• bu entry telif hakkı problemi nedeniyle yayından kaldırılmıştır.

devamını okuyayım »
  • nereden duydum ya da nerede yazıyordu hatırlayamadım ama, şöyle bir şey daha vardır kendisi hakkında;
    bu herif hollywood'da çalışırkene, grup* için işi gücü bırakmak istediğini söyler beraber çalıştığı insanlara. onlar da "iyi git hadi, kıçıkırık bir müzik grubu için hayatını mahvet!" demişler...
    ...iyi ki aldırış etmemiş.

edit: morgalad hatırlattı sağolsun, vicarious dvd'sindeki söyleşide geçiyordu muhabbeti...
  • bu adam'ın çaldığı ilk enstrüman kemanmış. ilkokul ikinci sınıftan liseye kadar çalmış. sonra bir orkestrada 3 yıl kontrabas çalmaya başlıyor. bunun üzerine bas gitar hayatı başlıyor. ama çok uzun sürmüyor, biraz tom morello'yla takıldıktan sonra tool kurulyor. ve grubu kurarken, grubun o dönemki basçısı paul d'amour (aslında eskiden elektro gitar çalarmış) "yaw benim canım bu grupta gitar degil de bas çalmak istiyor" diyor, ve ilk defa bir grupta bas çalmaya başlıyor. bu da adam'ın işine geliyor ve grubun elektro gitaristi oluyor. (adam jones, ilk elektro gitar çaldığı grubun tool olduğunu söylüyor) bu karşılıklı paslaşmadan dolayı tool'un şarkılarında çoğunlukla rollerin değiştiği görülebilir. basslar resmen gitar gibidir, yer yer elektro gitar da ritimleri üstlenir, asla hızlı sololar atmaz. (ki steve vai tarzı çalımı komik bulduğunu söylüyor)

eklenmesi gereken ilginç bir diğer nokta da, çok sevgili marshall bass amfisini, kullanmadığı zaman buz dolabında saklıyormuş. bunu (tıpkı kendi amfisi gibi) eski tip fender amfiye sahip birinden öğrenmiş, parçaların daha sağlam kalmasını, deforme olmamasını sağlıyormuş. yani gözü gibi bakıyormuş, çünkü bu tip amfilerde bir parça bile değişse bütün ses değişir diyor üstat...
  • toolun gitaristi ve efekt uzmanı yarmış bir abidir.toolun stop motion kliplerini de bu adam çeker yönetir.ratm elemanı tom morelloyla aynı okuldan mezundur.terminatör ve jurassic park filmlerinde de çalışmışlığı vardır,saygı duyarım.sober,prison sex,aenima,stinkfist ve schismi bu abi yönetmiştir...
  • dürüst olayım iyi bir tool dinleyicisi değilim. lakin bu dayının çok hoşuma giden bir olayını paylaşmadan edemedim. malum grubun ritmik uyumu muhteşem, ama onun dışında adam jones'un gitarı bazı bazı bateri gibi kullanmasına hastayım. şu şekilde anlatayım (kulaklıkla dinlemek gerek tam olarak hissetmek için)
    http://youtu.be/soogbgrv3ug?t=4m25s

bas+gitar desteği yadsınamaz elbette ama adam jones çok acayip şeyler yapıyor orada. bi tabda eleman şöyle açıklamış:

here justin is hammering on the notes with one hand and turning the volume knob with the other one.
    all this with a thick fuzz, delay, auto-wah and a whammy (1 oct up) on. the auto-wah gives the extra treble while the delay gives the impression that the notes are sorta "colliding".

jambi'de de var bu kısmen. meshuggah tipi (bana göre) ritim mastürbasyonlarına nazaran benim gözümde çok daha şekilli duruyor bu sound.
  • konser görüntüleri izlendikçe "bir adım at şurdan şuraya bir kıpırda be allahın adamı" dedirten yüce gitarist.
  • sahsen komali bendlerinin hastasiyim. official sitedeki biyografisinde sinestezik oldugu belirtilmis, daha asagisini da beklemezdim zaten bu adamdan.
  • ayrıca kendisi çok hayvan sever bir insandır. evinde üç köpek iki kedi ikide domuz beslemektedir. undertow albümünün arkasında resmi bulunan domuz evde beslediği domuzlardan biridir. makaj üzerine bir kaç yıl birşeyler okuduktan sonra special effect designer olarak çalışıp olayı kapıp grubunun yarmış parçalarına yarmış videolar çekmiştir. hiç görmedim ama çok iyide karikatür çiziyomuş. sporlardan skateboarding gitarlardan les paul sever.
  • belirtilmemiş; line 6 dl4 delay modeler de kullanılır cancağızım.
  • tool adlı müzik grubunun gitaristi.
    bu zat-ı muhterem hakkında yazılacak çok şey var; en azından benim kendisine olan hayranlığım açısından. şimdilik şunu yazmakla yetineyim:
    (bkz: complete artist)

ileride bu entry'nin detaylandırılma hakkı saklıdır.
hesabın var mı? giriş yap