki kişi bu rahatsızlığı yaşamak, hele ki birinin çok temel bazı ihtiyaçları sana bağlıyken, epey zormuş. belirli bir tedavisi ve ilacı olmaması da cabası.
    diliyorum daha fazla çoğalmadan, anne-bebeklerin kalbini kırmadan, kimseyi yormadan biter.
  • (bkz: solunumsal adenovirus)
    yaklaşık 3 gündür aldığım her nefesi kelime-i şehadet getirerek almamı sağlayan hastalık. belirti olarak gözlerde problemden bahşedilmiş ama benim direkt boğazıma ve ciğerlerime yapıştı. ınfluenza ve covid testleri negatif çıktıktan sonra gözlerde de bir belirti olmayınca doktorun acaba nedir ki bu diyerek istediği testlerden birinde çıktı. ateşim 41 derece. boğazlarım paramparça. göğüs kafesimde öksürmekten kırılmamış bir kemik yok. burada antibiyotik olmaz demişler ama bende antibiyotik +kortizon + damardan takviye + solunum yolundan allah reçete olarak ne yazılabilirse hepsini yazacak şekilde ilaç veriyorlar.
    son not: ben böyle devrin devranını...
    ulan bırakmadılar bir yaşayalım.
  • anaokuldaki kizimın evdeki oğlumuza bulaştırmasıyla başladı her sey, simdi hepimiz viruse yakalandık.

öncelikle bu virusun bir ilacı yok ama evde kendinizin alabileceği önlemler var tabii ki. oğlum da 2. bir rahatsızlık daha varmis boğaz ve kanda enfeksiyon bu sebeple antibiyotik tedavisi de aldi. 12 saat arayla düşük dozda. adenovirus oğlumda ates, siddetli halsizlik,kas ağrısı, iştahsızlık, ishal vs olunca dolven ve calpol verdim 4 saat arayla.

bir kac gün sonra bu virüsün en belirgin ozelliklerden biri olan gözlerde konjontivit başladı ve hızla ilerledi, bir sabah gozleri kipkirmizi ve capaklı uyaninca doktorumuzun tavsiyeyle (bkz: netira) göz damlasina başladık, bu araba tobrased de iyiymiş ama biz ondan bir sonuç alamadık.

bol sıvı ( su, ballı ılık süt, ıhlamur çayı), şekerden uzak tutma, bol bol dinlendirme, ılık duş, sıcak tutma, burun spreyleri, süreci rahat gecirmesi icin ilac ve vitamin takviyeleriyle bu hastalığı atlattı kuzum. herkese gecmis olsun.

edit: düzeltme
  • önce oğlum krub oldu, sonra bende gastroenterit dedikleri ishalli kusmalı enfeksiyonlu hali baş gösterdi. 1 haftadır iflahımız kesildi. inatçı bir virüsmüş doktorun söylediği kadarıyla ve biraz daha bünyemi terketmezse gerçekten mide bulantısı fobim oluşacak o derece!
  • tüm mukozalara yerleşebilmesi, bunun yanında gözyaşı, burun akıntısı, kimi zaman öksürüğe neden olması ve bu salgıların da etrafa kolayca bulaşabilmesi nedeniyle son derece hızlı yayılan bir virüstür.

genelde gözyaşı, gözlerde çapaklanma, gırtlakta iltihap ve yüksek ateşle kendini belli eder. adı üzerinde virüs olduğu için antibiyotik kullanmanın hiçbir faydası yoktur ve dahi zararı vardır.

vitamin (yüksek doz c vitamini, günlük 2000 miligram ve üzeri) ve mineral takviyesiyle nisbeten hafif atlatılabilir.
hesabın var mı? giriş yap