• sibe lalaş ın bu şarkısında aksayan ibiş gibi fırlayan bir nakarat bölümü vardır. bu bölümü mustafa sandal bestelemiştir. melodisi de aşağı yukarı "gelin çiçek derelim, yollarına serelim, saygıylarla tilkilerle annemize verelim" isimli şarkıdan apartmadır. mustafa bunu farkeden, bu şehirde sana gıcık sana takan biri var.
  • " durup da söyleyemediğin adımsa
    gizli kapaklı
    sevda türküleri tuttursam da ben
    telli duvaklı
    sevipte söyleyemediğim şarkılar var,
    bir dizesini asla hatırlayamadığım şiirler,
    keşke, keşke o ben olsaydım dediğim
    hikaye kadınları,
    düşlerim var.
    uyandığımda yanlızca başını hatırladıgım
    ve asla sonuna kadar görmeyi beceremediğim,
    bir adam var düşümde, tam dokunacakken uyandırıldığım
    bir adam.
    sonumuzun ne olacağını hiç öğrenemediğim
    düşümde bir adam var. benim mi bilemediğim
    bir adam var diyorum, düşünüp düşümden ayrı kaldıgım..."

önsözünün ardından yanılgısına şöyle devam eder sibelalaş :

" yanıma korlar mı adam seni
    koparıp acıtmazlar mı beni
    nafile yanar elim dudağım
    seni bana yar ederler mi
    seni bana yar ederler mi

yağmur bulutu unutursa
    dalında çiçeği kurutursa
    yar benden utanırsa
    düşündüm düşümden ayrı kaldım..."

düşünmek/planlamak ile düşlemek/öngörmek arasındaki ince sınırda bestelenmiş olsa gerek..
  • başlangıcında aşağıdaki sözlerin olduğu sibel alaş şarkısı

sevipte söyleyemediğim şarkılar var,
    bir dizesini asla hatırlayamadığım şiirler,
    keşke, keşke o ben olsaydım dediğim
    hikaye kadınları,
    düşlerim var.
    uyandığımda yanlızca başını hatırladıgım
    ve asla sonuna kadar görmeyi beceremediğim,
    bir adam var düşümde, tam dokunacakken uyandırıldığım
    bir adam.
    sonumuzun ne olacağını hiç öğrenemediğim
    düşümde bir adam var. benimmi bilemediğim
    bir adam var diyorum, düşünüp düşümden ayrı kaldıgım
  • eve'inki.
  • mustafa sandal'in sozlerini yazdigi $arki . sesi de $arki boyunca duyuluyor arkada . kendisinin sapitmadan once son zamanlarinda yaptigi en iyi i$ sanirim .
  • "...
    adam şapkasına rasladı sokakta
    kimbilir kimin şapkası
    adam ne yapıp yapıp hatırladı
    bir kadın hatırladı sonuna kadar beyaz
    bir kadın açtı pencereyi sonuna kadar
    bir kadın kimbilir kimin karısı
    adam ne yapıp yapıp hatırladı
    yıldızlar kıyamet gibiydi kaldırımlarda
    çünkü biraz evvel yağmur yağmıştı
    adam bulut gibiydi, hatırladı
    adamın ayaklarının altında
    yıldızların yıldız olduğu vardı
    adam yıldızlara basa basa yürüdü
    çünkü biraz önce yağmur yağmıştı
    ..."

(bkz: cemal sureya)
  • insan. genellikle erkekler icin kullanilir. ozellikle "adam olmak" deyiminde gecer.
  • bir adayi sahiplenme sozcugu.
  • sibel alasin tek guzel $arkisi kanimca.ama gercekten guzel.klibi de turkiyede cekilmi$ en iyi kliplerdendir.
  • bu filmi iki yönden ele almamız mümkün.. birincisi asperger sendromu sahibi birisi ile girilecek bir ilişkinin zorluğu(beth'in yaşadığı zorluklar), ikincisi ise asperger sendromu sahibi insanların diğer insanlarla iletişime geçerken ya da devamında yaşadıkları zorluklar.. açıkcası ikiside oldukça zor bir durum.. sabır gerektirir lakin sinirler laçkalaştıkça tahammül seviyesi de oldukça aşağılara düşer.. sonuç ise her zamanki gibidir..

olaya kadın(beth) çerçevesinden bakacak olursak eğer.. kötü bir ilişki bitimi yaşanan hassas dönem ve akabinde gelen ailevi poblemler beth'i ilgiye muhtaç biri haline getirmiştir.. sorunlarını anlatamaması ya da anlattığı zaman istediği, kendisini rahatlatacak bir destek görememesi işleri zorlaştırmıştır.. üzerine bir de adam'ın kendini ifade zorluğu çekmesi ile de babanın istediği sonuca götürmüştür beth'i..

efendim, biz sağlıklı olduğumuzu düşündüğümüz halde bile ilişkilerimizde büyük ilgi ve anlayış sıkıntısı çekerken böyle ekstra bir durum sanırım başka bir şekilde aktarılamazdı.. bu açıdan bakarak iyi bir film olduğunu söylememiz mümkün..

filmden akılda kalan bir sözü de aktarayım. adam ile harlan'ın konuşmalarından gelsin..

--- spoiler ---
    - bu dünyada adımını atsan yalancıya rastlarsın.. bize düşen, sürekli yalan söyleyenlerle beyaz yalan söyleyenler arasındaki farkı öğrenmek..
    --- spoiler ---

film derken hangisinden bahsettiğimizi de ekleyelim de bol entry'li karma bir başlıkta karışıklık olmasın; http://www.imdb.com/title/tt1185836/
hesabın var mı? giriş yap